Jak urządzić łazienkę w stylu biofilicznym? Zwróć uwagę na dodatki

Styl biofiliczny coraz częściej stosowany jest w naszych wnętrzach. Sprawdza się również w łazienkach, gdzie odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu przyjemnej, relaksującej atmosfery domowego SPA. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wprowadzić ideę biofilizmu do własnej łazienki, przeczytaj poniższy tekst!

Czym jest styl biofiliczny i skąd pochodzi ta idea?

Styl biofiliczny to koncepcja projektowania wnętrz i architektury, która wykorzystuje elementy natury w celu stworzenia zdrowych i przyjemnych dla użytkowników przestrzeni. Idea ta wywodzi się z badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ kontaktu z naturą na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Biofilia, czyli naturalna, instynktowna skłonność człowieka do łączenia się z naturą, stanowi fundament stylu.

Żeby odtworzyć atmosferę naturalnego środowiska przyrodniczego, we wnętrzach umiejętnie stosuje się takie elementy jak rośliny, naturalne światło, kamienie czy drewno. Styl biofiliczny ma na celu poprawę jakości życia poprzez stworzenie harmonii pomiędzy ludźmi a naturą we wnętrzach mieszkalnych i komercyjnych, co przynosi liczne korzyści zdrowotne i emocjonalne.

Niewielkie dodatki - wielka zmiana

Najłatwiej wprowadzić do wnętrza styl biofiliczny stosując odpowiednio dobrane akcesoria łazienkowe. Ponieważ biofilizm jest trendem, który nawiązuje do przyrody, wybór dodatków jest ogromny - wystarczy pamiętać o naturalnych barwach i materiałach. Doskonale sprawdzą się więc m.in.:

  • drewniane kubki na szczoteczki do zębów,
  • bambusowe oraz kamienne dozowniki do mydła i mydelniczki,
  • koszyki,
  • bambusowe kosze na pranie,
  • drewniane drążki na ręczniki,
  • regały i półki łazienkowe z drewna.

Oczywiście są to tylko przykłady - pomysłów na wprowadzenie do wnętrza stylu biofilicznego za pomocą drobnych przedmiotów jest dużo więcej. Dokonując metamorfozy łazienki warto pamiętać również o ręcznikach i dywanikach łazienkowych. Te pierwsze lepiej będą się prezentowały, jeśli postawimy na kolory ziemi: brązy, beże, stonowane zielenie czy ewentualnie zielonkawe szarości. Klasyczne dywaniki można zastąpić matami, na przykład z rafii czy bambusa.

Biofiliczna łazienka - wprowadź do wnętrza roślinność

Najlepszą pod względem architektonicznym łazienką dla realizacji idei biolfilizmu jest oczywiście pomieszczenie z dostępem do światła dziennego. W sposób samoistny zrealizowane zostaje wówczas założenie stylu związane z naturalnym światłem. Łatwiej również wprowadzić do wnętrza inny element, czyli roślinność. Jeśli Twoja łazienka jest wyposażona w okno, możesz uprawiać w niej rośliny doniczkowe.

Dobierając gatunki, zwróć szczególną uwagę na te, które dobrze rosną w ciepłych i wilgotnych wnętrzach. To może być na przykład paproć, calatea, marant, palma czy popularny i piękny skrzydłokwiat. Warto podkreślić, że uprawa roślin doniczkowych w łazience ma dodatkową zaletę praktyczną - dzięki możliwości adaptacji dużej ilości wilgoci, rośliny sprzyjają osuszaniu powietrza.

A co, jeśli w łazience nie masz okna? Jeżeli pomieszczenie nie ma dostępu do światła dziennego, a tak jest w większości typowych łazienek, oczywiście uprawa roślin doniczkowych nie ma najmniejszego sensu. Co wówczas? Można postąpić na dwa sposoby: zdecydować się na roślinność sztuczną, albo wprowadzić elementy roślinnego wzornictwa. To mogą być ręczniki, ale także malowany lacobel, czy fronty szafek - tu wiele zależy od Twojej wyobraźni, obecnej aranżacji łazienki, a także budżetu, który przeznaczasz na zmiany.

Remont łazienki a styl biofiliczny

Przeprowadzając remont łazienki możesz swobodnie wprowadzić elementy biophilis do swojego wnętrza. W tej sytuacji nie musisz skupiać się wyłącznie na akcesoriach, ale możesz zaaranżować odpowiednio duże przestrzenie. Na pewno sprawdzi się drewniany lub kamienny blat, bambusowe fronty szafek, czy płytki naśladujące ścieżki z drobnych kamyków.

Jeśli nie będziesz w łazience uprawiać naturalnych roślin, przyda się także jakiś roślinny motyw - czy to w postaci wspomnianych już frontów meblowych, czy odpowiedniego wzoru na jednej ze ścian.


Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy