Jakie kolczyki po przekłuciu uszu wybrać? Zobacz na co warto zwrócić uwagę

Na tę chwilę czeka chyba każdy, kto ma za sobą niedawne przekłucie uszu. Zdjęcie kolczyków otrzymanych podczas zabiegu i założenie nowych, wymarzonych to moment, w którym rozpoczyna się nowy rozdział modowego życia. Już niedługo będziesz mieć możliwość wyrażania się poprzez biżuterię, bo odpowiednio dobrane kolczyki do tego właśnie służą.


Wybór pierwszych kolczyków po przekłuciu uszu nie należy jednak do łatwych. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jakich? Na to pytanie odpowiemy w naszym poradniku. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie kolczyki po przekłuciu uszu wybrać, zapraszamy do lektury!

Przekłucie uszu a higiena i pielęgnacja

Zanim przejdziemy do udzielania wskazówek dotyczących zmiany kolczyków po przebiciu uszu, poruszymy temat pielęgnacji miejsca przekłucia. To właśnie odpowiednia higiena sprawia, że uszy goją się szybciej, a co za tym idzie, wcześniej możesz założyć swoje pierwsze kolczyki.

A więc jak należy dbać o świeżo przekłuty płatek ucha?

  • Nie dotykaj miejsca przekłucia, a jeśli musisz to zrobić, najpierw zadbaj o higienę dłoni;
  • Codziennie odkażaj rankę dedykowanymi do tego preparatami;
  • Zwróć szczególną uwagę na to, by zawsze zachowywać przestrzeń pomiędzy zapięciem kolczyka a uchem. Bezpieczniejsze jest noszenie biżuterii tak, by kolczyk był zapięty luźno, niż żeby był zbyt ciasny. Gojenie rany wymaga bowiem dostępu do powietrza;
  • Podczas mycia włosów dbaj o to, by szampon miał jak najkrótszy kontakt z ranką po przekłuciu. Po każdym zetknięciu się środka myjącego z dziurką, przepłucz ją dokładnie wodą.

Kiedy można zmienić kolczyki po przebiciu uszu?

Jak wiadomo, proces gojenia wymaga odpowiedniej pielęgnacji i czasu. Nawet najwyższej jakości biżuteria z hipoalergicznych materiałów nie zapobiegnie podrażnieniu miejsca przekłucia, jeśli założy się ją za wcześnie. Pierwsze kolczyki można bowiem założyć dopiero po kilku-kilkunastu tygodniach od dnia przekłucia płatka ucha. Najbardziej odpowiednie będzie odczekanie minimum 4-6 tygodni, ale należy pamiętać, że kwestia gojenia jest sprawą indywidualną. Jeśli Twoje ciało wymaga nieco więcej czasu, pozwól mu na spokojne dojście do siebie i odczekaj dodatkowe kilka tygodni.

Wybór odpowiedniego materiału

Poruszyliśmy już temat pielęgnacji ranki po przekłuciu płatka ucha oraz czasu, jaki potrzebny jest na jej całkowite wygojenie. Możemy więc przejść do tego, na czym polega dobór odpowiednich kolczyków.

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest biżuteria. W sklepach jubilerskich znaleźć można bowiem kolczyki złote, srebrne, tytanowe i stalowe, ale dostępna jest również piękna biżuteria z mosiądzu, brązu i innych metali. A więc... Jakie kolczyki po przekłuciu uszu wybrać?

Kolczyki złote - idealny wybór na pierwsze kolczyki. Dlaczego? Ponieważ złoto nie uczula, a więc jest bezpieczne dla ucha. Oczywiście kolczyki wykonane są ze stopu metali, nie zaś z czystego złota, a więc nie są w pełni hipoalergiczne. Dla zdecydowanej większości alergików nasze kolczyki są jednak w pełni bezpieczne. Na uwagę zasługuje również fakt, że biżuteria złota występuje w trzech wariantach kolorystycznych. Może być bowiem wykonana z następujących stopów:

  • żółte złoto,
  • białe złoto,
  • różowe złoto.

Kolczyki srebrne - pierwsze kolczyki po przekłuciu uszu powinno się dostosować do upodobań dziecka lub osoby dorosłej, która zdecydowała się na przekłucie uszu w późniejszym wieku. Nie wszystkie kobiety i dziewczynki lubią nosić na co dzień biżuterię złotą. Wiele osób mających przekłute uszy, decyduje się więc na srebro. Jest to materiał, który idealnie nadaje się na pierwsze kolczyki. Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa świeżo przekłutych uszu, należy wspomnieć, że sprawa wygląda dokładnie tak, jak w przypadku złota. Kolczyki srebrne tworzy się ze stopu, z którego 92,5% to zawartość czystego srebra a pozostałe 7,5%  innych metali, które są oczywiście bezpieczne dla organizmu i dobrze tolerowane.

Kolczyki ze stali - stal jest materiałem hipoalergicznym. Jeśli zastanawiasz się więc jakie kolczyki po przekłuciu uszu wybrać, aby mieć stuprocentową pewność, że uszy nie będą reagować na nie alergicznie, postaw na pierwsze kolczyki ze stali. Z tego stopu metali tworzone są m.in. narzędzia chirurgiczne, więc uszy na pewno nie będą cierpieć z powodu alergii.

Srebro pozłacane

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie wszystkie dziewczynki i kobiety lubią nosić kolczyki ze złota. Jeśli i Ty należysz do tej grupy i preferujesz kolczyki ze srebra, ale dopuszczasz możliwość zdobienia uszu biżuterią w złotym kolorze, najlepszym rozwiązaniem będą pierwsze kolczyki ze srebra pozłacanego.

Pod względem wyglądu prezentują się one tak samo, ale dostępne są zazwyczaj w innych wzorach. Jeżeli więc pozłacane kolczyki srebrne wpadły w oko dziewczynki lub kobiety, która rozważa ozdobienie swoich uszu taką biżuterią, nie ma powodu do zmartwień. Kolczyki pozłacane to tak naprawdę biżuteria srebrna, która pokryta została warstwą złota. Jeśli noszenie wyrobów ze srebra i złota nie powoduje reakcji alergicznych, można być spokojnym.

Rodzaj zapięcia w kolczykach

Wiesz już jakie kolczyki są bezpieczne dla uszu dziewczynki i kobiety pod względem ewentualnych reakcji alergicznych. Teraz opowiemy więc o rodzajach zapięcia, które najlepiej sprawdzają się w przypadku stosunkowo świeżych dziurek w uszach. Nieco inne zasady stosuje się jednak w przypadku kobiety, a inne w przypadku dziewczynki, która nie jest na tyle samodzielna, by radzić sobie ze zmianą kolczyków i dbaniem o higienę świeżo przekłutych uszu.

Pierwsze kolczyki po przekłuciu uszu dla dziewczynki

Jeśli chodzi o pierwsze kolczyki dla dziewczynki, najlepszym wyborem są sztyfty. Cechują się bowiem prostą konstrukcją, która umożliwia szybkie zakładanie i zdejmowanie biżuterii. Można również nosić je bezpiecznie zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, co na początku przygody z kolczykami jest niezwykle istotne.

Na drugim miejscu plasują się kolczyki z zapięciem angielskim oraz równolegle, modele ze sztyftem zatrzaskowym. Zapięcie angielskie jest nieco trudniejsze w obsłudze, ale zabezpiecza biżuterię przed zgubieniem i zapewnia wygodę podczas spania. Biżuteria ze sztyftem zatrzaskowym jest nie tylko wyjątkowo komfortowa, ale i prosta w obsłudze. Stanowi więc świetną alternatywę zarówno dla sztyftów jak i dla zapięcia angielskiego.

Pierwsze kolczyki po przebiciu uszu dla kobiety

Zdejmowanie i zakładanie kolczyków nie należy do trudnych, gdy jest się osobą dorosłą. Kobiety mogą więc wybierać spośród wszystkich rodzajów zapięć. Do wyżej wymienionych, można dołożyć jeszcze nausznice i zapięcie typu kreol, które najczęściej stosowane jest w kolczykach kołach.

Rozmiar i grubość pierwszych kolczyków

Wiemy, że wiele kobiet i dziewczynek marzy o okazałej biżuterii. Czy jednak noszenie ciężkich kolczyków krótko po przebiciu uszu jest dobrym pomysłem?

Na początek na pewno najlepszym wyjściem będzie wybór drobnych, lekkich sztyftów, które posiadają cienki trzpień. Takie rozwiązanie pozwoli uszom na dojście do siebie. Jeśli preferujesz zapięcia angielskie, pamiętaj, że musisz liczyć się z nieco grubszym trzpieniem. Dziurki po przekłuciu są jednak zazwyczaj nieco bardziej rozciągnięte, dlatego pierwsze kolczyki z zapięciem angielskim również będą dobrym pomysłem. Zwróć jednak uwagę na ich wagę. Postaw na model lekki i subtelny, który nie będzie zanadto obciążał uszu.

Świetnym wyborem są też kolczyki modułowe, czyli takie, które można zakładać na wiele sposobów. Składają się one z bazy i dodatkowych elementów ozdobnych. Podstawą takiej biżuterii są zazwyczaj krótkie sztyfty lub kolczyki ze sztyftem zatrzaskowym, które można nosić samodzielnie. W zestawie znajduje się moduł, który nakłada się na kolczyk. Po założeniu dodatkowych elementów, uzyskuje się urozmaiconą wersję kolczyków. Nie dość, że są one bezpieczne i lekkie, wpisują się też w najnowsze trendy. Kolczyki modułowe można nosić zarówno klasycznie jak i asymetrycznie, czyli zakładając jeden kolczyk z dodatkowym modułem, a drugi w wersji podstawowej.

artykuł sponsorowany
.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy