Leczenie sezonowej depresji - kiedy jest potrzebne?
Artykuł sponsorowany
Zdrowie psychiczne coraz częściej przestaje być tematem tabu, a troska o dobre samopoczucie jest jednym z głównych celów, do których dąży społeczeństwo. Niekiedy jednak samodzielne radzenie sobie ze swoimi problemami staje się niemożliwe, a wówczas obligatoryjne jest skorzystanie z pomocy renomowanych specjalistów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje, by udzielić nam pomocy. Jednym z najczęstszych powodów kiepskiego samopoczucia jest współcześnie depresja sezonowa. Czym jest i kiedy powinna nas niepokoić?
Depresja sezonowa - na czym polega?
Pomimo że depresja to niezwykle popularna choroba, to wiele osób nie wie, czym charakteryzuje się jej sezonowa odmiana. W praktyce, sezonowa depresja to rodzaj zaburzenia, które uaktywnia się podczas miesięcy jesienno-zimowych. Wynika ona przede wszystkim z mniejszej ilości promieniowania słonecznego oraz przytłaczającej pogody, która powoduje, że tracimy chęci do życia i zagłębiamy się w apatii. Choć lekka depresja sezonowa nie powinna budzić w nas niepokoju, to w wielu przypadkach przeradza się ona w poważny problem, który skutecznie uniemożliwia właściwe funkcjonowanie. Sprawdź w serwisie E-lekarz24h, które objawy powinny wzbudzić niepokój. Najczęściej dotyka ona osoby w kwiecie wieku, albowiem na depresję sezonową szczególnie narażeni są ludzie w przedziale wiekowym pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. W większości przypadków cierpią na nią mężczyźni, aczkolwiek w ostatnich latach problem ten coraz częściej obejmuje także kobiety.
Depresja sezonowa - kiedy obligatoryjne jest leczenie?
Pomimo że wiele osób sądzi, iż depresja sezonowa jest mało istotnym problemem, który nie wymaga leczenia, to w rzeczywistości nie jest to prawda. Niekiedy choroba ta może minąć samoistnie po kilku lub kilkunastu tygodniach, jednak nadejście wiosny nie zawsze jest związane z ostatecznym zażegnaniem dyskomfortu. W wielu przypadkach niezbędne jest wdrożenie leczenia, ponieważ stosowanie medykamentów zazwyczaj poprawia samopoczucie i sprawia, że chorzy są w stanie normalnie funkcjonować. Samo obniżenie nastroju nie jest oczywiście oznaką depresji sezonowej, ale jeśli towarzyszy mu wzmożona senność w trakcie dnia, nadmierny apetyt czy problemy z koncentracją, to warto zastanowić się nad rozpoczęciem kuracji farmakologicznej. Wiele osób sądzi, że jest w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoimi problemami, aczkolwiek niestety w większości przypadków jest to niemożliwe. Depresja sezonowa może bowiem nie tylko pogarszać komfort życia danej osoby, ale również utrudniać codzienne funkcjonowanie. Kiedy czujemy, że otaczająca rzeczywistość zaczyna nas przygniatać, powinniśmy rozpocząć stosowanie leków, gdyż dzięki nim życie może stać się o wiele prostsze.
Jak radzić sobie z depresją sezonową?
Depresja sezonowa to bardzo złożony problem, który może skutecznie zniechęcać nas do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Stosowanie medykamentów jest dopiero połową sukcesu, ponieważ równie ważna jest fototerapia, czyli specjalny zabieg, który jest wykonywany za pomocą światła. Dzięki niemu deficyt promieni słonecznych występujący podczas jesieni oraz zimy może zostać skutecznie zamaskowany, a samopoczucie chorego powinno ulec znacznej poprawie. Bardzo istotną rolę w walce z depresją sezonową odgrywa także zdrowa dieta i kontakt z bliskimi. Osoby narzekające na problemy ze swoim zdrowiem psychicznym powinny unikać zamykania się w czterech ścianach i jak najczęściej wychodzić do ludzi. Dzięki temu łatwiej będzie im pokonywać swoje bariery oraz ograniczenia. Przy depresji sezonowej rekomendowany jest także wysiłek fizyczny, gdyż aktywność nierzadko przyczynia się do zminimalizowania ewentualnych objawów somatycznych. Należy jednak pamiętać, że porady udzielane zdalnie nie są w stanie w pełni zastąpić wizyty u lekarza i bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, co jest konieczne w sytuacji, gdy niepokojące objawy nie ustają lub zaczynają się nasilać.
Artykuł sponsorowany