LED, OLED, QLED? Technologia obrazu w twoim telewizorze ma znaczenie

Artykuł sponsorowany

Choć wydawać by się mogło, że telewizory już od lat oferują świetną jakość obrazu, inżynierowie nie spoczywają na laurach. Technologia wyświetlania wciąż się udoskonala. Obecnie najszersze zastosowanie odnajdują te trzy: LED, OLED, QLED. Czym się różnią?

W telewizorach OLED matryca nie wymaga dodatkowego podświetlenia
W telewizorach OLED matryca nie wymaga dodatkowego podświetlenia 123RF/PICSEL

Najpopularniejsze technologie wyświetlania obrazu

Niektórzy z nas pamiętają jeszcze stare telewizory kineskopowe. Te już dawno odeszły do lamusa, podobnie jak plazma, która przecież była rewolucyjną technologią na początku wieku, oraz LCD. Wkrótce na rynku miały się pojawić telewizory LED-owe i to właśnie one i ich następcy zdominowali rynek. A wręcz wyparli z niego starsze modele. Teraz do wyboru mamy przede wszystkim technologię LED, OLED i QLED, a także jeszcze parę innych, którymi ze względu na mniejszą popularność zajmować się nie będziemy. Czym więc różnią się od siebie trzy najpopularniejsze technologie wyświetlania obrazu i którą z nich wybrać, by telewizor zaspokoił nasze potrzeby?

Telewizory LED

W tego typu telewizorach matryca podświetlana jest diodami LED, dzięki czemu uzyskano większą jasność i lepsze odwzorowanie koloru, a odbiornik zużywa mniej energii w porównaniu z poprzednikiem (LCD). Dostępne są różne warianty tych telewizorów w zależności od tego, gdzie umieszczone są diody. Mamy więc do wyboru Edge LED, czyli cienkie modele, w których LED-y znajdują się tylko przy krawędziach czy Full LED, w których cały ekran jest podświetlany równomiernie, ale te z kolei są nieco grubsze. Popularnym rozwiązaniem jest także podświetlenie strefowe. Wygaszenie danych stref pozwala na uzyskanie głębszej czerni. Telewizory LED wyparły z rynku technologię LCD, ale i po nich pojawili się następcy.

Telewizory QLED

W technologii QLED pomiędzy diodami a filtrami kolorów zastosowano nanokryształy (quantum dots, kropki kwantowe), dzięki którym obraz odbieramy jako bardziej realistyczny. Telewizory QLED mają żywsze kolory i wyróżniają się wyższym kontrastem oraz jakością niż zwykłe telewizory LED-owe. Taki model będzie droższy, ale jeśli często oglądamy telewizję w ciągu dnia, w dużym nasłonecznieniu, z pewnością warto w niego zainwestować. Obecnie możemy dostać urządzenie obsługujące rozdzielczość 8K. Oczywiście na razie, ze względu na niewielką dostępność materiałów tworzonych w tak wysokiej rozdzielczości, nie zauważymy różnicy, ale wybór takiego modelu to inwestycja na przyszłość.

Telewizory OLED

Na koniec omówmy, jak działają i czym wyróżniają się telewizory OLED. Litera "O" w skrócie oznacza diody organiczne. Matryca w tego typu telewizorach nie wymaga dodatkowego podświetlenia, gdyż składa się z samoświecących pikseli (wygaszają się i zapalają samoistnie). Dzięki temu możemy się cieszyć idealnie odwzorowaną kolorystyką, szczegółowym obrazem, niesamowitą głębią czerni i ogromnym kontrastem. Warto również dodać, że takie telewizory są bardzo cienkie. Jakość wyświetlanego obrazu za pomocą tej technologii znacznie przewyższa telewizory LED czy QLED, ale modele OLED są oczywiście odpowiednio droższe, szczególnie że inwestując w taką technologię, warto już wziąć urządzenie o większej przekątnej i z funkcją SmartTV.

Jeśli nadal nie możemy się zdecydować, który model wybrać, warto sprawdzić niezależny ranking najlepszych telewizorów w 2022 r. przygotowany przez ekspertów ze sklepu RTV Euro AGD. Ranking znajdziemy tutaj.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas