Zalety odkurzacza bezprzewodowego

Odkurzacz bezprzewodowy to obecnie jeden z częściej wybieranych modeli. Urządzenie może być zasilane akumulatorem albo baterią. Dzięki eliminacji kabla bez jakichkolwiek problemów można odkurzyć całe mieszkanie.

Odkurzacz bezprzewodowy - jak działa?

Odkurzacz bezprzewodowy od tradycyjnych modeli różni się brakiem konieczności zewnętrznego zasilania. Korzysta on z energii pochodzącej z wbudowanego akumulatora lub ewentualnie wymiennych baterii. Jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań to obecnie baterie jonowo-litowe, które sprawiają, że sprzęt może pracować na jednym naładowaniu nawet 1 godzinę 15 minut, co z reguły pozwala na efektywne wyczyszczenie całego mieszkania lub domu. Więcej o efektywności odkurzaczy bezprzewodowych przeczytasz na portalu Dom w porządku.

Warto pamiętać, że wśród odkurzaczy bezprzewodowych wyróżnia się:

  • odkurzacze pionowe - duże modele, niejednokrotnie także z funkcją mopa parowego, które pozwalają na stosunkowo szybkie pozbycie się zanieczyszczeń z podłogi;
  • odkurzacze ręczne - mniejsze modele przeznaczone przede wszystkim do czyszczenia kanap, regałów, przestrzeni około sufitowych; coraz częściej odkurzacze pionowe mają dołączony moduł ręczny, który jest "schowany" w konstrukcji modelu;
  • odkurzacze automatyczne - roboty odkurzające to także odkurzacze bezprzewodowe; ich podstawową zaletą jest to, że pracują samodzielnie, bez twojego udziału, zgodnie z ustawionym wcześniej harmonogramem. 

Odkurzacz bezprzewodowy: zalety

Podstawową zaletą odkurzacza bezprzewodowego jest wbudowany akumulator lub bateria. Brak konieczności podłączenia do zewnętrznego źródła energii daje ci dużo większą swobodę pracy. Z takim odkurzaczem możesz przemieszczać się po całym pomieszczeniu bez obaw, że kabel okaże się za krótki lub trzeba będzie podpiąć się do innego gniazdka. W ten sposób dotrzesz do każdego zakamarka. Odkurzacz bezprzewodowy jest także bezpieczniejszy. Plączący się pod nogami kabel zawsze stwarza ryzyko, że się o niego potkniesz. To szczególnie niebezpieczne, jeśli w domu przebywają małe dzieci lub osoby starsze. 

Dużym plusem odkurzacza bezprzewodowego jest także wyjmowany pojemnik na śmieci. Możesz zapomnieć o konieczności kupowania wymiennych worków. Nowoczesne modele mają przejrzysty wyświetlacz, który informuje cię o stopniu naładowania baterii urządzenia. Łatwo możesz także kontrolować napełnienie zbiornika na śmieci.

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza bezprzewodowego?

Wybierając odkurzacz bezprzewodowy, koniecznie należy zwrócić uwagę na wytrzymałość baterii, bo to od niej w dużej mierze zależy, jak długo będziesz pracować na jednym naładowaniu. Nie mniej ważne jest tempo ładowania. Warto sprawdzić, jak szybko bateria może się w pełni naładować. Znaczenie ma również wyposażenie - rodzaj szczotek, ewentualna możliwość włączenia funkcji mopa parowego, tryby odkurzania, moc ssania. Warto zwrócić także uwagę na całość konstrukcji. Obecnie na rynku dostępne są modele z elastyczną rurą, która umożliwia dotarcie m.in. do przestrzeni podkanapowej bez konieczności schylania się.