Reklama

Reklama

Jak powstają oryginalne nadruki na koszulkach

Będąc na zakupach klienci często wybierają koszulki z nadrukami. Bo jest modnie, ponieważ ktoś chce się wyróżniać albo pragnie przedstawić swój światopogląd. Ale czy ktokolwiek wybierając daną koszulkę zastanawia się jak takie nadruki powstały? Istnieje kilka podstawowych metod umieszczania grafik na ubraniach.

Będąc na zakupach klienci często wybierają koszulki z nadrukami. Bo jest modnie,  ponieważ ktoś chce się wyróżniać albo pragnie przedstawić swój światopogląd. Ale czy ktokolwiek wybierając daną koszulkę zastanawia się jak takie nadruki powstały? Istnieje kilka podstawowych metod umieszczania grafik na ubraniach.

Jedną z najpopularniejszych metod wykonywania nadruku na koszulkach jest sitodruk. Pozwala na wytworzenie wielu takich samych wydruków w stosunkowo krótkim czasie, więc idealnie nadaje się do produkcji koszulek w hurtowych ilościach. Naniesiony wzór jest trwały i odporny na czynniki zewnętrzne, na dodatek produkcja masowa jest tania. Sitodruk należy to kategorii nadruku bezpośredniego, czyli grafika nanoszona jest bezpośrednio na tkaninę. Podstawą nadruku jest wykonanie matrycy, która składa się z drobnej siatki oraz szablonu (negatyw wzoru). Matrycę kładzie się na tkaninie, następnie za pomocą rakla rozprowadza się farbę, która przechodzi przez niezakryte oczka siatki i przywiera do koszulki. Farba po jakimś czasie zastyga i koszulka jest gotowa do noszenia. Więcej informacji o sitodruku na koszulki.pc.pl

Reklama

Termotransfer jest kolejną metodą umieszczania nadruku na koszulkach. W przeciwieństwie do sitodruku, termodruk pozwala na ozdobienie pojedynczej sztuki koszulki, ponieważ technika ta nie wymaga przygotowywania matryc. Termotransfer polega na przyklejeniu specjalnej folii lub papieru transferowego do koszulki poprzez wysoką temperaturę i nacisk. Najlepszym narzędziem w tym wypadku jest prasa przemysłowa, jednakże zwykłe żelazko również się do tego nadaje. W zależności od oczekiwanego efektu, stosuje się różne materiały: folie flex lub flock przeznaczone są do prostych nadruków i dają efekt gumy lub zamszu, papier transferowy z nadrukiem z farby wodnej charakteryzuje się lekką transparentnością, tusze solwentowe i farby sublimacyjne zaś są bardzo kryjące i najlepiej nadają się do nadruków ze szczegółami. Więcej o termotransferze

Jaką metodę wykonania nadruku wybrać? Gdy koszulka będzie prezentem to warto jest skłonić się w stronę termotransferu, ponieważ jest on tanią metodą w przypadku produkcji jednej sztuki koszulki, ponadto poziom wykonania wydruku jest zadowalająca- wyraziste kolory, szczegóły, ostrość linii. Kolejnym atutem termotransferu jest to, iż z powodzeniem nadruk tą metodą można wykonać w zaciszu domowym we własnym zakresie- należy wybrać odpowiedni papier transferowy współgrający z typem drukarki, wydrukować grafikę w odbiciu lustrzanym i przyprasować żelazkiem. Co prawda nadruk nie będzie tak trwały jak wykonanie profesjonalne, ale z całą pewnością jakość będzie zadowalająca. Natomiast w przypadku produkcji na większą skalę warto jest zainwestować w sitodruk- koszt początkowy jest dość wysoki lecz im nakład jest większy tym cena jednostkowa maleje. Na dodatek odporność sitodruku na czynniki zewnętrzne jest większa w porównaniu do termotransferu, dobrze wykonany sitodruk jest właściwie niezniszczalny.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy