Posmaruj storczyka tą przyprawą. Efekty przerosną twoje oczekiwania
Storczyki to rośliny o pięknych kwiatach, które wspaniale dekorują pomieszczenia. Dla niektórych jednak ich pielęgnacja jest niemałym wyzwaniem. Niekiedy po przekwitnięciu nie chcą wydawać nowych pąków kwiatowych. Podpowiadamy, jak łatwo i niewielkim kosztem rozwiązać ten problem.
Storczyki są bardzo popularnymi kwiatami wśród miłośników roślin. Często kupuje się je przy okazji urodzin, imienin i innych wyjątkowych okazji. Nic dziwnego - rośliny te prezentują się naprawdę wyjątkowo, a obdarzenie ich troską sprawi, że przez wiele lat będą kwitły jak szalone!
Niestety, orchidee są również utrapieniem dla niejednego posiadacza tej rośliny. Mają dość duże wymagania i niekiedy niewielki błąd w ich pielęgnacji może sprawić, że zaprzestaną zupełnie wydawania nowych pędów, a co za tym idzie - kwitnienia. To tropikalne rośliny potrzebują bowiem dość specyficznych warunków do rozwoju.
Preferencje storczyków do podlewania, nawożenia czy podłoża, znacznie różnią się od wymagań innych roślin pokojowych. Jeśli natomiast zrozumiemy, czego orchidee potrzebują, by prawidłowo się rozwijać, mogą być piękną ozdobą i cieszyć oko przez długi czas. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich cykl kwitnienia i spoczynku.
Posyp storczyka cynamonem. Efekt cię zaskoczy
Intensywność kwitnienie storczyków zależy od ich kondycji oraz wieku. Młode rośliny rozkwitają zazwyczaj raz w roku przez trzy lub cztery miesiące. Starsze i bardziej rozrośnięte okazy kwitną natomiast do kilku razy w roku, rozwijając nowe pąki kwiatowe na starych łodygach. Orchidee prezentują się najpiękniej, gdy wręcz uginają się od kwiatów - nic dziwnego, że chcemy więc aby kwitły jak najdłużej. Co zrobić, gdy pąki zaczną opadać ze storczyka?
Pomocne może okazać się przycięcie łodygi - jeśli jest zdrowa i zielona, istnieje szansa, że po nacięciu roślina ta wytworzy na niej kolejne zdrowe pąki. Zasychające, obumarłe pędy należy odciąć sterylnymi nożycami u podstawy. Eksperci radzą, aby miejsce nacięcia dodatkowo posypać cynamonem lub roztopionym woskiem. Ten zabieg zadziała regenerująco, a do tego zabezpieczy roślinę przed ewentualnymi infekcjami.
Zobacz również: Jak często podlewać storczyka?
Storczyk musi przejść w stan spoczynku
Naturalnym cyklem życia storczyka jest przejście w okres spoczynku po przekwitnięciu. Pozwala to roślinie na regenerację i ponowne wytworzenie kwiatów. Czas ten powinien trwać od sześciu do ośmiu tygodni. Jeśli storczyk dopełnieni swój cykl, po tym czasie powinien znów pięknie zakwitnąć.
O tym trzeba pamiętać w trakcie spoczynku storczyka:
- W okresie regeneracji należy ograniczyć podlewanie i nawożenie storczyków. Nie można jednak dopuścić do tego, aby uschły - trzeba więc regularnie je nawadniać.
- Storczyki potrzebują w czasie spoczynku więcej światła oraz chłodu.
- Należy uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać nowych pędów. Gdy to nastąpi, można od razu zacząć intensywniej podlewać oraz nawozić orchidee.