Reklama

Reklama

Jak równo powiesić obraz

Nie masz problemu z wbijaniem gwoździ, ale nie udaje ci się prosto zawiesić obrazków na ścianie? Wykorzystaj nasze sposoby i sztuczki stosowane w galeriach.

Przygotuj narzędzia

Zanim sięgniesz po młotek, dobrze się zastanów, gdzie chcesz powiesić obrazy i jak je rozmieścić.

Przygotuj potrzebne rzeczy (w zależności od sposobu wieszania malowideł): 

- długa linijka lub miarka stolarska, krawiecka

- ołówek, plastelina

- młotek, gwoździe, haczyki

- taśma - zwykła lub dwustronnie klejąca, ewentualnie rzepy

Trick z plasteliną

Zmierz górną krawędź obrazu i dokładnie na środku ramy przyklej kulkę plasteliny. Jeśli w ramie jest otworek do zawieszenia lub przytwierdzony do niej zaczep, plastelinę przyklej właśnie w miejscu, gdzie się znajduje. Przyłóż obraz do ściany i dociśnij. Plastelina zostanie na ścianie. Wbij w nią gwóźdź. Oderwij plastelinę i zawieś obraz. Jeśli obawiasz się, że podczas wbijania gwoździa może odpaść tynk, w miejsce kulki przyklej na krzyż zwykły przylepiec i dopiero wtedy wbij gwóźdź.

Reklama

Sposób z taśmą

Większe obrazy powinny mieć dwa zaczepy, aby pewniej wisiały na ścianie. Poproś kogoś, by przyłożył obraz do ściany w wybranym przez Ciebie miejscu. Sprawdź poziomicą, czy równo wisi. Jeśli tak, zaznacz ołówkiem miejsce przylegania górnej krawędzi (narysuj linię). Odwróć obraz i odmierz kawałek taśmy od środka jednego zaczepu do środka drugiego. Przyklej taśmę do ściany w zaznaczonym ołówkiem miejscu. Na jej końcach wbij gwoździe lub wkręć haczyki. Usuń taśmę i zawieś obraz. Możesz także wykorzystać sposób z plasteliną, przyklejając po jednej kulce do każdego zaczepu.


Bez dziury w ścianie

Jeśli nie masz wprawy w  posługiwaniu się młotkiem  lub wiertarką, wykorzystaj prostsze sposoby, bez konieczności dziurawienia ścian. Obraz możesz przytwierdzić np. za pomocą taśmy dwustronnie klejącej albo rzepów - jedną część rzepu przyklej do ściany, a drugą do ramy. Taśmy i rzepy utrzymają nawet duże obrazy. Kolejnym sposobem są samoprzylepne haczyki.  Ale uwaga! Niezbyt wytrzymałe.

Przestrzegaj podstawowych zasad

- Jeśli planujesz powiesić na ścianie obrazy, plakaty, zdjęcia, zwróć uwagę na meble stojące w pobliżu (kanapa, komoda, stół, łóżko). 

- Gdy na ścianie ma wisieć tylko jeden obraz, umieść go centralnie nad meblem. Nie wieszaj zbyt wysoko. Środek obrazu powinien znajdować się na wysokości wzroku oglądającego, czyli 150-160 cm od podłogi.

- Gdy chcesz stworzyć galerię z kilku obrazów, pamiętaj, aby zgrupować je w jedną całość. Zaplanuj wcześniej kompozycję. Wytnij z papieru poszczególne elementy i przyklej do ściany taśmą. Oceń ułożenie. Wypróbuj różne warianty. 

- Pamiętaj o symetrii. Wieszając obrazy w jednej linii, równaj do krawędzi - dolnej lub górnej. Wtedy unikniesz chaosu.


Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama