Reklama

Reklama

Łazienka na błysk

Przedświąteczne porządki nie należą do przyjemności, ale niektóre domowe sposoby na pewno ułatwią tę pracę!

Gdy systematycznie sprzątasz łazienkę, nie zaskoczy cię żaden stary brud. Co jednak, jeśli w końcu trzeba będzie wziąć się za zacieki czy kamień? Z pomocą przychodzi natura...

Siła sody


Jeden z najbardziej ekologicznych środków do mycia powinnaś mieć w... kuchni. To soda oczyszczona, którą wykorzystujesz do wypieków. Jest nie tylko skuteczna w walce z zaciekami na wannie, ale także nadaje się do fug i glazury. Jest też całkowicie biodegradowalna - rozkłada się już w temperaturze powyżej 60 st. C, a do tego nie grozi poparzeniem ani zatruciem. Świeżość (a przez to skuteczność) sody sprawdzisz skrapiając ją octem lub sokiem z cytryny - powinna silnie bulgotać.

Reklama

Ocet na wszystko

Drugim takim produktem "eko" jest ocet. Doskonale odświeża (myje, dezynfekuje i usuwa zapachy) wszelką armaturę sanitarną. Do większego brudu stosuj gorącą wodę z taką samą ilością octu.

Utrzymuj czystość

Jednak najlepiej, jeśli nie dopuścisz do trwałego zabrudzenia. Dobrym pomysłem jest stosowanie np. specjalnych nasączanych (m.in. antybakteryjnych) jednorazowych ściereczek. Szybko zmyją brud z umywalki czy toalety i nie musisz ich później prać - po prostu wyrzucasz. Także ścierkami z mikrofibry szybko przetrzesz np. lustro i to bez użycia detergentów.

Łazienkowe detale

Bateria. Do odkamieniania kranów i np. słuchawek prysznica zastosuj specjalne środki. Nasącz nimi watę i przyłóż na 15 min. Potem spłucz wodą i przetrzyj szmatką.

Umywalka. Gdy nie ma brudnych zacieków, wystarczy płyn do mycia naczyń. Szorować możesz także gąbką z sodą oczyszczoną (nie porysuje) lub gorącą wodą z octem.

Kabina prysznicowa. Żeby pozbyć się zacieków z wody i mydła, spryskaj szyby roztworem octu (1:1), pozostaw na 10 min, przetrzyj zbierakiem i dobrze spłucz ciepłą wodą.

Wanna. Wannę umyj tak samo jak umywalkę. Żeby lśniła, przetrzyj połówką cytryny. Rdzę usuniesz gąbką nasączoną amoniakiem (włóż rękawiczki!).

Sedes. Przemyj deskę wodą z 2 łyżkami octu i wytrzyj. Wnętrze umyj ciepłą wodą z octem (1:1), a przebarwienia posyp sodą lub skrop sokiem z cytryny. Po 10 min spłucz.

Fugi i glazura. Kolor fugi odzyskasz dzięki paście z sody oczyszczonej (zrób papkę z odrobiną wody). Nałóż gąbką, pozostaw na 5 min, potem zetrzyj mokrą szmatką lub szczotką.

Lustro. Możesz umyć je specjalnym środkiem z dodatkiem octu lub tylko ciepłą wodą i ściereczką z mikrofibry albo specjalnymi jednorazowymi nasączonymi ściereczkami.

Wykorzystaj naturalne środki

Fusy po kawie. Wsyp je do syfonu wanny lub umywalki, by pozbyć się brzydkiego zapachu.

Cytryna. Sok tego owocu ma działanie wybielające. Stosuj go z ciepłą wodą np. do mycia kafelków.

Ocet. Odkaża, myje i usuwa brzydki zapach. Stosuj w roztworze z wodą w proporcjach 1:1.

Soda. To naturalny i niedrażniący środek do mycia np. wanien, ale też przypalonych garnków.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy