Reklama

Odpowiednie nawilżanie powietrza

Suche powietrze jest szkodliwe dla zdrowia. Najlepiej czujemy się, gdy wilgotność powietrza w mieszkaniu wynosi 40-60 proc. (przy optymalnej temperaturze ok. 22°C). W sezonie grzewczym nie musisz sprawdzać, czy powietrze ma taką wilgotność. Bez dodatkowego nawilżania to po prostu niemożliwe.

Kamionka na kaloryfer

Jedna tradycyjna kamionka wieszana na kaloryferze to za mało. Na kaloryferze o długości jednego metra powinny wisieć dwie lub trzy sztuki. 

Minusem takiego rozwiązania jest to, że w tej wodzie rozwija się pleśń i bakterie, które przedostają się do powietrza w mieszkaniu. By temu zapobiec, raz w tygodniu (przed kolejnym napełnieniem wodą) dokładnie umyj kamionkę szczotką do butelek i sparz ją wrzątkiem. 

Mokre ręczniki

Gdy nawilżasz powietrze rozkładając mokre ręczniki na kaloryferach, nie rób tego w pokoju dziecięcym. Lekarze pediatrzy ostrzegają, że wówczas tworzy się tzw. "ciężka para", która nie jest wskazana dla małych dzieci. 

Reklama


Nawilżacze powietrza

Jeśli chcesz kupić nawilżacz, do wyboru masz trzy możliwości. 

Nawilżacz parowy. Działa w ten sposób, że grzałka podgrzewa wodę do 100°C i wytwarza się para wodna.

Zalety:  niska cena, wysoka wydajność (wytwarza dużo pary wodnej), nie wymaga dodatkowych akcesoriów (np. zakupu filtrów). 

Wada: - większe niż w innych nawilżaczach zużycie energii. 

Nawilżacz ultradźwiękowy. Działa w oparciu o ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, w ten sposób tworząc mgiełkę, która nawilża powietrze. 

Koniecznie zmieniaj filtr

Gdy używasz nawilżacza ultradźwiękowego, pamiętaj o regularnym wymienianiu filtrów. Zapobiegnie to osadzaniu się na urządzeniach elektronicznych (a także w ich wnętrzu) białego mineralnego osadu.

Skąd się on bierze? Nawilżacz ultradźwiękowy tworzy wodną mgiełkę. Jeśli woda jest twarda, to w połączeniu z dwutlenkiem węgla z powietrza powstaje węglan wapnia - to właśnie ten biały osad. Z tego powodu wodę używaną do nawilżacza warto wcześniej przegotować albo dobrze przefiltrować.  

Zalety: dość niska cena, cicha praca. 

Wady: konieczność wymiany filtrów (kartridży) do demineralizacji wody. Trzeba je wymieniać dosyć często, jeśli woda jest bardzo twarda.

Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są niesłyszalne dla człowieka, ale mogą być dokuczliwe dla zwierząt domowych.

Nawilżacz ewaporacyjny. Urządzenie wyposażone jest w wentylator, który zasysa suche powietrze do wnętrza i wymusza jego przepływ przez specjalną matę, filtr albo obracające się w wodzie dyski. Powietrze zostaje oddane do otoczenia nawilżone i oczyszczone z części zanieczyszczeń.

Zalety: wykorzystują naturalny proces odparowywania wody (ewaporację), oczyszczają powietrze. 

Wady: trzeba wymieniać wkład antybakteryjny, są znacznie droższe niż inne typy nawilżaczy.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy