Reklama

Reklama

Pięć sposobów dbania o wełnę

Wraz z nadejściem chłodnych dni, wyciągamy z szafy cieplejsze ubrania. Wełniane swetry i szaliki wymagają od nas po praniu dodatkowej troski.

1. Wełniany szalik albo sweter z angory obłazi? By to zmniejszyć, włóż go do plastikowego worka i na dobę włóż do zamrażarki. 

2. Zabrakło ci płynu do prania wełny? Wełniany sweterek upierz w szamponie dla dzieci - jest na tyle delikatny, że nie zniszczy włókien. Do miski z letnią wodą wlej maksymalnie 1-2 krople szamponu. Jeżeli będzie się zbyt pienił, dużo czasu zajmie ci płukanie sweterka. 

3. Aby dłużej zachowała kolor, do ostatniego płukania wełny dodaj 2-3 łyżki octu spirytusowego. Nie przejmuj się niemiłym octowym zapachem - szybko wywietrzeje. 

Reklama

4. Wełniany sweterek "gryzie" i drażni skórę? Mocz go przez pół godziny w letniej (nigdy gorącej!) wodzie z dodatkiem odżywki do włosów (2 łyżki odżywki na 2 litry wody). Potem wypłucz w letniej wodzie. Delikatnie wyciśnij w dłoniach (nie wyżymaj, bo się zdeformuje), rozłóż na płasko na ręczniku i tak pozostaw do wyschnięcia. 

5. By wełniany sweterek nadal był miękki i puszysty, do ostatniego płukania dodaj 5 łyżek soku z cytryny i 1 łyżeczkę gliceryny na 1 litr letniej wody.

Zobacz także:

Życie na gorąco

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama