Reklama

Reklama

Przerobili zrujnowaną oborę na dom. Efekt? Zachwycający

Zgodnie z filozofią no waste drugie życie zyskują nie tylko ubrania, meble i domowe sprzęty, ale i budynki. Spektakularnym przykładem takiej właśnie metamorfozy jest obora, którą przekształcono w dom mieszkalny.

Duża, ceglana i bardzo zniszczona  - tak do niedawna prezentowała się obora, stojąca w hrabstwie Northamptonshire w Wielkiej Brytanii. Dzięki wysiłkom pracowni Will Gamble Architects, udało się jednak przywrócić jej świetność. A raczej - stworzyć na jej bazie miejsce o zupełnie innej funkcji.

XVIII wieczna obora stała się bowiem domem. Wbrew powszechnym praktykom, ubytków w ścianach nie uzupełniono cegłami, ale dużymi, oprawionymi w metal taflami szkła. Taki zabieg pozwolił nie tylko na zachowanie romantycznej i pełnej ekspresji struktury ruiny, ale również dał możliwość doświetlenia wnętrza budynku.

Reklama

Dom ma otwarty plan, a jedynymi wydzielonymi pomieszczeniami są łazienka i sypialnia. Co ciekawe, do ich wygospodarowania wykorzystano istniejące już wewnętrzne podziały, bez stawiania nowych ścianek działowych.

Budynek został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby starszego małżeństwa. Co ciekawe, właściciele pierwotnie życzyli sobie wyburzenia ruin i postawieniu na ich miejscu całkowicie nowej budowli. Najwyraźniej nawet oni nie wierzyli, że starą oborę można przekształcić w takie cacko.

Dom podoba się nie tylko właścicielom i sąsiadom, ale również krytykom architektury. Zaadaptowana przez Will Gamble Architects obora znalazła się na długiej liście nominowanych do nagrody serwisu Dee Zeen oraz na krótkiej liście British Homes Awards. 


Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy