Reklama

Reklama

Ślimaki w ogrodzie: Jak się ich pozbyć?

Ślimaki w ogrodzie mogą przysporzyć niemałych problemów. Istnieje kilka sposobów, by skutecznie się ich pozbyć. Jak to zrobić?

Nie każdy ślimak w ogrodzie jest szkodnikiem

Pojedyncze ślimaki w ogrodzie nie powinny wiązać się z zagrożeniem dla roślin. Wbrew pozorom pełnią również pozytywną rolę w środowisku. Biorą udział w tworzeniu ziemi kompostowej, a także zjadają martwe resztki roślin i drobnych zwierząt. 

Podkreślenia wymaga fakt, że nie każdy ślimak w ogrodzie jest szkodliwy. Za wrogów w ogrodzie należy uznać ślimaki nagie, zwłaszcza pomrowy, pomrowiki i śliniki. W ogrodzie występują także ślimaki skorupkowe takie jak winniczek czy zaroślarka pospolita lub ślimak gajowy. Nie niosą jednak za sobą większych szkód.

Reklama

Jakie szkody wyrządzają ślimaki w ogrodzie?

Jeśli w ogrodzie mamy m.in. dalie, funkie, kapustę, sałatę lub marchew, a także truskawki i maliny, to możemy być pewni, że zawitają do niego nieproszeni goście. 

Ślimaki w ogrodzie są przede wszystkim zagrożeniem dla młodych pędów oraz płatków kwiatów. Dodatkowo zjadają siewki. Zdarza się, że żerując na roślinie, pozostawiają po niej tylko łodyżkę. Oprócz tego, że żywią się przejrzałymi i świeżymi owocami oraz warzywami, to skupiają się także na liściach rośliny. W ten sposób przyczyniają się do występowania u nich chorób.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Przez to, że ślimaki są także pożyteczne, nie trzeba posuwać się do ich zabijania. Nie ma konieczności stosowania chemicznych środków w celu pozbycia się ślimaków z ogrodu. Można wykorzystać domowe sposoby. 

Jednym z nich jest utrudnienie ślimakom dostępu do roślin. Można do tego wykorzystać np. popiół drzewny. Po takim podłożu ślimak nie będzie miał możliwości przejścia. Niestety jest to rozwiązanie tymczasowe. Popiół należy ponownie rozsypać po opadach deszczu. Sprawdzą się również skorupki jaj. Można z nich zrobić barierę wokół roślin. Ważne, by były suche i pozbawione wewnętrznej błony. To także odstraszy ślimaki i przy okazji użyźni glebę. Oprócz skorupek jaj można wykorzystać żwirek. 

Ślimaki mają trudność w poruszaniu się po suchej powierzchni. W związku z tym podlewając rośliny, można robić suche przestrzenie pomiędzy nimi. 

Innym rozwiązaniem jest posadzenie roślin, które działają odstraszająco na ślimaki. Jest to np. szałwia, tymianek, majeranek, cebula i czosnek. Warto wokół rabaty posadzić którąś z tych roślin, by powstrzymać ślimaki. 

Sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest po prostu zbieranie ich i wynoszenie poza ogród. Żerują one zazwyczaj rano i wieczorem. W pozostałym czasie szukają schronienia np. między deskami lub kamieniami. Można znaleźć na nie miejsce w ogrodzie, by z łatwością znajdować ślimaki w ciągu dnia. Ważne, by ślimaki wynosić na odległość minimum 20 metrów, by mieć pewność, że nie wrócą do ogrodu.   

Ślimaki w ogrodzie to niemały problem. Warto jednak odróżniać, które ślimaki rzeczywiście szkodzą roślinom.  

Czytaj więcej:

To warto mieć w ogrodzie

Błędy początkującego hodowcy roślin

Jak dbać o róże miniaturowe w domu?

Eurowizja 2021. Rafał Brzozowski ODPADŁ z konkursu! Co zawiodło? [ZOBACZ WYSTĘP]

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy