Reklama

Reklama

Uchroń zwierzę przed fajerwerkami

Sprawdź, co możesz zrobić i jak przygotować płochliwego psa lub kota do sylwestrowego hałasu.

Dla ludzi to okres szampańskiej i hucznej zabawy. Jednak dla naszych "braci mniejszych" noc sylwestrowa, a często też poprzedzające ją dni, to powód do ogromnego stresu. Wszystko za sprawą huku petard i rozbłysków sztucznych ogni.

Rokrocznie coraz więcej osób przystępuje do akcji "Kocham zwierzęta - nie odpalam fajerwerków", ale wciąż wielu jest głuchych na te apele. Wszyscy właściciele zwierząt domowych muszą więc sami zadbać o spokój pupili. Każde stworzenie inaczej będzie reagować na wystrzały i nie ma tu reguły.

Reklama

Gdy Twój czworonóg jest szczególnie płochliwy, warto odwiedzić weterynarza, by przepisał środki uspokajające. Nigdy nie podawaj leków bez jego konsultacji! Bardzo ważne jest postępowanie w noc sylwestrową. Weź pupila na spacer odpowiednio wcześniej (na smyczy!), żeby podczas największych wystrzałów miał już mniej energii.

Domowym pieszczochom zaplanuj natomiast intensywną i długą zabawę. Dodatkowo nie przekarmiaj zwierzaków, a nawet zmniejsz nieco dawkę i podaj jedzenie wcześniej niż zwykle. Należy także pamiętać, by nie "pocieszać" zestresowanego psa lub kota smakołykami, bo to odbije się na ich układzie pokarmowym.

Najlepiej także, jeśli nie będziesz reagować na ataki paniki - nie przytulaj na siłę oraz nie karć za zniszczenie jakiejś rzeczy lub załatwienie potrzeby fizjologicznej w domu. Zapewnij natomiast bezpieczny azyl - szafę, zakamarek w łazience lub w innym pokoju, w którym położysz ulubione posłanie futrzaka.

Dobrze jest spędzić ten stresujący czas z pupilem, ale gdy bawisz się poza domem, zostaw go pod opieką osoby, którą lubi. Możesz także skorzystać z przygotowanych do tego hoteli dla zwierząt.

Pamiętaj: Zapewnij spokojne i ciche miejsce zwierzakowi. Nie pocieszaj na siłę, ani nie karz za zrobienie czegoś pod wpływem stresu.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy