Reklama

Co zrobić, żeby monstera miała duże liście? Zastosuj proste sposoby

Z odpowiednią wiedzą, pielęgnacja monster może być prosta. Dlatego wiele osób decyduje się na umieszczenie pięknej rośliny w swoim domu. Dojrzałe monstery są wartością dodaną do każdej aranżacji wnętrza. Co robić, żeby liście rośliny były imponujące i stanowiły powód do dumy dla hodowcy?

Monstera zalicza się do rodziny arum (Araceae) i wywodzi z amerykańskich lasów tropikalnych. W środowisku naturalnym. Jest rozproszona na Karaibach, Florydzie, ale również Azji oraz Australii. Na monsterę można się też natknąć, odwiedzając obszar obok Morza Śródziemnego lub Portugalię, Maroko.

Odnotowano ponad 50 odmian monstery. Do najpopularniejszych zalicza się dwa typy: deliciosa i rhaphidophora. Prawdopodobnie jeden z wymienionych gatunków znajduje się w twoim domu. Monstery otoczone odpowiednią opieką mogą osiągnąć wysokość od 0,5 do nawet 3 metrów. 

Reklama

Jak prawidłowo uprawiać monsterę?

Podstawową kwestią jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do rozwoju. Mimo że monstera nie potrzebuje wiele, żeby prawidłowo rosnąć, to trzeba jej zapewnić pewne minimum. Dotyczy to sadzenia rośliny w miejscu, gdzie nie będzie bezpośrednio wystawiona na oddziaływanie promieni słonecznych. Monstera jest podatna na poparzenia.

Roślina najlepiej rośnie w środowisku, które imituje tropikalne warunki. W miarę możliwości trzeba jej zapewnić ciepło, temperatura powinna wynosić ok. 21 st. C, a także wysoki poziom wilgotności. W okresie od połowy maja do sierpnia monstera może być pozostawiona na zewnątrz do momentu, gdy pojawi się zagrożenie niskich temperatur, spadających poniżej 12 st. C.

Czytaj również: Dlaczego monstera żółknie?

Przygotowanie ziemi i podlewanie monstery

Monsterę należy zasadzić w ziemi próchniczej. Gleba może być lekko zasadowa, jednak najlepszy będzie odczyn kwaśny lub obojętny. Aby utrzymać kwasowość ziemi, dobrą decyzją będzie dodanie mączki skalnej, mieszanki granitu i bazaltu. 

Monsterę należy podlewać przez cały kwiecień i wrzesień, gdy jest najbardziej aktywna. Moment, w którym można stwierdzić, że roślina potrzebuje wody, to sytuacja, gdy gleba jest sucha na głębokości 5 centymetrów.

Co zrobić, żeby miała duże liście? To kwestia wieku

Warto wiedzieć, że duże liście monstery są przede wszystkim oznaką dojrzałości rośliny. Tylko w pełni rozwinięta monstera będzie w stanie wydać imponujące liście, mając uprzednio zapewnione odpowiednie natężenie światła, składników odżywczych oraz wody. Brak któregokolwiek z wymienionych elementów będzie oznaczać problemy z rozwojem liści.

Zazwyczaj monstera potrzebuje od 2 do 3 lat, żeby osiągnąć dojrzałość. Wtedy to w pełni zadomawia się w swojej donicy i nie wykazuje dużej podatności na zmiany w jej otoczeniu. Jednak, jeśli po upływie ⅔ lat monstera wciąż nie imponuje rozmiarem swoich liści, to wtedy trzeba dowiedzieć się, gdzie popełniono błędy.

Dlaczego monstera ma małe liście? Potrzebuje przesadzenia lub nawozu

To pytanie jest najczęściej zadawane w momencie, gdy monstera została zasadzona w glebie o odpowiednich właściwościach, w dobrym nasłonecznieniu, była regularnie podlewana i nieprzelewana. Skoro wszystkie te warunki zostały spełnione, co może być przyczyną małych liści?

Żeby monstera mogła wypuścić duże liście, potrzebuje sporo miejsca wokół siebie. Dlatego prawdopodobnie rozwiązaniem problemu będzie przesadzenie monstery. Tym samym hodowca stworzy roślinie dodatkowe, niezbędne miejsce do dalszego rozwoju. Z reguły monsterę przesadza się co dwa lata.

Sposobem na to, co zrobić, żeby monstera miała duże liście, jest nawożenie. Wtedy hodowca dostarczy roślinie dodatkowych i niezbędnych składników odżywczych, w tym przypadku azotu, fosforu i potasu, ale także i mniejszych dawek magnezu, wapnia i siarki. 

Liście Monstery są za duże. Czy można je podcinać?

Jeśli monstera rozrasta się do naprawdę monstrualnych rozmiarów, można zdecydować się na przycięcie korzeni. Żeby to zrobić, należy delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki, wyczyścić glebę i użyć nożyc ogrodniczych, podcinając korzenie o kilka centymetrów, potem przesadzić do nowej ziemi.

Inny sposób dotyczy przycinania samych liści. Żeby zrobić to bezpiecznie, trzeba uciąć je w punkcie, w którym liść styka się z łodygą. Ze ścinki można wyhodować kolejną monsterę. Trzeba jedynie umieścić liść w wodzie i poczekać, aż pojawią się nowe korzenie. Następny krok to przeniesienie liścia do gleby.

Czego nie lubi Monstera? Na to zwróć uwagę

Monstera nie lubi, gdy jest ustawiana w niedużej odległości od okien balkonowych w trakcie wiosny i lata. Natomiast w okresie grzewczym nie powinno się jej umieszczać obok piecyków i grzejników. Należy też uważać na to, aby nie przelać monstery w trakcie podlewania, a także nie wystawiać rośliny na bezpośrednie oddziaływanie słońca.

Czytaj również: Sposób na podlewanie monstery

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: monstera | monstera pielęgnacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama