Jak podlewać monsterę? Zadbaj o nią w tej sposób, a zachwyci wyglądem
Czym podlać monsterę, aby wypuściła nowe, zielone liście i zdrowo się rozwijała? Podstawą pielęgnacji tej rośliny jest odpowiednie nawadnianie. Oto na co należy zwrócić szczególną uwagę. Tylko w ten sposób zachęcimy monsterę do dalszego wzrostu.
Spis treści:
Monstera: pielęgnacja i podlewanie
Monstera od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej charakterystyczne, poprzecinane liście stanowią modny motyw wnętrzarski, a ogrodników przekonuje nie tylko jej ciekawy wygląd, ale również łatwość uprawy.
Aby jednak monstera zdrowo się rozwijała i wypuszczała nowe liście należy odpowiednio o nią zadbać. Podstawą zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie rośliny. Jak to robić?
Ile wody do monstery?
Jednym z najważniejszych zabiegów związanych z pielęgnacją monstery jest jej odpowiednie podlewanie. Wiosną oraz latem najlepiej nawadniać ją zaledwie raz w tygodniu. Aby nie przelać rośliny po upływie około 30 - 60 minut należy wylać nadmiar wody z podstawki donicy.
Jesienią i zimą, kiedy roślina rozpoczyna tzw. okres wegetatywny, należy ograniczyć jej podlewanie do minimum. Wówczas wystarczy nawadniać ją co 10 - 14 dni, ale tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi w donicy zdąży już nieco przeschnąć.
Czy monstera lubi dużo wody?
Monstera nie lubi zbyt wilgotnego podłoża. Nie potrzebuje również dużo wody. Przed podlewaniem należy każdorazowo sprawdzić czy podłoże wyschło. Roślina źle znosi bowiem nadmiar wody w podłożu. Wówczas jej dolne liście zaczynają żółknąć lub brunatnieć. To pierwsza oznaka przelania monstery.
Co zrobić żeby monstera miała duże liście?
Ważnym elementem zabiegów pielęgnacyjnych, od których zależy kondycja rośliny, jest również zraszanie monstery. Ta wywodzi się bowiem z tropikalnego i wilgotnego klimatu, dlatego, aby zapewnić jej odpowiedni poziom wilgoci, należy regularnie ją zraszać.
Do spryskiwacza starajmy się każdorazowo wlewać miękką, uprzednio przegotowaną i odstaną wodę. Ta nie pozostawi na liściach rośliny białych plam.
Czym podlać monsterę?
Niejeden właściciel monstery marzy, aby jego roślina osiągnęła naprawdę pokaźne rozmiary. Aby tak się stało należy najpierw zachęcić ją do wzrostu i wytwarzania młodych liści. Będzie potrzebować do tego sporej dawki składników odżywczych.
Do nawożenia monstery świetnie nadadzą się wieloskładnikowe nawozy do roślin zielonych, które wystarczy zaledwie rozpuścić w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta i stosować podczas podlewania. W poszukiwaniu oszczędności możemy jednak stworzyć domowy nawóz do monstery, który szybko przygotujemy z produktu, który trafia najczęściej do kosza.
Zobacz również: Domowy nawóz z płatków owsianych. Pielęgnacja roślin za grosze
Mowa o skórkach z bananów. Jak działa nawóz ze skórek bananów? Zawiera w swoim składzie fosfor i potas, odżywiając i stymulując roślinę do wzrostu, a także wzmacniając jej system korzeniony i uodparniając oraz chroniąc przed szkodnikami.
Skórkę z banana wystarczy pokroić na drobne kawałki, umieścić w słoiku, zalać ciepłą wodą, zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na dwa dni. Po upływie tego czasu nawóz należy rozcieńczyć wodą i wykorzystać zarówno do podlewania, jak i zraszania rośliny.