Reklama

Przelej do buteleczki i spryskaj korzenie. Storczyki będą uginać się od kwiatów

Storczyki to jedne z najbardziej popularnych roślin pokojowych. Uwielbiamy mieć je we wnętrzach, bo pięknie dekorują pomieszczenia. Ich pielęgnacja jest niestety często problematyczna, a nieumiejętne obchodzenie się ze storczykami sprawia, że przestają kwitnąć. Ten jeden, magiczny środek sprawi, że storczyki będą kwitły jak szalone!

Mimo iż storczyki są wymagającymi roślinami, ich popularność nie słabnie od wielu lat. Nic dziwnego - są wyjątkowo okazałe i piękne. Zachwycają uroczymi kwiatami i różnorodnością barw. Dodatkowym można kupić je w wielu sklepach - również zwykłych marketach.

Storczyki są jednak niekiedy powodem do narzekań, bo w wielu domach tracą kwiaty i nie chcą ponownie zakwitnąć. Często tez okazuje się, że roślina po niedługim czasie od zakupu obumiera i nadaje się jedynie do wyrzucenia. Są to zazwyczaj efekty nieumiejętnej pielęgnacji storczyków - zbyt obfitego lub ubogiego podlewania, nieodpowiedniego stanowiska lub deficytu składników odżywczych.

Reklama
  • Trzeba pamiętać, że storczyki powinny stać w rozproszonym świetle, dlatego nasłoneczniony, południowy parapet nie będzie dla nich dobrym miejscem.
  • Rośliny te nie powinny być usytuowane także w miejscach narażonych na przeciągi.
  • Ponadto korzenie storczyków nie mogą stać w wodzie, bo to spowoduje ich gnicie i w konsekwencji obumarcie.

Aby przez długi czas cieszyć się pięknem storczyków oraz sprawić, by nie przestawały kwitnąć, warto znać kilka trików, które wpłyną pozytywnie na rozwijanie się pąków kwiatowych.

Jeśli tylko zauważymy, że z twoim storczykiem zaczyna dziać się coś niepokojącego - kiepsko kwitnie lub zaczynają żółknąć, warto do pielęgnacji włączyć tani produkt, dostępny w każdej aptece. Chodzi o wodę utlenioną.  

Czytaj też: Obsyp storczyka tą przyprawą. Efekt przerośnie oczekiwania

Woda utleniona dla storczyków

Na rynku dostępnych jest mnóstwo odżywek i preparatów do storczyków, po które warto raz na jakiś czas sięgać. Jednak zanim zdecydujesz się je zaaplikować, warto wypróbować innych, bardziej naturalnych i zdecydowanie tańszych. Jednym z nich jest woda utleniona, którą kupisz za około 3 zł w aptece.

Woda utleniona świetnie poradzi sobie w walce z chorobami grzybowymi i bakteryjnymi, które mogą atakować storczyki. Szczególnie przydatna będzie podczas przesadzania, gdy dokładnie widać na korzeniach ślady żerowania szkodników lub pierwsze oznaki gnicia korzeni. Do pielęgnacji tych roślin najlepiej będzie korzystać z takiej o stężeniu 3 proc.

Woda utleniona może być również stosowana profilaktycznie - gdy storczykom nic nie dolega. Wystarczy przelać wodę utlenioną do buteleczki z atomizerem i podczas przesadzania, przed włożeniem do nowej doniczki, spryskać korzenie.

Zobacz także: Te wywary kochają storczyki. Rosną po nich jak szalone

Woda utleniona odżywi storczyki

Ten niedrogi produkt apteczny sprawdzi się też świetnie jako odżywka do storczyków. Szczególnie wtedy, gdy obserwujemy słabe kwitnienie roślin. Wystarczy przygotować specjalny preparat do podlewania storczyków na bazie wody utlenionej.

W tym celu należy zmieszać ją z wodą w proporcji 1:4 i podlewać je taką mieszanką roślinę raz na dwa tygodnie. Po niedługim czasie storczyki powinny uginać się od kwiatów.

Zobacz również: Trik ze storczykiem. Parapet utonie w kwiatach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Storczyki | woda utleniona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy