Awokado do obiadu
Najczęściej podawane w formie pasty do przekąsek, możne być również częścią dania obiadowego.
Awokado należy do naturalnych afrodyzjaków chętnie wykorzystywanych w kuchni. Owoce dojrzewają dopiero po zerwaniu z drzewa, dlatego w sklepach zwykle dostępne są niedojrzałe. Przed zjedzeniem warto je na kilka dni umieścić na parapecie. Po przekrojeniu miąższ awokado zaczyna ciemnieć. By temu zapobiec, skrop owoc sokiem z limonki.
Z owoców możesz zrobić znakomitą pastę guacamole - świetny dip do chipów. Możesz je też faszerować lub dodać do sałatki. Awokado zalecane jest w walce z anemią i problemami trawiennymi. Dojrzałe awokado można przechowywać w lodówce do 6 dni.
Składniki: 30 dag polędwicy wołowej, 2 łyżki masła, 2 łyżki oleju, 50 ml białego wytrawnego wina, 1/3 szklanki słodkiej śmietanki 30%, łyżka zielonego pieprzu z zalewy, 2 dojrzałe awokado, sól, 2 gałązki rozmarynu.
Przygotowanie: Mięso dokładnie umyj, osusz ręcznikiem papierowym i pokrój na porcje. Na rozgrzanym oleju z dodatkiem łyżki masła usmaż polędwicę, tak by po naciśnięciu widelcem była lekko krwista. Z patelni zlej tłuszcz, wlej wino, doprowadź do wrzenia. Dodaj odsączony z zalewy pieprz, dopraw solą. Dodaj śmietankę i dokładnie wymieszaj. Gotuj na wolnym ogniu, aż sos zgęstnieje.
Owoce awokado umyj, osusz, przekrój na pół i usuń pestki. Obieraczką do warzyw wytnij długie, cienkie paski, a następnie owiń nimi befsztyki. Kotlety ułóż na talerzu, polej sosem, udekoruj gałązkami rozmarynu.
Składniki na 2 porcje: 1 puszka tuńczyka w sosie własnym, 1/2 pora (zielona część), 2 awokado, czerwony pieprz, sok z cytryny, 2-3 gałązki koperku, łyżka oliwy.
Przygotowanie: Tuńczyka osącz z zalewy, rozdrobnij. Miąższ awokado pokrój w kosteczkę, skrop sokiem z cytryny. Oczyść pora, pokrój w skośne plasterki. Tuńczyka wymieszaj z awokado, porem i posiekanym koperkiem. Oprósz czerwonym pieprzem, skrop oliwą.
Składniki: 3 awokado, 2-3 ząbki czosnku, 2-3 dymki, 2-3 twarde, mięsiste pomidory, sok z cytryny, łyżka masła, 4 szklanki bulionu warzywnego, 1/2 szklanki gęstej kwaśnej śmietany, sól, pieprz, łyżeczka miodu, 50 ml białego wermuthu.
Przygotowanie: Na maśle zeszklij posiekaną cebulkę i czosnek, dodaj sól, miód i bulion. Pod przykryciem gotuj 10 minut na wolnym ogniu. Miąższ z awokado pokrój w kosteczkę. Skrop sokiem z cytryny. Połowę ochłodź w lodówce. Resztę zmiksuj z przestudzonym bulionem. Wymieszaj ze śmietaną. Pomidory spaż, obierz ze skórki. Pokrój w drobną kosteczkę. Razem z odłożonym awokado włóż do wazy. Zalej ochłodzoną zupą i wermuthem. Delikatnie wymieszaj.