Baby drożdżowe
Na ciasto drożdżowe trzeba mieć więcej czasu, ale nie oznacza to, że jest trudne.
Składniki ciasta drożdżowego muszą mieć zawsze temperaturę pokojową. Mąkę przesiewamy, by usunąć z niej zanieczyszczenia, i by ją dobrze napowietrzyć, co sprawi, że ciasto będzie miękkie i pulchne.
Ciasto na babkę najlepiej wyrabiać ręcznie. Na początku lepi się ono do wszystkiego, ale przestrzegamy przed dosypywaniem mąki, bo babka będzie twarda i sucha. Po prostu nadal wyrabiajmy, a po 20 minutach okazuje się, że uwolniliśmy z mąki tyle glutenu, iż ciasto jest elastyczne, miękkie i już nie klei się do rąk.
A jeśli po świętach zostanie nam kawałek babki, można ją, owiniętą szczelnie w folię, zamrozić.
Składniki: 500 g mąki pszennej, 80 g drożdży świeżych, 10 żółtek, 150 g cukru, 150 g masła, szklanka mleka, laska wanilii, pół łyżeczki soli, 30 g obranych migdałów, 150 g rodzynek sułtańskich, 120 g rodzynek królewskich, 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej.
Przygotowanie: Z drożdży, połowy szklanki ciepłego mleka i łyżki mąki robimy zaczyn. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Żółtka wlewamy do garnka, wstawiamy go do rondla z ciepłą wodą, dodajemy cukier i ubijamy do białości. Wsypujemy sól, pokrojoną skórkę pomarańczową, siekane migdały, sparzone i osuszone rodzynki i miąższ z wanilii (część bakalii odkładamy do dekoracji).
Do żółtek z bakaliami dodajemy podrośnięty zaczyn i, dosypując resztę mąki, wyrabiamy kilka minut, po czym, nie przerywając wyrabiania, dodajemy ciepłe, sklarowane masło. Wyrabiamy tak długo, aż ciasto będzie gładkie, lśniące, i nie będzie się kleić do rąk. Natłuszczoną i wysypaną mąką ziemniaczaną lub bułką tartą formę napełniamy ciastem do połowy, przykrywamy ściereczką i czekamy, by wyrosło. Wstawiamy na 50 minut do nagrzanego do 180ºC piekarnika. Ostudzoną babkę dekorujemy dowolnym lukrem i posypujemy odłożonymi bakaliami.
Składniki: 300 g mąki poznańskiej, 4 jajka, 250 g cukru, 100 g masła, 1 opakowanie cukru waniliowego, 200 g kwaśnej śmietany, 2 łyżki kawy rozpuszczalnej, 1/2 opakowania proszku do pieczenia, 100 g pokruszonej czekolady deserowej. Polewa: 100 g masła, 20 g kakao, 100 g cukru pudru, 100 g migdałów w płatkach.
Przygotowanie: Z białek i połowy cukru ubijamy sztywną pianę. Miękkie masło ucieramy z resztą cukru i cukrem waniliowym. Ucierając, dodajemy żółtka, śmietanę i kawę, potem, na zmianę, pianę i mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia, a na koniec pokruszoną czekoladę. Mieszamy. Ciasto przekładamy do natłuszczonej i obsypanej mąką formy na babkę. Pieczemy 50 minut w piekarniku nagrzanym do 160°C. Masło na polewę rozpuszczamy, wsypujemy do niego kakao i cukier, mieszamy na jednolitą masę. Ochłodzoną babkę polewamy polewą i posypujemy obficie płatkami migdałów. Odstawiamy w chłodne miejsce, aby polewa stężała.
Składniki: 500 g mąki, 80 dag drożdży, 100 dag cukru, szklanka letniego mleka, szczypta soli, 5 jajek, 200 g masła, 4 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej, 1 torebka cukru waniliowego. Lukier: 200 g cukru pudru, pół szklanki wrzącej wody, skórka i sok z połowy dużej pomarańczy.
Przygotowanie: Do miski przesiewamy połowę mąki, wrzucamy rozkruszone drożdże, cukier, wlewamy połowę ciepłego mleka. Łączymy dokładnie składniki, ale nie wyrabiamy ciasta. Odstawiamy na kilka minut w ciepłe miejsce. Masło stapiamy. Jajka ubijamy na parze do białości. Do miski stopniowo dodajemy resztę mleka, resztę mąki, cukier waniliowy i ubite jajka. Wyrabiając, dodajemy letnie masło i pokrojoną skórkę pomarańczową.
Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, a ciasto zacznie odstawać od ręki, przekładamy je do natłuszczonej formy i odstawiamy pod przykryciem do wyrośnięcia, po czym pieczemy 50-60 minut w temperaturze 180-190ºC. 4. Do cukru pudru dodajemy wrzątek, skórkę i sok z pomarańczy i ucieramy na jednolity lukier. Lukrem polewamy chłodną babkę i dekorujemy skórką pomarańczową, rodzynkami itp.