Bakłażan - gruszka miłości
Intrygujący, wyrazisty. Świetny dodatek do mięs, zapiekanek, doskonały jako przystawka.
Bakłażan - warzywo o lśniącej skórce i maczugowatym kształcie, pochodzi z Indii. Kiedyś smakołyk na królewskich stołach. Nazywane są gruszką miłości lub oberżyną.
Kupując bakłażan, sprawdzamy, czy skórka jest lśniąca i w całości. Najlepsze są te z gładką skórką, bez plam i przebarwień.
Przechowujemy go w lodówce, zawiniętego w folię, nie dłużej niż 3-4 dni. Nie spożywamy na surowo. Wybieramy tylko dojrzałe warzywa. Niedojrzałe bakłażany zawierają solaninę i są trujące!
Aby pozbawić bakłażana goryczki, surowy owoc po obraniu posól lub skrop sokiem z cytryny i opłucz wodą.Bakłażana możemy gotować, smażyć, nadziewać. Dobrze smakuje duszony w kawałeczkach, smażony w plasterkach, nadziewany mięsem, gotowany w całości lub pieczony, a także jako składnik zapiekanek, ratatouille, kurczaka po prowansalsku czy greckiej musaki.
Bakłażan dobrze się komponuje z tłustymi mięsami, można go również dodawać do potraw typu curry.
Potrzebujesz bakłażan, pomidory, ser żółty, oliwę. Bakłażan (bez obierania pokrój na plastry. Posól i odczekaj chwilę. W tym czasie pokrój w kostkę obrane pomidory, odsącz i wymieszaj ze startym serem. Plastry bakłażanów posmaruj oliwą, nałóż na nie mieszankę serowo-pomidorową. Zapiekaj ok. 20 minut.
Przygotuj: 4 bakłażany, 4 ząbki czosnku, ocet balsamiczny, oliwę, pół szklanki posiekanej natki, sól, pieprz. Bakłażany umyj, odetnij ogonki, posmaruj oliwą z każdej strony. Zapiecz w piekarniku przez 40 minut. Pod koniec pieczenia dołóż obrane i lekko rozgniecione ząbki czosnku. Bakłażany po ostygnięciu rozetnij, miąższ wybierz i przełóż do miseczki. Dodaj czosnek, sól, pieprz, posiekaną natkę. Zmiksuj, dodaj oliwę i ocet do smaku. Danie świetnie smakuje ze świeżym chlebem lub grzankami.
Wypróbuj nasze przepisy: