Reklama

Reklama

Cała prawda o soli

Przekonaj się, czy warto codziennie dodawać tę przyprawę do posiłków.

Lekarze i dietetycy nie mają wątpliwości. Najlepiej ograniczyć spożywanie tej przyprawy do minimum, a nawet w ogóle z niej zrezygnować. Okazuje się, że ludzki organizm potrafi doskonale oszczędzać potrzebny mu do życia sód. Dlatego człowiek może się obejść zupełnie bez solenia potraw. Zaś nadmiar soli prowadzi do nadciśnienia, a to prosta droga do chorób serca, zawału i udaru. Poza tym zbyt dużo soli w diecie bardzo sprzyja tyciu. Otyłość zaś grozi cukrzycą typu 2, miażdżycą i wieloma innymi powikłaniami.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie tylko 1,5 g sodu dziennie. To ilość mieszcząca się w małej łyżeczce soli. A trzeba pamiętać, że dużo soli jest już w gotowych produktach, zwłaszcza tych przetworzonych. Zawiera ją nawet zwykłe pieczywo, ale także bezglutenowe. Dlatego Polacy, chcąc nie chcąc, spożywają dziennie dwa a nawet trzy razy więcej soli, niż zaleca WHO. Lepiej więc już niczego nie dosalać! Niewiele jednak osób się na to decyduje. Nie wyobrażamy sobie jedzenia pomidora czy ziemniaków bez soli. Z tego właśnie powodu szukamy "zdrowszej soli". Czy taka istnieje?

Reklama

Czy to sól wydobywana z podziemnych złóż minerału nazywanego halitem (to sól kamienna), czy odparowywana z wody morskiej (to sól morska) - oba rodzaje są oczyszczane w procesie produkcji. Sól ze złóż podziemnych jest warzona, odparowywana z morza - rafinowana. Ale nawet nieoczyszczone rodzaje soli prawie niczym się nie różnią. Wszystkie składają się w 97-99 proc. z chlorku sodu.

Warto wiedzieć, że kruszenie, mielenie, ścieranie i drobienie soli nie zmienia jej smaku. Trudno też mówić o jej wietrzeniu. Podawany na opakowaniach termin przydatności do spożycia dotyczy substancji przeciwzbrylającej.

Przede wszystkim starajmy się mniej solić. Używajmy ziół. Niektóre zioła, np. majeranek, oregano, tymianek, z powodzeniem mogą ją zastąpić. Warto sód zamienić na potas, który sprzyja wydalaniu sodu i reguluje w ten sposób ciśnienie. Dużo potasu, a mało sodu zawierają owoce i warzywa, np.: suszone morele, awokado, banany, ziemniaki, seler, kiwi, pomidory, grejpfruty.

Rodzaje soli

Hawajska - najpopularniejsza jest czerwona (Alaea Hawaiian Sea) wymieszana z czerwonym pyłem wulkanicznym. Lekko musuje.

Czarna to odmiana soli hawajskiej. Zawiera aktywny węgiel.

Fleur de sel to sól morska ręcznie wytwarzana w Portugali Francji lub Hiszpanii.

Celtycka jest pozyskiwana z wody morskiej (oceanicznej) przez odparowywanie w słońcu.

Kamienna ma niezwykle cenną właściwość - zawiera jod, który zapobiega niedoczynności tarczycy.

Potasowa pomaga równoważyć działanie sodu zawartego w chlorku sodu (soli kuchennej).

Morska wytwarzana z wody morskiej, oczyszczana za pomocą rafinowania. Bywa jodowana.

Himalajska ma różowy kolor, zawiera 84 minerały, w tym radioaktywne: uran, neptun, pluton, polon.

Wędzona powstaje w wyniku bardzo powolnego, naturalnego procesu wędzenia. Ma różne aromaty.

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: sól

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama