Reklama

Chrupiące kalmary

Apetyczne krążki możesz podawać polane sosem, z sałatką, duszone w winie, a nawet jako flaczki. Kupisz je zarówno świeże, jak i mrożone.

ABC przyrządzania

Kalmary myjemy w chłodnej wodzie. Jeśli mają w środku podłużną chrząstkę, to ją usuwamy. Suszymy je i kroimy na wąskie paski (z nich powstają krążki). W miseczce mieszamy mąkę z odrobiną chili i solą. Rozgrzewamy olej w garnku (do 1/3 objętości). Kalmary maczamy w białku, obtaczamy w mące i po osypaniu wrzucamy na rozgrzany olej na 1-2 minuty. Wyjmujemy, gdy osiągną złocisty kolor. Po wyjęciu odsączamy je z tłuszczu. Podajemy posypane kolendrą z sosem do maczania.

Idealnie przyrządzone powinny być chrupiące na zewnątrz, a miękkie w środku. Sukces smażonych i gotowanych kalmarów tkwi w czasie ich przyrządzania. Można je smażyć i gotować bardzo krótko na silnym ogniu albo powoli na małym ogniu. Kalmarów nie da się przyrządzić na "średnio", bo wtedy są gumowate.

W białym winie

Najpierw blanszuj kalmary przez chwilę. Do przyrządzenia nadzienia potrzebne będą: cebula, rodzynki, słonecznik, kasza manna, pomidory, bułka tarta i jajko. Cebulę pokrój, dodaj rodzynki, kawałki pomidora, ziarna słonecznika, kaszę i surowe jajko. Wymieszaj wszystko w misce i przypraw. Tym farszem nadziewaj kalmary, a ich końce zamykaj wykałaczkami. Smaż, obracając, aż się przyrumienią. Zalej je potem białym winem i duś tak długo, aż płyn odparuje. Serwuj na ciepło.

Delikatne flaczki

Kalmary najpierw sparz wrzątkiem. Odcedź je i pokrój na paski. Ugotuj tradycyjny wywar z włoszczyzny. Warzywa powinny być przetarte na tarce o grubych oczkach, a kalmar pokrojony na plastry. Kiedy wywar będzie ugotowany, dodaj do niego mięso. Gotuj na średnim ogniu przez około 30 minut. Przypraw solą i pieprzem, a na koniec zrób zasmażkę z mąki i masła. Flaczki z kalmarów podawaj w miseczkach z dodatkiem bułki. Pycha!

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: owoce morza | kalmary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy