Czerwona, żółta, zielona
Sezon na paprykę w pełni. Zrób z niej wyśmienite dania! Inspiracje czerp z Bałkanów, Meksyku czy Węgier - tam papryka jest królową kuchni.
Pasta paprykowa ajvar to bałkański przecier z pieczonej słodkiej papryki, bakłażana i (ewentualnie) pomidorów. Upieczone papryki, bakłażan i pomidory obierz ze skórki, przetrzyj, dodaj roztarty czosnek, dopraw do smaku solą, pieprzem, ziołami. Pastę przełóż do słoików, na wierzch wlej łyżeczkę oleju i zapasteryzuj.
Składniki na 4 porcje: 4 duże dojrzałe czerwone papryki, 1 zielona papryka, 10 dag ryżu, 1 i 1/2 szklanki bulionu, 3 łyżki pokrojonych w plasterki czarnych oliwek, 2 cebule, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 1 papryczka chili, mały słoiczek ajvaru (przecieru-pasty z papryki i bakłażana), sól, pieprz, 20 dag startego żółtego sera, cukier, olej.
Przygotowanie: Ryż ugotuj na sypko w osolonej wodzie. Osącz na sicie i odstaw do ostygnięcia. Czerwone papryki przekrój na pół tak, aby z każdego strączka powstały dwie miseczki (jedna połówka będzie miała u podstawy szypułkę). Po przekrojeniu usuń nasionka i opłucz pod strumieniem bieżącej wody. Zieloną paprykę także przekrój, odetnij szypułkę, usuń nasionka, a następnie pokrój w drobną kosteczkę.
Papryczkę chili rozetnij wzdłuż, usuń nasionka, a połówki strączka pokrój w półplasterki. Cebule obierz z łupin, pokrój na talarki i podsmaż na rozgrzanym oleju. Gdy się zeszkli, dodaj chili i zieloną paprykę, chwilę smaż razem.
Podsmażone warzywa połącz z koncentratem pomidorowym i łyżką ajvaru. Dodaj ryż i oliwki. Farsz przypraw solą, pieprzem i cukrem. Wymieszaj ze startym serem. Tak przygotowanym farszem napełniaj połówki czerwonych papryk. Do formy żaroodpornej wlej bulion i ustaw papryki. Formę wstaw do piekarnika na około 25 minut i zapiekaj w temperaturze 180°C. Papryki faszerowane podawaj na ciepło z pozostałym ajvarem.
Składniki na 5 porcji: 1 puszka czerwonej fasoli, 3/4 kg mielonej wołowiny, 2 strączki papryczki chili, 2 ząbki czosnku, 1 duża cebula, 1 papryka czerwona, 1 papryka zielona, 1 puszka pomidorów krojonych w zalewie, sól, pieprz, olej do smażenia. Ewentualnie: chrupki nachos lub jasne pieczywo.
Przygotowanie: Fasolę odcedź z zalewy i odstaw. Cebulę i czosnek obierz z łupin. Cebulę pokrój w kostkę, czosnek przeciśnij przez praskę i rozetrzyj z solą. W rondlu rozgrzej 1-2 łyżki oleju, a następnie zeszklij na tłuszczu cebulę oraz czosnek. Po chwili dodaj pomidory z puszki razem z zalewą. Duś kilkanaście minut na patelni, aż sos pomidorowy troszkę zgęstnieje. Na oddzielnej głębokiej patelni (lub w szerokim rondlu) przesmaż mielone mięso. Gdy już ładnie się zrumieni, dodaj smażone pomidory z cebulą i czosnkiem. Duś wszystko razem kilka minut na wolnym ogniu.
Gdy mięso będzie się dusiło, odkrój w paprykach szypułki, przekrój każdy strąk na pół, usuń nasiona, opłucz i pokrój w kostkę. Z ostrych papryczek chili możesz nie usuwać nasion, lecz posiekać papryczki bardzo drobno wraz z nimi. Pamiętaj, że po dodaniu nasion chili danie będzie dużo pikantniejsze. Do duszącego się mięsa dodaj pokrojone papryki, dorzuć fasolę, dopraw solą i pieprzem, gotuj jeszcze 10-15 min. 5. Chili con carne podawaj na ciepło z chrupkami nachos lub pieczywem.
Składniki na 4 porcje: 3-4 ozorki, 2 duże papryki czerwone, 2 duże papryki żółte, 2 duże cebule, 1 i 1/2 szklanki bulionu z kostki, 1 kieliszek białego wina l 2 łyżki oleju, kilka ziarenek czarnego pieprzu, kilka listków laurowych, 1 łyżka łagodnej pasty paprykowej ajvar, 1 łyżeczka papryki słodkiej, szczypta pieprzu cayenne, sól, gałązki majeranku do dekoracji. Ewentualnie: 1-1 i 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie: Ozorki oczyść, opłucz i zalej w misce zimną wodą. Naczynie z ozorkami odstaw na dwie godziny w chłodne miejsce. Po tym czasie wyszoruj ozorki starannie szczoteczką, usuń gruczoły ślinowe, przełóż do garnka i zalej osolonym wrzątkiem. Gotuj je 90 minut. W tym czasie papryki przekrój na pół, usuń nasiona, opłucz i pokrój w paseczki. Cebule obierz z łupin i pokrój w piórka. W dużym płaskim rondlu rozgrzej olej, na rozgrzany tłuszcz wrzuć warzywa i smaż około 3 minut. Następnie wsyp paprykę w proszku, wlej bulion, wino, dodaj pieprz oraz listki laurowe. Gotuj na wolnym ogniu aż warzywa staną się miękkie.
Powstały sos dopraw jeszcze pieprzem, ajvarem i solą. Gdyby okazał się za rzadki, zagęść go mąką rozmieszaną z małą ilością zimnej wody. Ozorki obierz ze skóry, pokrój w plasterki, włóż do sosu, podgrzej. Udekoruj majerankiem i podawaj z ryżem. Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 60 minut Porcja: 390 kilokalorii Składniki