Dania z grilla. Sałatka z grillowanym burakiem i serem kozim
Przygotowując sałatki nierzadko korzystamy z tradycyjnych i dość kalorycznych przepisów. Tym razem dietetyk Alicja Kalińska podpowiada, jak przygotować oryginalny i jednocześnie zdrowy posiłek, korzystając z grilla.
Ser kozi posiada wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Zawiera dużo białka, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B i A. Stanowi skarbnicę mikroelementów takich jak wapń, potas, fosfor czy magnez, koniecznych do budowy szkieletu, mięśni, mózgu oraz prawidłowej pracy serca i nerek. Buraki najczęściej spożywamy w postaci soku, w formie ugotowanej lub upieczonej. Pieczone w skórkach i zawinięte w folię są dużo słodsze i lepiej zachowują kolor. Po ugotowaniu lub upieczeniu należy je obrać, wówczas miąższ można przetrzeć i wykorzystać do sałatki albo na barszcz.
Buraki zawierają ok. 10% cukru, 2% białka i dużą ilość składników mineralnych, takich jak potas, sód, wapń, magnez, fosfor, żelazo i cynk. Dzięki temu są mocno zasadotwórcze i neutralizują kwasotwórcze działanie np. mięs czy słodyczy. Czerwonofioletową barwę zawdzięczają betaninie. Barwnik ten ma właściwość upośledzania zdolności rozmnażania bakterii. Dlatego warto, aby te warzywa dość często gościły w naszym menu.
Czas przygotowania: 15 minut
Poziom trudności: łatwe
Białko: 16,5g Tłuszcze: 27,6g Węglowodany: 34,3g Kaloryczność: 422kcal
GDA*- Białko: 33% Tłuszcze: 39% Węglowodany: 13% Kaloryczność: 21%
Składniki:
- 1 średni upieczony burak 150g,
- 50g sera feta,
- 3 garście świeżego szpinaku (75g),
- 1 łyżka siekanych orzechów włoskich (20g),
- sos: sok wyciśnięty z 1/2 pomarańczy (30g),
- 1 łyżeczka octu balsamicznego (7g),
- 1 łyżeczka miodu (7g),
- 1 łyżka oliwy(10g),
- czosnek.
Upieczonego w folii buraka pokroić w plasterki i grillować przez 3-5 minut z dodatkiem oliwy. Plasterki buraka ułożyć na szpinaku, posypać rozdrobnionym kozim serem. Z podanych składników przyrządzić sos, polać nim sałatkę i posypać prażonymi orzechami włoskimi.
Dodatkowe wskazówki dotyczące grillowania:
- Unikaj dorzucania do paleniska gazet, kartonów, sztucznych podpałek - w czasie grillowania wydzielają się z nich niebezpieczne dla zdrowia substancje, które kumulują się w przygotowywanych potrawach.
- Mięsa należy grillować na tackach aluminiowych lub folii aluminiowej. Grillowanie bezpośrednio na ruszcie powoduje, że tłuszcz skapuje na żarzące się węgle i pali się, wydzielając toksyczne substancje.
- Unikaj gotowych mieszanek przypraw i sosów - zawierają wiele niepotrzebnych substancji (cukier, glutaminian sodu, konserwanty itp.)
- Stosuj naturalne zioła i przyprawy, sosy przygotowywać np. na bazie pomidorów lub jogurtu.
- Unikaj bułek przeznaczonych do grillowania, przygotowywania hamburgerów - jest w nich cała masa konserwantów i zero błonnika, który jest potrzebny dla organizmu. Zamiast nich warto sięgnąć po grahamki lub pełnoziarniste bułki, ale i z nimi nie należy przesadzać - co za dużo, to nie zdrowo.
- Nie zapominaj o dodatku warzyw do grillowanych mięs.
- Ogranicz lub wyeliminować spożycie alkoholu na rzecz wody.
- Nie sięgaj po soki i inne słodkie napoje. Lepiej przygotować wodę mineralną z kostkami lodu, sokiem z cytryny lub limonki i miętą.
Trafny wybór
- filety z piersi kurczaka lub indyka (bez skóry)
- ryby
- warzywa (np. cukinia, bakłażan, papryka itp.)
- szaszłyki z chudego mięsa i warzyw
Tego unikaj!
- tłusta karkówka - żeberka
- kiełbasy, kaszanki
- wszelkie wędliny, kiełbasy i mięsa oznaczone w sklepie jako "grillowe", "na grilla", "ogniskowe" - są one najczęściej nie najlepszej jakości
- duże ilości pieczywa
* % wskazanego dziennego spożycia (GDA) określonego dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal/dzień.
Przepis przygotowała, na bazie metodologii setpoint, dietetyk Alicja Kalińska - autorka i konsultantka publikacji oraz programów telewizyjnych nt. diety i żywienia. Tylko w ciągu ostatnich lat jej zespół pomógł 20 tys. klientów stracić łącznie ponad 50 ton tkanki tłuszczowej.