Jajko bez niespodzianki

Są kwintesencją Wielkanocy, symbolem życia.

Gdy nie wiemy, czy jajo jest ugotowane, wystarczy zakręcić je na stole wokół własnej osi
Gdy nie wiemy, czy jajo jest ugotowane, wystarczy zakręcić je na stole wokół własnej osi123RF/PICSEL

Jajka królują na wielkanocnym stole. Mogą być podane na wiele sposobów - często faszerowane, ale też w sosie, w galarecie, w sałatce. Są źródłem pełnowartościowego białka, więc na co dzień mogą zastąpić mięso w daniu obiadowym. Żółtka wykorzystujemy jako bazę sosów, kremów, ciast, koktajli i deserów. Białko świetnie spulchnia wypieki, a dodane do mielonego mięsa spaja masę niczym klej.

Zwróć uwagę na to, skąd pochodzą jajka

Mówi o tym pierwsza cyfra na stemplu. Za najsmaczniejsze i bogate w składniki odżywcze uważane są jaja 0 - kury biegają wolno na powietrzu, skubią trawę, dostają karmę z certyfikatem ekologicznym. Także jaja z cyfrą 1 - kury żyją w kurniku, ale mają możliwość chodzenia po podwórku, jedzenia roślin, robaków. Jednak wybierając jaja 0 i 1, warto sprawdzić, czy nie pochodzą z województw objętych alarmem smogowym (bo mogą zawierać dioksyny).

Jaja 2 i 3 są uważane za gorsze, gdyż kury są karmione sztucznie, nie wychodzą na powietrze. Ale wbrew pozorom mogą być zdrowsze, gdyż ich chów i karma podlegają stałej kontroli.

Prosty test na świeżość jajek

Do szklanki z wodą wsypujemy 1,5 łyżeczki soli i wkładamy jajo. Świeże zostanie na dnie szklanki, nieświeże wypłynie na powierzchnię wody. Jeśli "przegotujemy" jajko, trzymając je w garnku powyżej 10 min, białko będzie gumowate, a wokół żółtka powstanie szara obwódka. Gdy nie wiemy, czy jajo jest ugotowane, wystarczy zakręcić je na stole wokół własnej osi. Ugotowane - kręci się, surowe nie.

Najłatwiej obrać jajko pod strumieniem zimnej wody. Natomiast gdy chcemy ładnie przekroić ugotowane na pół, należy na chwilę zanurzyć nóż we wrzątku, a wtedy żółtko nie przyklei się do noża.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas