Reklama

Już czas robić przetwory

Skuśmy się na nowe smaki. Dżem malinowy zróbmy z bananami. Wiśniową konfiturę wzbogaćmy czekoladą, a jagody − jabłkami.

Zamiast sterylizować słoiki tradycyjnie, w wielkim garnku wypełnionym wrzątkiem, można je wyparzyć w piekarniku.
Słoiki i zakrętki myjemy, osuszamy, wkładamy do zimnego piekarnika. Piekarnik rozgrzewamy do 130°C i wypiekamy w nim słoiki 15-20 minut. Ostrożnie, używając rękawic kuchennych, nakładamy do nich wrzące konfitury tak, by nie pobrudzić zakrętek (pobrudzone wycieramy, by nie pojawiła się pleśń).

Konfitura i dżem z jagód

Składniki na 2 słoiki o objętości 200 ml:
Konfitura: 450 g jagód leśnych, 1 łyżka wody, 100 g cukru.
Dżem: 1 kg wczesnych jabłek nadających się do smażenia np. papierówek, 2 szklanki jagód leśnych, 0,5 szklanki cukru.

Reklama

Konfitura: Jagody myjemy i przebieramy. Wrzucamy do garnka lub rondla z szerokim, grubym dnem, podlewamy wodą i gotujemy na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką. Po 10 minutach gotowania dodajemy cukier, dokładnie, ale delikatnie, by nie uszkodzić owoców, mieszamy. Tę czynność powtarzamy przez kolejne dwa, trzy dni, aż osiągniemy odpowiednią gęstość konfitury. Gorącą konfiturę przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, zakręcamy także wyparzoną zakrętką. Słoiki odwracamy do góry dnem, studzimy.

Dżem: Jagody myjemy, przebieramy i osączamy z soku. Jabłka myjemy, obieramy, wycinamy gniazda nasienne i ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Owoce przekładamy do garnka, patelni lub rondla z grubym dnem (albo pokrytego powłoką ceramiczną), dodajemy cukier i podgrzewamy - najpierw na dużym ogniu, a kiedy owoce się zagotują i puszczą sok, na małym ogniu. Smażymy tak długo, aż dżem zgęstnieje. Dżem przekładamy do czystych słoików, słoiki mocno zakręcamy. Pasteryzujemy 15 minut.

Dżem malinowo-bananowy

Składniki na 4 słoiki o objętości 200 ml: 700 g malin, 2 banany duże banany, 1 żelfix 1:3, 250 g cukru, 100 g cukru trzcinowego, 1 laska wanilii.

Przygotowanie: Przebrane, umyte maliny (do dżemów i konfitur najlepsze są maliny z małymi ziarenkami, czyli z mniejszą zawartością soku), banany pokrojone na kawałki i miąższ z laski wanilii dajemy do garnka. Wsypujemy żelfix. Stale mieszając, doprowadzamy do zagotowania. Dodajemy cukier i cukier trzcinowy i na małym ogniu gotujemy trzy minuty, mieszając drewnianą łyżką i zbierając powstającą na powierzchni dżemu pianę. Gdy zbierzemy już całą pianę, mieszamy delikatnie jeszcze raz i przekładamy gorący dżem do wyparzonych w piekarniku, także gorących słoików. Mocno zakręcamy, studzimy odwrócone do góry dnem, aby słoiki dobrze się zamknęły.

Delicje szwarcwaldzkie

Składniki na 5 słoików o objętości 200 ml: 1,5 kg wiśni, 1 laska wanilii, 500 g cukru żelującego 3:1, 100 g ciemnej czekolady, 100 ml likieru migdałowego (np. Amaretto)

Przygotowanie: Wiśnie myjemy, usuwamy szypułki i pestki. Sok odsączamy i odstawiamy, bo będzie nam później potrzebny. Połowę wiśni wsypujemy do rondla o grubym dnie lub podobnej patelni, lekko podlewamy odstawionym sokiem, dodajemy miąższ wyskrobany z laski wanilii i gotujemy 15-20 minut, stale mieszając. Po tym czasie przecieramy wiśnie przez sito lub miksujemy mikserem. Przelewamy na powrót do rondla, dodajemy cukier i resztę wiśni, doprowadzamy do wrzenia i, mieszając, smażymy 15-20 minut, zbierając drewnianą łyżką pianę. Tę czynność powtarzamy dwu-, trzykrotnie, za każdym razem studząc całkowicie konfiturę. Na koniec, do ostatni raz podgrzanej, gorącej konfitury, dodajemy posiekaną czekoladę i likier, mieszamy i natychmiast rozlewamy do wyparzonych słoików. Zakręcamy, odstawiamy do wystygnięcia, odwracając słoiki do góry dnem.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: dżemy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy