Reklama

Kuchenne triki – wypróbuj je

Nawet, gdy lubisz gotować, możesz być zmęczona długim staniem w kuchni. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie pracę.

Naleśniki z butelki

Nie potrzebujesz miksera, aby przygotować ciasto na naleśniki. Zrobisz je szybko i bez brudzenia wielu naczyń. Potrzebna ci będzie butelka po wodzie mineralnej i lejek. Przez lejek wsyp do butelki mąkę, dodaj jajko, mleko i trochę oleju. Zakręć butelkę i mocno nią potrząsaj tak długo, aż wszystkie składniki się połączą i uzyskasz jednolite ciasto o konsystencji gęstej śmietany.

Możesz usmażyć naleśniki od razu, wylewając ciasto wprost z butelki na patelnię, lub wstawić do lodówki i przyrządzić je rano na śniadanie. Butelkę wypłucz i wyrzuć do pojemnika na plastik.

Reklama

Ser się nie przyklei

Zanim zaczniesz trzeć ser, posmaruj tarkę z obu stron olejem. Dzięki temu nie przyklei się do powierzchni i bez trudu zmyjesz resztki. Metoda szczególnie się sprawdza, gdy musimy zetrzeć niezbyt twardy żółty ser.

Innym sposobem jest mocne schłodzenie miękkiego sera. Zawiń go w folię spożywczą lub włóż do woreczka śniadaniowego i schowaj do zamrażarki na mniej więcej pół godziny.  Staraj się jak najszybciej zetrzeć potrzebny kawałek, zanim ogrzeje się od dłoni i znów stanie się miękki i kleisty.

Nie wykipi

Nie musisz cały czas pilnować gotującej się zupy lub ziemniaków, aby nie wykipiały. Połóż na brzegu garnka drewnianą łyżkę i dopiero na nią pokrywkę. Potrawa nie ucieknie z naczynia, ponieważ pęcherze unoszące się podczas gotowania będą pękały w zetknięciu z drewnem.

Gdy gotujesz mleko, również nie musisz przez cały czas zerkać na garnek, aby w porę zdjąć go z ognia. Posmaruj brzeg naczynia masłem lub oliwą, a mleko nie wykipi. Zmniejsz też płomień, by się nie przypaliło.

Skróć czas

Niektóre produkty wymagają długiego gotowania. Są jednak sposoby, aby przyspieszyć ten proces.

Do gotujących się buraków dodaj 2 łyżki cukru (na ok. 4 litry wody). Warzywa szybciej będą miękkie i... słodsze.

Czas gotowania ziemniaków skrócisz, zalewając je gorącą wodą z czajnika.

Sól wsyp dopiero, gdy zacznie wrzeć. Dodana wcześniej, przedłuży czas gotowania.

Plasterki ziemniaków na tortillę lub zapiekankę najpierw obgotuj 5 minut w wodzie. Szybciej wtedy się usmażą lub upieką.

Nie przyspieszysz gotowania fasoli stawiając garnek na dużym ogniu. Przeciwnie, szybciej mięknie przyrządzana na małym.

Frytki z piekarnika

Smażenie frytek jest pracochłonne, a sama potrawa niezbyt zdrowa. Przygotuj je więc z mniejszą ilością tłuszczu. Pokrojone w słupki ziemniaki wymocz w zimnej wodzie (ok. pół godziny). Usuniesz w ten sposób część skrobi, co sprawi, że frytki będą bardziej chrupiące.

Osusz słupki papierowym ręcznikiem, wsyp do miski, skrop olejem i dokładnie wymieszaj. Posyp ulubionymi przyprawami (sól, pieprz, papryka) i jeszcze raz wymieszaj. Wyłóż blachę papierem do pieczenia, rozłóż na niej równo frytki i wstaw do piekarnika. Piecz w temperaturze 200°C, aż będą rumiane (ok. 30 minut).

Sposób na kalafiory

Są pyszne i zdrowe, ale podczas gotowania wydzielają niemiłą woń. Sposobem na uniknięcie brzydkiego zapachu jest dodanie skórki chleba do gotującego się kalafiora. Metoda ta ma jednak pewną wadę.

Pieczywo nasiąka wodą, rozpada się w garnku i oblepia warzywo. Lepszym sposobem jest dodanie 2-3 listków laurowych. Również zapobiegają brzydkiemu zapachowi, a nie brudzą kalafiora. Łatwiej je też wyłowić z garnka. Podobnie działa dodanie skórki z cytryny, która dodatkowo sprawia, że różyczki kalafiora są bielsze.

Zobacz również:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy