Jak przygotować biały barszcz?
Te zupy, nie mają sobie równych, a już szczególnie te kwaśne.
Cudzoziemcy podróżujący po Polsce w XVI i XVII wieku, stwierdzali, że nigdzie tak często nie jada się kwaśnych dań, jak w Polsce. Szokowało ich, że nawet na magnackich stołach znaleźć można ciemny, żytni chleb na zakwasie i kiszoną kapustę. Dziwiło ich również to, że prawie wszystkie polskie zupy są kwaśne. To one do dziś w znacznej mierze decydują o specyfice naszej kuchni. Warto więc docenić je i za smak, i za niebagatelne wartości odżywcze. A te przydadzą się nie tylko w chłodne, zimowe dni, ale także na przedwiośniu.
Składniki na 4 porcje: 300 g białej surowej kiełbasy, 5 ziaren ziela angielskiego, liść laurowy, łyżka tartego chrzanu, 2-3 ząbki czosnku, marchewka, kawałek pora, 125 ml śmietany 22 proc., majeranek, sól, pieprz, 4 jajka na twardo.
Zakwas: 100 g mąki pszennej razowej, 2 szklanki ciepłej przegotowanej wody, 2 ząbki czosnku, 1 gruba kromka chleba razowego
Przygotowanie: Przygotuj zakwas. Mąkę przesiej do wysokiego słoika i zalej wodą. Dodaj czosnek, a na wierzch połóż kromkę chleba razowego. Na słój z zakwasem nałóż kawałek czystego płótna lub gazy i obwiąż sznurkiem lub gumką recepturką i odstaw na 3-4 dni w ciepłe miejsce.
Jeśli nie masz czasu na robienie zakwasu, możesz kupić gotowy w butelce. Kiełbasę ponakłuwaj, przełóż do garnka, zalej 2 litrami wody, dodaj liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, pora i pokrojoną marchewkę. Gotuj na niewielkim ogniu około 45 minut. Odcedź, a wywar zachowaj.
Wyjmij ugotowaną kiełbasę i pokrój w grube plasterki. Wywar zagotuj, dopraw zakwasem, dodaj łyżkę chrzanu i kiełbasę. Dopraw majerankiem, solą i pieprzem. Zdejmij z ognia i zabiel śmietaną. Ugotuj jajka na twardo, obierz, przekrój na pół wzdłuż i udekoruj każdy talerz z zupą. Zupę możesz podać w miseczkach z wydrążonej bułki.
Składniki na 6 porcji: 1 l bulionu warzywnego, 350 g szczawiu (1 słoik), 5 jajek, pół szklanki śmietany 12 proc., 4 ziemniaki, cebula, łyżka mąki, 2 łyżki masła, sól, pieprz.
Przygotowanie: W garnku zagotuj bulion, dodaj całą zawartość słoika ze szczawiem, wymieszaj. Poczekaj, aż zawrze, zmniejsz ogień i jeszcze gotuj pod przykryciem około 5 minut. Dopraw solą i pieprzem. lo miseczki wbij 3 jajka, wymieszaj z mąką i śmietaną. Pozostałe jajka ugotuj na twardo. Mieszankę śmietany, mąki i jajek stopniowo wlewaj do wrzącej zupy, całość ponownie zagotuj. Zmniejsz płomień i gotuj jeszcze 10 min.
Obierz ziemniaki i pokrój w kosteczkę, zagotuj i odcedź. Cebulę grubo posiekaj i zrumień na patelni. Dodaj ziemniaki i podsmaż. Podawaj z pokrojonymi na ćwiartki jajkami na twardo. Udekoruj ziołami.
Składniki na 4 porcje: 3 cytryny, pół limonki, litr wywaru drobiowego, 500 ml śmietanki 30 proc., żółtko, szklanka ryżu ziarnistego, czubata łyżka mąki, sól, pieprz.
Przygotowanie: Zagotuj litr wywaru drobiowego. Ryż przelewaj wodą na sitku kilka minut. Dodaj ryż i gotuj około 15 minut na małym ogniu. Pod koniec gotowania dodaj śmietanę wymieszaną z mąką i żółtkiem i dalej gotuj około 4-5 minut. Cytryny przelej wrzątkiem. Z jednej cytryny obierz skórkę i pokrój ją w cieniutkie paseczki. Ze wszystkich cytryn wyciśnij sok (pamiętaj, by wyjąć z soku pestki). Sok z cytryn i skórkę dodaj do zupy, doprowadź do wrzenia. Zupę podawaj od razu po ugotowaniu. Możesz udekorować każdy talerz z zupą plasterkiem cytryny lub limonki.