Młode warzywa
Tylko o tej porze roku są tak soczyste, pełne witamin i wartości odżywczych. Jedzmy je na zdrowie!
Sałatka z młodej kapusty
Składniki na 6 porcji: 1 główka młodej kapusty, 1 pęczek dymki, 1 pęczek koperku, 2 ogórki, 10 dag pomidorków koktajlowych lub 2 zwykłe pomidory, 1 ząbek czosnku, sól, pieprz, cukier, sok z 1/2 cytryny, 1/3 szklanki oleju, świeże zioła do dekoracji.
Kapustę przekrój na pół, odrzuć zwiędłe liście, opłucz pod strumieniem bieżącej wody i osusz. Następnie kapustę poszatkuj tak, aby powstały dość długie wąskie paseczki. Dymkę i koper opłucz, osusz, a następnie posiekaj drobno. Ogórki umyj, obierz ze skórki (nie jest to konieczne) i pokrój w kostkę lub ćwierćplasterki. Pomidorki koktajlowe umyj, osusz i poprzekrawaj każdy na pół. Jeśli sałatkę przygotowujesz ze zwykłych pomidorów, sparz je i zdejmij skórkę, po czym pokrój pomidory w ósemki.
Czosnek obierz z łupin i przeciśnij przez praskę. Przełóż go następnie do wąskiego naczynia i rozetrzyj starannie z solą. Następnie dopraw pieprzem, szczyptą cukru, dodaj sok z cytryny oraz olej i wymieszaj wszystkie składniki. Sos odstaw na 5-10 minut.
Tuż przed podaniem połącz poszatkowaną kapustę z dymką, koperkiem, ogórkami i cząstkami pomidorków. Przełóż sałatkę na ozdobny półmisek, polej sosem, udekoruj świeżymi ziołami i od razu podawaj.
Młode ziemniaki z rzodkiewką
Składniki na 6 porcji: 1 kg młodych ziemniaków, 1/2 pęczka dymki, 2 pęczki dorodnych rzodkiewek, sól, pieprz, 2 łyżki masła. Na sos czosnkowy: 1/2 ogórka wężowego, 1-2 ząbki czosnku, 150 ml śmietany 8 proc., 2-4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego, sól, pieprz.
Ziemniaki dokładnie umyj pod strumieniem bieżącej wody. Ugotuj je w mundurkach. Gdy już ostygną, obierz je (nie jest to konieczne, gdyż delikatną i cienką skórkę młodych ziemniaków można jeść) i ewentualnie pokrój na mniejsze części, np. na grube plastry.
Rzodkiewki oczyść, starannie umyj, osusz i pokrój na ćwiartki. Dymkę opłucz, osusz i posiekaj dość drobno.
Na rozgrzanym maśle przesmaż ugotowane młode ziemniaki. Nie mieszaj i nie przesuwaj ich podczas smażenia, bo mogą się rozpadać. Gdy już zaczną się rumienić, dorzuć pokrojone rzodkiewki. Warzywa chwilę smaż razem, po czym oprósz solą oraz pieprzem. Nie mieszaj! Pod koniec smażenia dodaj pokrojoną dymkę.
Przygotuj sos. Ogórek zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. W misce połącz śmietanę z jogurtem naturalnym, dodaj starty i odciśnięty z nadmiaru soku ogórek oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Dopraw solą oraz pieprzem, wymieszaj i odstaw na 10 min.
Danie możesz serwować zarówno samodzielnie lub jako dodatek do drugiego dania. Sos podawaj osobno.
Zupa krem z marchewki
Składniki na 4 porcje: 4-6 młodych marchewek, 2 cebule, 2 łodygi selera naciowego, kawałek (2-3 cm) świeżego imbiru, 4 szklanki bulionu, 2 łyżki masła, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka curry, 1/2 łyżeczki papryki słodkiej, 1/2 łyżeczki papryki ostrej, sól, pieprz. Ponadto: 1/2 szklanki jogurtu lub śmietany, 1/2 pęczka cienkiego szczypiorku.
Warzywa obierz, opłucz pod strumieniem bieżącej wody, a następnie pokrój w kostkę. Czosnek obierz z łupin i przeciśnij przez praskę lub posiekaj. Imbir obierz (najlepiej oskrobać go łyżeczką) i drobno posiekaj lub zetrzyj na tarce.
W głębokiej patelni roztop masło, włóż warzywa oraz imbir. Duś wszystko krótko (około 5 minut) na wolnym ogniu.
Do warzyw na patelni dosyp paprykę słodką oraz ostrą, curry i wymieszaj. Smaż jeszcze chwilę razem, po czym warzywa z patelni przełóż do rondla i zalej bulionem. Gotuj zupę ok. 20 minut, aż warzywa będą zupełnie miękkie. Wtedy garnek zdejmij z ognia i odstaw do ostygnięcia. Następnie wszystko zmiksuj blenderem lub przetrzyj przez gęste sito. Zupę krem z młodych marchewek dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Szczypiorek opłucz pod strumieniem bieżącej zimnej wody, a następnie osusz i posiekaj bardzo drobno. Połącz go z jogurtem. Zupę nalewaj do miseczek, na środku każdej zrób kleks z jogurtu, posyp szczypiorkiem i podawaj.
Gołąbki w pomidorach
Składniki na 8 porcji: 1 główka kapusty włoskiej, 3/4 kg mielonego mięsa wołowo-wieprzowego, 1 czerstwa bułka kajzerka, 1 szklanka mleka, 1 jajko, 2 cebule, 2 łyżki masła, 1 łyżka siekanej natki pietruszki, sól, pieprz, 1/2 kg pomidorów, olej.
Bułkę kajzerkę namocz w ciepłym mleku. Z kapusty usuń wierzchnie liście, pozostałe liście ostrożnie odetnij od głąba tak, aby się nie poprzerywały. Wybieraj liście tej samej wielkości i grubości. Opłucz je i ułóż na dnie szerokiego rondla, a następnie sparz je wrzątkiem. Po chwili wodę odlej, a liście odłóż, by ostygły.
Po schłodzeniu usuń gruby, środkowy nerw w każdym liściu kapusty lub rozbij go tłuczkiem do mięsa. Do mięsa dodaj posiekaną cebulę (możesz ją wcześniej zeszklić na maśle), odciśniętą bułkę, jajko, dopraw solą, pieprzem i wymieszaj. Nakładaj po porcji farszu na liście i ciasno zwijaj. Na dnie garnka ułóż kilka liści, a na nich ciasno układaj gołąbki. Zalej wodą, aby przykryła wszystkie gołąbki i gotuj pod przykryciem około 20 minut.
W tym czasie posiekaj cebulę, pomidory pokrój w kostkę. Na rozgrzanym maśle zeszklij cebulę, dodaj pomidory, dopraw solą i pieprzem. Pomidory przełóż do żaroodpornego naczynia posmarowanego olejem i ułóż na nich podgotowane gołąbki. Piecz je w nagrzanym do 180° C piekarniku około 20 minut. Podawaj z powstałym sosem, posypane natką pietruszki.