Na obiad i deser. Tarta na każdą okazję
Pyszne, kruche ciasto z wytrawnym lub słodkim nadzieniem to pomysł na sycący posiłek. Tarta ze szpinakiem lub pieczoną papryką będzie doskonała na obiad czy kolację. Ta z pieczonymi jabłkami - na deser czy podwieczorek. Zatem do dzieła!
Wyrazista, a jednocześnie rozpływająca się w ustach. Szpinak i łosoś to połączenie, które nigdy nie zawodzi!
Składniki na ciasto kruche: 200 g mąki pszennej, 100 g schłodzonego masła, 1 jajko, łyżka mleka, szczypta soli.
Przesiewamy mąkę do miski, robimy wgłębienie, dodajemy pokrojone w kostkę masło, sól i jajko. Zagniatamy energicznie, po chwili dodajemy łyżkę mleka i szybko łączymy. Nie wyrabiamy za długo, by ciasto było sypkie. Zawijamy w folię i wkładamy na co najmniej pół godziny do lodówki. Następnie rozwałkowujemy na stolnicy podsypanej mąką, przekładamy do formy. Spód dziurkujemy widelcem, jeszcze na chwilę wkładamy do lodówki, nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Następnie przykrywamy ciasto papierem do pieczenia i obciążamy np. grochem - w ten sposób unikniemy "odklejenia" ciasta od formy. Pieczemy przez 15-20 minut, zdejmujemy papier i dodajemy nadzienie, zalewamy sosem (składniki i przygotowanie poniżej). Pieczemy jeszcze przez około 30 minut.
Składniki na tatrę: 150 g świeżego szpinaku, 150 g wędzonego łososia w plastrach, 100 g fety, 2 ząbki czosnku, łyżka masła, płaska łyżeczka soli, świeżo zmielony pieprz.
Myjemy szpinak, podsmażamy chwilę na maśle, dodajemy czosnek, przyprawiamy solą i pieprzem. Odsączamy i mieszamy z łososiem. Kładziemy na spód tarty. Zalewamy sosem.
Składniki na sos: 2 łyżki masła, 200 ml śmietanki kremowej 30-procentowej, 1 jajko, szczypta soli, gałki muszkatołowej, pieprzu.
Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy śmietankę, mieszamy na małym ogniu aż zgęstnieje. Przyprawiamy solą, pieprzem, zdejmujemy do ostygnięcia. Mieszamy z roztrzepanym jajkiem. Takim sosem zalewamy nadzienie tary, dodajemy pokruszoną fetę. Pieczemy ok. 30 minut w 200 stopniach. Wyjmujemy z piekarnika i podajemy jeszcze ciepłą.
Z pewnością zasmakują w niej nie tylko wegetarianie. Lekka, na kruchym spodzie, przesycona aromatem tymianku.
Ciasto kruche przygotowujemy dokładnie tak samo ja w przepisie na tartę ze szpinakiem. Podobnie sos. Przygotowujemy inne nadzienie.
Składniki na nadzienie: 2 duże czerwone papryki, 1 kalarepa, biała część z jednego pora, ząbek czosnku, sól, pieprz, gałązka świeżego tymianku, 100 g koziego sera, 2 łyżki oliwy z oliwek.
Paprykę myjemy, smarujemy oliwą, układamy na ruszcie w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Pieczemy około 30-40 minut. Następnie wkładamy do naczynia, przykrywamy folią, tak by powstała para, która ułatwi obranie warzywa ze skórki. Myjemy i obieramy kalarepę, kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy na nią kalarepę, czosnek i pora - dusimy kilka minut na małym ogniu. Mieszamy z upieczoną, obraną, pokrojoną papryką. Całość doprawiamy solą, pieprzem, tymiankiem. Nadzienie wykładamy na spód tarty, zalewamy sosem.
Sam jej zapach przyprawia o zawrót głowy. Jabłka i cynamon to miłość odwzajemniona!
Ciasto do tej słodkiej tarty przygotowujemy jak w przepisach powyżej, jednak by było słodsze, dodajemy na początku, do przesianej mąki łyżkę zmielonych migdałów i łyżkę cukru pudru.
Składniki na nadzienie: Około 8 jabłek (najlepiej powinny sprawdzić się renety), 2 jajka, łyżka cynamonu, 250 g śmietany 18-procentowej, pół szklanki cukru pudru;
Jabłka myjemy, obieramy, kroimy w plasterki, układamy koliście na podpieczonym cieście. Osobno mieszamy jajka ze śmietaną, cynamonem i cukrem pudrem, wylewamy na ułożone owoce, pieczemy w piekarniku około 30 minut, aż zarumienią się owoce i brzegi ciasta.
Malwina Zaborowska