Nie tylko do smażenia! Nietypowe zastosowania oleju
Olej spożywczy niejedno ma imię – na sklepowych półkach znajdziemy oleje rzepakowe, słonecznikowe, palmowe, z pestek winogron i wiele innych. Choć najczęściej używamy go do smażenia i przygotowywania potraw, nieoczywistych zastosowań może być więcej. Co łączy białe zęby, stawiającą na nogi kawę, impregnację drewna i skórzane buty? Otóż właśnie… olej spożywczy. Brzmi jak nonsens? Już tłumaczymy.
Tłuszcz roślinny pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Z wielu powodów, a najważniejszy jest taki, że w jego składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe. Tu zdecydowanie warty polecenia będzie nasz rodzimy olej rzepakowy, który ma wręcz idealną proporcję omega-6 do omega-3 (2:1), dzięki czemu ma pozytywny wpływ na zachowanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi[1]. Warto również dodać, że zawiera on aż dziesięć razy więcej kwasów omega-3 niż oliwa! Nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo istotne w naszej diecie - wspomagają prawidłową pracę serca, układu krwionośnego oraz nerek. Innymi słowy, to szereg korzyści zdrowotnych. Walory olejów roślinnych, szczególnie rzepakowego, doceniamy więc przede wszystkim w kuchni. Nasz rodzimy olej świetnie nadaje się do smażenia - dzięki wysokiemu punktowi dymienia możemy na nim bezpiecznie smażyć nawet w temperaturze 240 stopni Celsjusza - oraz do podawania na zimno w formie dodatku do sosów sałatkowych, gdyż ma neutralny smak i zapach. Olej rzepakowy jest również doskonałym źródłem witamin E i K[2]. Nie każdy wie jednak, iż olej ma o wiele więcej zastosowań.
Zacznijmy od białych zębów, ponieważ brzmi to najbardziej intrygująco, prawda? Dokładnie chodzi o olej lniany bądź słonecznikowy tłoczony na zimno. Jeśli będziemy regularnie płukać którymś z nich usta, możemy przyczynić się do poprawy koloru zębów. Korzystne zmiany mogą także pojawić się w całej jamie ustnej. Płukanie olejem może przyczynić się do świeższego oddechu.
Powodów do uśmiechu dostarczy nam także kolejne nieoczywiste zastosowanie oleju spożywczego: impregnowanie drewna. Tutaj złota ciecz sprawdzi się zarówno w przypadku mniejszych przedmiotów (jak deski do krojenia), jak i o wiele większych powierzchni (jak podłogi). W pierwszym scenariuszu sięgnąć warto po rafinowany olej rzepakowy lub słonecznikowy. Smarujemy nim powierzchnię przedmiotu, zostawiamy na kilka minut, a następnie zmywamy pod bieżącą wodą. Efekt? Deska będzie nam służyć przez długie lata. Analogicznie postąpić możemy do zabezpieczania drewnianych podłóg, stolików czy krzeseł.
Podłoga ogarnięta? Czas na chwilę relaksu i zastrzyk energii, wszak czyszczenie podłogi to dość męcząca czynność. A na nogi bez wątpienia stawia kawa. Nie musimy pić jednak takiej jak zwykle, tym razem spróbujmy kawy z dodatkiem oleju rzepakowego. Choć może się wydawać, iż to dość karkołomne połączenie - sprawdźmy! Tym bardziej że kawa z niewielkim dodatkiem oleju nie tylko pobudza do działania, ale dodatkowo... zmniejsza apetyt, co z pewnością docenią osoby na diecie.
Obrączka utknęła ci na palcu i nie chce zejść? Skończyło ci się mleczko do demakijażu? Nie ma powodów do paniki. To przykłady awaryjnych sytuacji, w których na ratunek przychodzi nam obecny w każdej kuchni olej rzepakowy. W pierwszym przypadku wystarczy obficie nasmarować palec, a wówczas biżuteria łatwiej zejdzie. Właściwości smarne oleju można ponadto wykorzystać w innych codziennych sytuacjach: smarując nim skrzypiące zawiasy drzwi bądź szafek lub powierzchni, z których nie chcą zejść stare naklejki.
Nasączony olejem wacik równie skutecznie jak mleczko usunie z twarzy makijaż. Nie bez powodu olej znajduje zastosowanie w kosmetologii, a rozwiązaniem zagadki w tym zakresie jest bogata zawartość witamin oraz kwasów omega-3. Co więcej, ich obecność oznacza, że olej (a dokładnie: lniany) świetnie nadaje się również do zapobiegania powstawaniu zakwasów i niwelacji bólów mięśni. To z kolei wartość dodana dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia.
A skoro już przy kosmetyce jesteśmy... Olej spożywczy może być także stosowany do zmiękczania skórek wokół paznokci. W tym celu należy nałożyć odrobinę oleju na skórki i delikatnie masować. Jeśli będziemy tak postępować regularnie, zapobiegniemy ich odwarstwianiu się i zadrapaniom, ale też utrzymamy skórę w dobrej kondycji.
Jak dbasz, tak masz. Choć powiedzenie to znają przede wszystkim fani motoryzacji, okazuje się, iż świetnie sprawdza się także jeśli chodzi o buty. Zwłaszcza te ze skóry naturalnej. Jak więc o nie zadbać? Odpowiedź jest prosta: sięgając po olej rzepakowy. Niewielkie ilości wcieramy w materiał i cieszymy się nie tylko większą trwałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych, ale też efektowniejszym wyglądem.
Jak pokazują powyższe przykłady, olej spożywczy to produkt, który może być wykorzystywany w wielu nietypowych sytuacjach. Od codziennych trików aż po ratowanie z opresji. Co w praktyce oznacza ta wszechstronność? Że zawsze warto mieć go pod ręką.
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30381009/
[2] https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/canola-oil
#FunduszePromocji