Kuchnia austriacka
Tymi daniami rozkoszowali się cesarze Austro-Węgier.
Składniki na 4 porcje: 50 dag mięsa wołowego na rosół, 2 pęczki włoszczyzny, 1 łyżeczka ziarenek czarnego pieprzu, 200 ml mleka, 1 łyżka masła, 5 dag kaszy manny, sól, mielony czarny pieprz, mielona gałka muszkatołowa, 1 jajko, 1 pęczek szczypiorku.
Mięso opłukać, włożyć do garnka. Zalać 1,5 l zimnej wody. Doprowadzić do wrzenia, zbierając pianę, która utworzy się na powierzchni wywaru. Warzywa z włoszczyzny oczyścić, obrać, połowę pokroić na spore kawałki. Wrzucić je do wywaru. Dołożyć ziarna pieprzu, posolić do smaku. Gdy wywar ponownie zawrze, zmniejszyć płomień i gotować jeszcze 90 minut. Mleko zagotować z masłem. Wsypać kaszkę mannę. Mieszając, gotować, aż masa zgęstnieje. Zdjąć z ognia. Przyprawić do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Studzić 5 minut. Wbić jajko i energicznie wymieszać.
Pozostałe warzywa pokroić w cienkie słupki. Ugotowane mięso wyjąć z wywaru. Pokroić na kawałeczki. Bulion przecedzić przez gęste sitko. Ponownie zagotować. Za pomocą dwóch łyżek formować kluseczki z kaszki. Wkładać je do gotującego się bulionu. Dołożyć pokrojone w słupki warzywa i mięso. Gotować około 10 minut. Szczypiorek opłukać, posiekać. Posypać nim zupę tuż przed podaniem.
Składniki na 4 porcje: 60 dag ziemniaków, 1 cebula, pieprz, 1 pęczek szczypiorku, 4 łyżki oleju słonecznikowego, sól, 200 ml warzywnego bulionu, 1 cytryna, 6-8 łyżek owocowego octu, 1 łyżka cukru, 4 filety z sardeli (anchois), 2 jajka, 1 łyżka kaparów, 4 sznycle cielęce, 20 dag bułki tartej, 25 dag klarowanego masła, 6 łyżek mąki.
Ziemniaki wyszorować, gotować w łupinach ok. 20 minut w posolonej wodzie. Odcedzić i jeszcze ciepłe obrać z łupin. Olej wymieszać z octem i bulionem. Dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i posiekany szczypiorek. Przyprawić solą, pieprzem i cukrem. Ziemniaki pokroić w plastry, zalać przygotowaną marynatą, odstawić na bok.
Cytrynę sparzyć, pokroić w plasterki. Sardele zwinąć w ruloniki, a do środka wcisnąć kapary. Ruloniki ułożyć na plasterkach cytryny. Plastry ziemniaków ostrożnie odwrócić i marynować dalej. Sznycle lekko rozbić i przekroić na pół. Oprószyć solą i pieprzem. Kolejno panierować je w mące, w roztrzepanych jajkach i w tartej bułce. Na dwóch patelniach rozgrzać po połowie porcji klarowanego masła. Na gorący tłuszcz kłaść sznycle. Smażyć po ok. 6 minut. Co jakiś czas przewracać, aby sznycle ładnie zrumieniły się z obu stron.
Sznycle ułożyć na talerzach. Położyć na nich plasterki cytryny z sardelami. Podawać z sałatką ziemniaczaną. Danie udekorować resztą plasterków cytryny.
Składniki na 24 porcje: 1,5-1,8 kg winnych jabłek, 20 dag cukru, 25 dag masła albo margaryny, szczypta soli, 1 cukier wanilinowy, 5 jajek, 25 dag mąki pszennej, 10 dag mąki ziemniaczanej, 1 mała torebka proszku do pieczenia, 5 dag płatków migdałowych, 1 łyżka cukru pudru, tłuszcz do blachy.
Winne jabłka obrać, a po wycięciu gniazd nasiennych pokroić w nieduże cząstki (można je - dla lepszego smaku i pięknego aromatu - oprószyć cynamonem). Masło (margarynę) utrzeć ze szczyptą soli, cukrem oraz cukrem wanilinowym na puszystą, jasnokremową masę. Ucierając, kolejno wbijać do masy jajka. Mąkę pszenną i ziemniaczaną wymieszać z proszkiem do pieczenia. Małymi porcjami wsypywać do ucieranej masy. Blachę (32 x 39 cm) posmarować tłuszczem. Na spodzie rozsmarować przygotowane ciasto. Rozłożyć cząstki jabłek (kupkami), lekko wciskając je w ciasto. Wierzch posypać płatkami migdałowymi.
Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 175°C. Piec 20- -25 minut. Upieczone ciasto wystudzić na kratce kuchennej i przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Można je też serwować na ciepło w towarzystwie gałki lodów waniliowych.