Pączuszki, że palce lizać
Z konfiturą, czy słodką śliwką? Maleńkie kuleczki, czy ptysiowe oponki?
Składniki na 25 sztuk: szklanka mleka (1/4 litra), 7 dag drożdży, 2 łyżki cukru, 3 szklanki mąki (50 dag), 1/2 kostki masła, 2 jajka, szczypta soli, dżem, marmolada lub advocat, polewa lukrowa (lub 4 łyżki cukru pudru i 4 łyżki wody), 50 dag smalcu lub 1/2 l oleju do smażenia
Przygotowanie: Podgrzej mleko. Drożdże połącz z 1/2 szklanki letniego mleka, łyżką cukru i 10 dag mąki. Przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 15 min.
Masło roztop w rondelku. W misce utrzyj jajka z pozostałym cukrem, dodaj przesianą mąkę, resztę mleka, szczyptę soli oraz drożdżowy rozczyn. Wyrób ciasto i po trochu wlewaj rozpuszczone i ostudzone masło. Wyrabiaj ciasto do momentu wchłonięcia tłuszczu. Odstaw na godzinę. Gdy ciasto podwoi objętość, rozwałkuj je na grubość 2 cm i wycinaj z niego małe koła. Do każdego pączusia potrzebne będą dwa kółka. Na jednym ułóż odrobinę nadzienia (dżem, marmoladę lub advocat),przykryj drugim i starannie zlep, formując kulkę. Pączki układaj na deseczce oprószonej mąką i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Tłuszcz rozgrzej w szerokim rondlu, wkładaj pączki i smaż pod przykryciem. Podczas smażenia pączki powinny swobodnie pływać. Usmażone na złoty kolor, ostrożnie wyjmuj łyżką cedzakową, wykładaj na bibułę do odsączenia tłuszczu. Po wystudzeniu polej je lukrem.
Porcja: 350 kalorii
Składniki na 12-15 sztuk: 15 dag mąki, 1/4 szklanki wody, 6 dag masła, szczypta soli, 4 jajka, 1 l oleju do smażenia, cukier puder, pergamin, ewentualnie powidła wiśniowe do posmarowania
Przygotowanie: Mąkę przesiej wprost do naczynia. W garnku zagotuj wodę z masłem i szczyptą soli. Zdejmij z ognia i od razu wsyp całą przesianą mąkę. Bardzo energicznie mieszaj, aż ciasto zacznie odstawać od ścianek garnka. Garnek odstaw na kilkanaście minut, by ciasto lekko przestygło. Po tym czasie dodawaj po jednym jajku, cały czas intensywnie mieszając, aż jajka dokładnie połączą się z ciastem, tworząc jednolitą masę.
W rondlu lub na głębokiej patelni rozgrzej olej. Pergamin potnij na kwadraty. Ciastem napełnij szprycę z końcówką w kształcie gwiazdki. Wyciskaj nią oponki wprost na kwadraty pergaminu. Wkładaj je razem z papierem do rozgrzanego oleju (papierem do góry). Smaż, aż ciasto samo będzie odchodziło od pergaminu. Wtedy usuń papier i dalej smaż pączki z obu stron na złoty kolor.
Oponki układaj na papierowym ręczniku. Jeszcze gorące możesz oprószyć cukrem pudrem. Smakują wybornie posmarowane powidłami wiśniowymi. Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 60 minut
Porcja: 455 kalorii
Składniki na 25 sztuk: 1/5 l ciepłego mleka, 5 dag drożdży, 2 żółtka, 5 dag cukru pudru, kieliszek alkoholu (np. rumu), 50 dag mąki, szczypta soli, 2 łyżki roztopionego masła, 25 suszonych śliwek kalifornijskich, 1 l oleju, cukier wanilinowy oraz puder
Przygotowanie: Drożdże zalej ciepłym (ale nie gorącym) mlekiem, wymieszaj i odstaw na 15-20 min w ciepłe miejsce. Żółtka i cukier puder utrzyj na puch, dodaj wyrośnięte drożdże i alkohol. Całość dokładnie wymieszaj i dodawaj, przesiewając przez sitko, mąkę oraz sól. Wyrób ciasto ręcznie lub mikserem na niskich obrotach. Gdy będzie pulchne i jednolite, dodaj ciepłe, roztopione masło. Delikatnie połącz składniki, przykryj i odstaw do wyrośnięcia.
Gdy ciasto podwoi objętość, nabieraj jego porcje małą płaską łyżką na dłoń, nadziewaj je śliwkami, zlep ciasto i formuj w zgrabne małe kuleczki. Na stolnicę wysyp trochę mąki, układaj pączki miejscem złączenia do dołu i odstaw do rośnięcia. Gdy podwoją objętość, smaż je na rozgrzanym oleju, aż się zrumienią z obu stron. Olej powinien być rozgrzany, ale nie za gorący, inaczej pączki szybko się zrumienią, a w środku mogą być surowe.
Pączki po wyjęciu z tłuszczu układaj na papierowym ręczniku. Jeszcze gorące oprósz obficie cukrem pudrem wymieszanym z cukrem wanilinowym (na gorących pączkach cukier nieco się stopi, tworząc chrupiącą skórkę).
Porcja: 320 kalorii
Pączki w czekoladzie
Szarpańce pączkowe
Pączki z ryżu