Reklama

Pomidory: Zrób zapas na zimę

Domowe przetwory z dojrzałych w słońcu pomidorów odznaczają się niepowtarzalnym smakiem.

Dla zapracowanych

Gdy nie masz czasu na robienie przetworów, po prostu zamknij pomidory w słoikach. Umyj i wyparz naczynia. Możesz to zrobić w zmywarce w wysokiej temperaturze. Umyj i osusz ściereczką pomidory. Małe wkładaj w całości, większe pokrój na ćwiartki. Ułóż ciasno i do każdego dodaj trochę soli - łyżeczkę na półlitrowy słoik. Zakręć i pasteryzuj.

Możesz to zrobić w dużym garnku z wodą. Dno naczynia wyłóż ścierką, ustaw słoiki z pomidorami tak, aby się nie stykały, wlej chłodną wodę do ¾ wysokości słoików, przykryj i gotuj na małym ogniu ok. 40 minut. Możesz też wstawić je do piekarnika. Blachę wyłóż ścierką, ustaw słoiki i pasteryzuj w 140ºC przez 40 minut. 

Reklama

Błyskawiczny przecier

Szybko i prosto zrobisz także pyszny domowy przecier. Umyte pomidory pokrój na kawałki. Nie trać czasu na usuwanie szypułek i pestek. Wrzuć warzywa do dużego rondla i gotuj na małym ogniu, aż zmiękną i się rozpadną. W tym czasie umyj i wyparz słoiki. Gorącą pulpę przetrzyj przez metalowe sitko. Zostaną na nim skórki, pestki i szypułki.

Podgrzej przecier i przełóż gorący do słoików. Zakręć i odwróć do góry dnem. Gdy ostygną, wynieś w chłodne miejsce.

Mrożone

Ta metoda wymaga najmniej zachodu. Musisz tylko zaopatrzyć się w odpowiednie woreczki na mrożonki, najlepiej strunowe. Umyj pomidory w chłodnej wodzie, osusz i włóż do woreczków. Zamknij i umieść w zamrażarce. Aby zmieścić w niej więcej mrożonek, najpierw pokrój pomidory na plastry. Rozłóż na tacy w jednej warstwie i dopiero wtedy zamroź. Zamarznięte plastry przełóż do woreczków strunowych, szczelnie zamknij i z powrotem umieść w zamrażarce.

Aromatyczne suszone

Umyte pomidory przekrój na połówki. Usuń łyżeczką nasiona. Rozłóż na papierze do pieczenia przecięciem do góry. Posyp solą i susz w piekarniku w 90ºC przez 3-4 godziny, przy lekko uchylonych drzwiczkach. Przechowuj w papierowej torbie, puszce.

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy