Rzodkiewka: Właściwości i zastosowanie
Rzodkiewka uznawana jest za królową nowalijek, czyli warzyw, które pojawiają się w sklepach wczesną wiosną. Posiada wartości odżywcze, które mają wpływ na funkcjonowanie organizmu.
To wiosenne warzywo jest źródłem witamin i minerałów. Witaminy z grupy B, witaminę K i C oraz beta karoten, a także kwas foliowy można dostarczyć organizmowi, uwzględniając w diecie rzodkiewki. Dodatkowo jest uzupełnieniem wapnia, magnezu, potasu oraz cynku. W związku z tym jest idealna dla osób chorujących na nadciśnienie. Ponadto pobudza apetyt oraz usprawnia pracę układu pokarmowego.
Jej właściwości żółciopędne poprawiają funkcjonowanie wątroby, a nawet likwidują zgagę. Jest także doskonałym dodatkiem dla osób ze słabą odpornością, a zawarta w niej siarka bardzo dobrze wpływa na stan włosów i paznokci. Chociaż niesie za sobą mnóstwo zalet i dodatkowo jest niskokaloryczna, to jej spożywanie nie jest wskazana dla osób borykających się m.in. z wrzodami żołądka i dwunastnicy.
To warzywo jest dostępne przez cały rok, jednak to wiosną i latem smakuje najlepiej. Rzodkiewkę można wyhodować samemu w gruncie lub nawet na parapecie. Ta pierwsza opcja zakłada wysiew od wiosny do września, natomiast rzodkiewkę na parapecie można uprawiać cały rok. Warunkiem jest jedynie zapewnienie zimą dodatkowego światła. Do najpopularniejszych odmian należy ta czerwona, natomiast można się spotkać jeszcze z białą oraz czarną. W tym przypadku różnią się one tylko kolorem, natomiast wartości odżywcze posiadają takie same.
Rzodkiewka bardzo szybko więdnie. Wystarczą dwa dni, by straciła swój pierwotny wygląd. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie jej w lodówce w miseczce z wodą maksymalnie przez dwa dni. Rzodkiewki są dodatkiem do kanapek i sałatek lub jako przekąska między posiłkami.
Inną opcją zastosowania rzodkiewki w kuchni niż dodanie jej do twarożku może być przygotowanie zupy. Zazwyczaj wykorzystywane są tylko bulwy, jednak w tym przypadku można zużyć liście młodej rzodkiewki. Wystarczy bulion, śmietanka i ulubione warzywne dodatki, by stworzyć pyszny krem.
Należy pamiętać, że rzodkiewka należy do nowalijek. Warzywa pojawiające się w sklepach wczesną wiosną są uprawiane w szklarniach. Chociaż gospodarstwa przestrzegają norm nawożenia, to warto mieć na uwadze to, że mogą zawierać w sobie azotany mające niekorzystny wpływ na zdrowie.
Decydując się na zakup w sklepie, warto wiedzieć, jaką rzodkiewkę wybrać, by zawierała wartości odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz skupiania się na wyglądzie korzenia warto zatrzymać się również przy liściach. Ich wygląd ma znaczenie. Żółte przebarwienia sugerują zawartość zbyt dużej ilości azotanów. Dodatkowo istotna jest gładka skórka i brak oznak gnicia. Rzodkiewki nie należy przechowywać w opakowaniu bez dostępu do tlenu, ponieważ może to prowadzić do przekształcenia azotanów w azotyny, które są szkodliwe.
Rzodkiewki niosą za sobą korzyści zdrowotne, więc warto je jeść przez cały rok. Zarówno te ze sklepowych półek, jak i domowych ogródków. Chociaż rzodkiewki pojawiające się w sklepach wczesną wiosną mogą zawierać azotany, to te z domowych upraw z pewnością są bogate w liczne witaminy i minerały.
Czytaj więcej:
Sezon grillowy: Co nietypowego można wrzucić na ruszt?
Szparagi: Właściwości i zastosowanie, jak gotować i obierać
Arbuzowy sorbet – jedz bez wyrzutów sumienia
Mus truskawkowy z kremem mascarpone
Kuba Wojewódzki zażartował z Michała Wiśniewskiego. "Więcej kobiet niż sukcesów". Piosenkarz odpowiedział
Zobacz także: