Reklama

Reklama

Sekret Francuzek

Francja, a szczególnie Paryż, uznawana jest za europejską stolicę mody i to głównie z nią jest kojarzona.

Elegancki i klasyczny styl Francuzek podziwiany jest na całym świecie, a każda kobieta choć raz pragnęła dopasować się do tych kanonów piękna. Na pewno nie jedna z nich zastanawiała się jak to możliwe, że Francuzki zachowują nienaganną figurę, jednocześnie zajadając się tymi wszystkimi słodkościami, z których kuchnia francuska słynie. Croissanty na śniadanie, owocowe tarty na podwieczorek...

Sekret jest bardzo prosty: regularność posiłków i umiar. Jednak czymże byłoby życie bez odrobiny szaleństwa i zapomnienia? W końcu Francuzki to kobiety niesamowicie pewne siebie i czerpiące z życia całymi garściami. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie Francuzi zapoczątkowali śniadania na słodko, których głównym elementem są rogaliki z delikatnego ciasta, podawane z owocami, dżemami lub klasycznie, tylko z caffe au lait. Prawdziwe croissanty robione są z ciasta z bardzo dużą zawartością masła i choć uważa się, że klasyki nie należy zmieniać, istnieje niezliczona ilość wariacji na temat tych wypieków. Można dodać do ciasta orzechy, na przykład migdały, albo zrobić pastę, którą je nadziejemy. Bardzo ciekawym pomysłem jest również przyrządzenie ich na słono, z serem cheddar.

Reklama

Wszystkie przepisy na francuskie przysmaki prezentuje Anna Olson, amerykańska cukierniczka, autorka i gospodyni wielu programów kulinarnych emitowanych prze stację Polsat Food Network.

Klasyczne croissanty

Maślany, ręcznie robiony croissant prosto z piekarnika to coś naprawdę wspaniałego. Trzeba pamiętać, że przygotowanie ciasta wymaga czasu, zarezerwuj więc go sobie. Na szczęście croissanty można mrozić.

Przepis na około 30 croissantów

Détrempe:

 • 3 ½ szklanki mąki
 • 1 szklanka wody w temperaturze pokojowej
 • ½ szklanki mleka 2% w temperaturze pokojowej
 • 5 łyżek stołowych cukru
 • 2 ¼ łyżeczki (1 paczka) suchych drożdży instant
 • 1 ¼ łyżeczki soli
 • 2 łyżki stołowe niesolonego masła w temperaturze pokojowej

 

Beurrage:

 • 1 ¼ szklanki niesolonego masła w temperaturze pokojowej
 • 1 jajko zmiksowane z 2 łyżkami stołowymi wody, do smarowania

 

Sposób przygotowania:

1. Przygotuj mikser wyposażony w hak do ciasta i miksuj mąkę, wodę, mleko, cukier oraz drożdże przy niskiej prędkości. Następnie dodaj sól. Zwiększ prędkość o stopień wyżej i ugniataj przez około 4 minuty, po dwóch minutach dodaj masło. Uformuj ciasto na kształt prostokąta (będzie miękkie), połóż je na tackę do pieczenia wyłożoną papierem i przykryj ręcznikiem oraz folią spożywczą. Odstaw ciasto na 90 minut, następnie włóż je do lodówki na co najmniej godzinę (maks. 8 godzin).

2. Uformuj masło na 20 cm kwadrat. W razie potrzeby schłodź je w lodówce, masło powinno mieć taką samą konsystencję jak schłodzone ciasto - temperatury mogą być różne, ważna jest elastyczność.

3. Posyp stolnicę mąką, wyłóż schłodzone ciasto i wałkuj na kształt kwadratu o szerokości około 35 cm. Na środku połóż masło, obrócone tak aby rogi masła były po środku każdego boku ciasta. Złóż rogi ciasta owijając masło niczym kopertą i delikatnie ściśnij brzegi. Rozwałkuj ciasto na prostokąt o długości około 50 cm i zawiń ciasto. Połóż je ponownie na tacce, przykryj ręcznikiem oraz folią i schładzaj przez 1 do 8 godzin.

4. Powtórz wałkowanie i zawijanie jeszcze dwa razy, obracając ciasto o 90° przed każdym wałkowaniem i schładzając je przez 1 do 8 godzin przed każdym zawijaniem. Daj ciastu odpocząć przez 4 do 12 godzin.

5. Aby zrobić 12 zwykłych croissantów, odmierz około 560 g ciasta, resztę przechowaj w lodówce. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkuj ciasto na prostokąt o wymiarach 40 na 30 cm. Potnij ciasto na pół w poziomie i z każdej połowy wytnij 6 trójkątów. 

6. Zwijaj croissanty od krótkiego boku każdego trójkąta. Zwiniętego croissanta uformuj na kształt półksiężyca. Gotowe croissanty połóż na tackę wyłożoną papierem do pieczenia pozostawiając między nimi odstępy minimum 7 cm. Przykry je ręcznikiem i folią spożywczą. Pozwól im rosnąć przez 2 godziny.

7.  Podgrzej piekarnik do 190 st. C.  Pędzelkiem posmaruj croissanty jajkiem i piecz je przez 15 minut, aż staną się złociście brązowe.

Croissanty są najlepsze w dniu pieczenia. Jeśli chcesz przygotować je z wyprzedzeniem, możesz zrobić ciasto, ugnieść je i wyciąć oraz uformować croissanty, które można zamrozić na tacce do pieczenia i przechowywać w pojemniku. Przed pieczeniem powinny się całkowicie rozmrozić. Należy odczekać około 3 godziny.

Croissanty migdałowe

Przepis na 6 croissantów

 • 2 łyżek stołowych mielonych migdałów
 • 1 ½ łyżki stołowej cukru
 • 2 łyżeczki niesolonego masła w temperaturze pokojowej
 • łyżeczka ekstraktu migdałowego
 • 225 g ciasta do croissantów
 • 1 jajko zmiksowane z 2 łyżkami stołowymi wody, do smarowania
 • Płatki migdałów do posypania
 • Cukier puder, do poprószenia


Sposób przygotowania:

 1. Wymieszaj mielone migdały, cukier, masło oraz ekstrakt w małej misce i odstaw na bok.
 2. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkuj ciasto na duży kwadrat o przekątnej około 22 cm. Potnij ciasto na pół w poziomie i z każdego kawałka wytnij po 3 trójkąty. 
 3. Nałóż łyżeczkę mieszanki migdałowej na brzeg krótkiego boku trójkąta. Zacznij zwijać croissanta z tej strony.  Połóż croissanta tak aby szczyt trójkąta znajdował się na dole. Ściśnij końcówki croissanta (aby nie uronić farszu). Wyłóż na tackę pokrytą papierem do pieczenia zostawiają 7 cm odstępu między croissantami. Przykryj ręcznikiem i folią spożywczą. Odstaw croissanty na dwie godziny.
 4. Podgrzej piekarnik do 190 st. C.  Posmaruj croissanty jajkiem, posyp płatkami migdałów i piecz przez około 15 minut aż staną się złocistobrązowe.  Odstaw aby się schłodziły, przed podaniem posyp cukrem pudrem.

Croissanty są najlepsze w dniu pieczenia. Jeśli chcesz przygotować je z wyprzedzeniem, możesz zrobić ciasto, ugnieść je i wyciąć oraz uformować croissanty, które można zamrozić na tacce do pieczenia i przechowywać w pojemniku. Przed pieczeniem powinny się całkowicie rozmrozić. Należy odczekać około 3 godziny.

Croissanty serowe

Przepis na 6 croissantów

 • ½ szklanki grubo startego sera cheddar, plus trochę do posypania
 • 1 ½ łyżki stołowej mąki
 • 225 g ciasta do croissantów
 • 1 jajko zmiksowane z 2 łyżkami stołowymi wody, do smarowania

 

Sposób przygotowania:

  Wymieszaj ser oraz mąkę i odstaw na bok.

 1. Na posypanej mąką stolnicy rozwałkuj ciasto na duży kwadrat o przekątnej około 22 cm. Potnij ciasto na pół w poziomie i z każdego kawałka wytnij po 3 trójkąty. 
 2. Nałóż łyżeczkę sera na brzeg krótkiego boku trójkąta. Zacznij zwijać croissanta z tej strony.  Połóż croissanta tak aby szczyt trójkąta znajdował się na dole. Ściśnij końcówki croissanta (aby nie uronić farszu). Wyłóż na tackę pokrytą papierem do pieczenia zostawiają 7 cm odstępu między croissantami. Przykryj ręcznikiem i folią spożywczą. Odstaw croissanty na dwie godziny.
 3. Podgrzej piekarnik do 190 st. C.  Posmaruj croissanty jajkiem, posyp resztą sera i piecz przez około 15 minut aż staną się złociście brązowe. Przed podaniem pozwól croissantom ostygnąć.

Program “Wypieki z Anną Olson" można oglądać od poniedziałku do piątku o 10:00, 14:00 I 18:00 na Polsat Food Network.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje