Sztuka grillowania

Tajniki marynowania mięs i grillowania ich metodami: pośrednią i bezpośrednią, zdradza Pascal Brodnicki.

Marynowanie mięs

Marynowanie mięs ma długą, wieloletnią tradycję i jest swoistą sztuką. Już od wieków wiadomo, że dzięki marynowaniu mięsa stają się bardziej aromatyczne, miękkie i soczyste.

Marynować można na setki sposobów, a cała czynność może trwać nawet kilkadziesiąt godzin, zależnie od rodzaju i gatunku mięsa.

Z narzędzi kuchennych, które mogą być niezbędne przy przygotowaniu marynaty wymienić należy moździerz - kuchenny oczywiście, choć nierzadko wyglądem przypomina on ten stosowany na polu bitwy. Jest to naczynie z tłuczkiem służące do ręcznego rozdrabniania i ucierania różnorodnych substancji.

Grillowanie metodą bezpośrednią

Metoda bezpośrednia jest podobna do przysmażania, tzn. produkt jest grillowany bezpośrednio nad źródłem ciepła, w temperaturze 290 stopni C.

Stosuje się ją do przyrządzania mięs, które wymagają wysokiej temperatury i krótkiego czasu obróbki (nadają się zwłaszcza steki, kotlety, piersi kurczaka i większe kawałki mięsa). Dzięki tej metodzie powstaje smaczna skorupka a powierzchnia potrawy rumieni się na piękny kolor.

Ważne, żeby pamiętać o odwróceniu produktu na druga stronę po upływie połowy czasu, wtedy będzie on przyrządzony równomiernie.

Grillowanie metodą pośrednią

Metoda pośrednia jest odpowiednia dla produktów, które muszą być grillowane powoli i równomiernie np. pieczywo czy warzywa. Jest to łagodne i zdrowe przyrządzanie potraw bez przypalania naszego jedzenia.

Kluczowa jest w tym technika, w której gorące powietrze krąży wokół jedzenia. Nie dochodzi również do zapalenia się płomieni, ponieważ kapiący tłuszcz nie dostaje się na rozżarzony węgiel czy brykiet, tylko ląduje na ustawioną między nimi tackę. Ponieważ nic nie kapie na gorący węgiel, podczas grillowania w ogóle nie tworzy się dym.

Potrawy grillujemy w temperaturze ok. 180-200 stopni C na środku rusztu nad tacką na tłuszcz. Podczas całego procesu grillowania pokrywa powinna być zamknięta, aby utrzymać temperaturę i zapewnić równomierną cyrkulację gorącego powietrza.

RMF FM - Przepis na weekend
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas