Wiosenny rarytas
Sezon na szparagi właśnie trwa. Warto w pełni go wykorzystać i zaserwować te warzywa w sposób klasyczny lub bardziej wykwintny.
Istnieje kilka różnych odmian tego warzywa. Mamy do dyspozycji białe szparagi, które wykopuje się tuż po tym, jak przebiją się na powierzchnię ziemi. Z kolei zielone to te, które wyrosły nad powierzchnię i wytworzyły chlorofil. Dostępna jest jeszcze odmiana fioletowa, uprawiana w specjalny sposób i najrzadziej spotykana. Zawiera sporo asparaginy, która sprawia, że szparagi fioletowe są słodsze i mają intensywniejszy zapach oraz smak.
Sposobów ich przygotowania jest wiele. Smakosze zgodnie twierdzą, że najlepsze są same, z odrobiną masła. Tym, którzy lubią odrobinę kulinarnego szaleństwa, polecamy szparagi z sosem beszamelowym oraz zapiekane z szynką i innymi warzywami. Doskonała jest również sałatka z grillowanych szparagów, rodzynek i orzechów.
Składniki: 1/2 pęczka zielonych szparagów, 1/2 pęczka białych szparagów, pęczek młodej marchewki, 1/2 słoika suszonych pomidorów, 30 dag młodych ziemniaków ugotowanych w mundurkach, 2 łyżki masła, sól, pieprz, cukier, 1/2 cytryny.
Przygotowanie: Szparagi obierz i ugotuj w osolonym wrzątku z dodatkiem cukru i cytryny (zielone i białe oddzielnie), schłódź w zimnej wodzie. Odkrój twarde końcówki i pokrój szparagi na mniejsze części. Ziemniaki pokrój na ćwiartki, a pomidory w szerokie paski. Marchewki obierz i ugotuj, po schłodzeniu przekrój wzdłuż na pół. Na rozgrzanym maśle przesmaż warzywa. Pod koniec smażenia dodaj szparagi. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
Składniki: pęczek zielonych, szparagów, 1/2 szklanki śmietany 30%, kilka listków natki pietruszki, sól, pieprz, cukier, 1/2 cytryny.
Przygotowanie: W szerokim garnku zagotuj 2 litry wody z solą, cukrem i połową cytryny. Wrzuć obrane szparagi. Całość gotuj, aż szparagi będą miękkie. Następnie część ich wyjmij i ostudź.
Powstały wywar gotuj, aż do zredukowania płynu o połowę. Odłożone warzywa pokrój na mniejsze kawałki i wrzuć do zupy. Główki pozostaw do dekoracji. Całość gotuj jeszcze przez około 10 minut.
Zupę zmiksuj, dodaj śmietanę i jeszcze raz zagotuj. Dopraw solą, pieprzem i cukrem. Zupa jest idealna do podania - rozlej ją do kokilek. Udekoruj danie odłożonymi główkami.
Składniki: 5 pęczków białych szparagów, 3 pomidory, 8 plastrów wędzonego boczku, sól, pieprz, cukier, 1/2 cytryny, oliwa, kilka listków bazylii.
Przygotowanie: Szparagi obierz i ugotuj. Podziel je na 4 porcje, każdą z nich owiń w boczek i zepnij wykałaczką. Oprósz pieprzem, skrop oliwą. Opiekaj na grillu po kilka minut z każdej strony. Pomidory pokrój w kostkę, dodaj posiekaną bazylię, dopraw solą i pieprzem, skrop oliwą i wymieszaj.
Składniki: 12 pędów szparagów, sól, cukier, 2 dymki, mango, 10 dag truskawek l łyżka słodkiej musztardy, 3 łyżki octu, 6 łyżek oleju, pieprz, 10 dag startego parmezanu, 3 jajka, 6 łyżek mąki, olej, sezam, marynowany zielony pieprz.
Przygotowanie: Szparagi gotuj 7 minut w posolonej wodzie z dodatkiem cukru. Oczyść dymkę pokrój w talarki. Obrane mango oraz truskawki pokrój w kostkę. Musztardę utrzyj z octem i olejem. Dodaj dymkę, mango i truskawki. Przypraw solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj. Parmezan utrzyj z jajkami i 4 łyżkami mąki na gładkie ciasto. Przypraw solą i pieprzem. Odsączone szparagi panieruj najpierw w mące, a następnie zanurzaj w cieście. Smaż na złoty kolor. Podawaj posypane sezamem i zielonym pieprzem.
Na żywo 18/2011