Wiśniowy sad
Kwaśne, a nawet cierpkie wiśnie sprawdzają się wybornie jako dodatek słodkich ciast i deserów.
Składniki na 10 porcji: 30 dag mąki pszennej, 7 dag wiórków kokosowych, budyń śmietankowy, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, 22 dag miękkiego masła, 20 dag, 3 łyżki cukru, 3 jajka, 3 łyżki mleka, szklanka wiśni, tłuszcz do smarowania formy oraz bułka tarta (lub papier do pieczenia), cukier puder do posypania.
Przygotowanie: Wiśnie umyj, osącz, wydryluj. Jeśli nie masz drylownicy, pestki z wiśni możesz usunąć agrafką. Zapiętą wbij w miejsce, gdzie był ogonek. Agrafkę wbij w owoc tą końcówką, która się nie rozpina. Do drylowania możesz też użyć rozgiętego spinacza. Jeśli włożysz owoce przed drylowaniem na 5 min do zamrażalnika, wiśnie zachowają potem ładny kształt.
Do miski wsyp suche składniki: mąkę, wiórki kokosowe, budyń, proszek do pieczenia i wymieszaj.
Miękkie masło włóż do osobnej miski i ucieraj mikserem 5 min. Podczas ucierania stopniowo dosyp 20 dag cukru. Następnie dodawaj po jednym jajku oraz po łyżce mleka. Ucieraj kolejne 2-3 min. Do masy jajecznej dodaj suche składniki i mieszaj mikserem na najwyższych obrotach, aż się połączą. Ciasto powinno być gładkie i dosyć gęste.
Okrągłą blachę wysmaruj tłuszczem i wysyp bułką tartą (lub wyłóż papierem do pieczenia). W osobnym naczyniu posyp owoce 3 łyżkami cukru. Do przygotowanej formy przełóż ciasto, a na wierzchu ułóż wiśnie z cukrem. Formę z ciastem wstaw do piekarnika nagrzanego do 180° C i piecz 50 min lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Gdy wystygnie, oprósz je cukrem pudrem.
Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 30 minut Porcja: 300 kilokalorii
Składniki na 8-10 sztuk: szklanka mleka, 14 dag cukru, 3 dag drożdży, 3 żółtka, 50 dag mąki, 6 dag stopionego masła, 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego, 1/4 łyżeczki soli, 2 szklanki wiśni bez pestek, 2-3 łyżki bułki tartej, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, jajko.
Przygotowanie: Drożdże rozetrzyj z łyżką cukru, dodaj 5 dag mąki i tyle mleka, by rozczyn był gęsty jak śmietana. Wymieszaj, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Wiśnie wymieszaj z 3 łyżkami cukru i mąką ziemniaczaną.
Do miski przesiej mąkę. Żółtka utrzyj z pozostałym cukrem i dodaj do mąki. Wlej rozczyn, resztę mleka, sól i aromat waniliowy. Wyrabiaj ciasto, aż wszystkie składniki dobrze się połączą. Powoli dodawaj stopione masło i nadal wyrabiaj, aż będzie odchodzić od ręki. Przełóż je do miski, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić objętość.
Ciasto podziel na 2 części i rozwałkuj na dwa duże prostokąty. Każdy z nich podziel jeszcze na 4-5 podłużnych części. Na środku układaj wiśnie i posypuj bułką tartą. Po bokach prostokątów zrób po 3 ukośne nacięcia. Górną i dolną częścią ciasta przykryj wiśnie, zaś paseczki składaj naprzemiennie, tworząc ozdobny warkocz.
Drożdżowe warkocze ułóż na blasze i odstaw na 30 min. Tuż przed pieczeniem wierzch każdego posmaruj rozmąconym jajkiem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180° C, piecz 20 min.
Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 40 minut Porcja: 320 kilokalorii
Składniki na 10 słoiczków: 1 kg wiśni, 1 kg brzoskwiń, 1 kg cukru, 1 kg cukru żelującego 2:1, sok wyciśnięty z jednej cytryny. Ponadto: 10 niewielkich słoiczków o pojemności ok. 100 ml.
Przygotowanie:
Słoiki umyj, wyparz. Następnie susz je 15-20 min w piekarniku rozgrzanym do 150° C. Pokrywki słoików wygotuj.
Wiśnie umyj, przebierz, wydryluj. Brzoskwinie dokładnie umyj, sparz i zdejmij z nich skórkę. Przekrój je na pół, wyjmij pestki, miąższ pokrój w kostkę.
Do garnka włóż wydrylowane wiśnie i pokrojone brzoskwinie. Owoce zasyp zwykłym cukrem oraz cukrem żelującym. Zagotuj je na dużym ogniu, a gdy wszystko zacznie wrzeć, dodaj sok z cytryny. Następnie zmniejsz ogień i gotuj je jeszcze 15 minut. Jeżeli podczas gotowania zauważysz, że tworzy się piana, koniecznie usuń ją, zanim konfiturę przełożysz do słoików. Piana wygląda nieestetycznie, a ponadto może zawierać zanieczyszczenia, które potem obniżą trwałość przetworów.
Wcześniej przygotowane słoiki wypełnij gorącą konfiturą i szczelnie zakręć. Słoiki powinny być jeszcze ciepłe, wtedy nie pękną podczas napełniania. Odstaw je na 30 minut do góry dnem, dzięki temu ujdzie z nich pozostałe powietrze i jednocześnie wieczko zostanie wyjałowione. Jeśli będziesz przechowywać konfitury w chłodnym i ciemnym miejscu, przetwory zachowają piękny, intensywny kolor.
Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 50 minut Porcja: 260 kilokalorii
Składniki na 4 porcje: 30 dag mąki, 17 dag cukru, 14 dag masła, szczypta soli, 2 łyżki wody, 50 dag wiśni, łyżka mąki ziemniaczanej, 1-2 łyżki bułki tartej, 2 żółtka, cukier puder, arkusz papieru do pieczenia oraz fasola.
Przygotowanie: Wiśnie umyj, osusz i usuń z nich pestki. Następnie wymieszaj je z 2 łyżkami cukru i łyżką mąki ziemniaczanej. Okrągłą formę posmaruj tłuszczem i wysyp bułką tartą.
Mąkę przesiej, dodaj pozostały cukier, zimne masło i posiekaj nożem. Następnie dodaj żółtka, szczyptę soli, wodę i dokładnie zagnieć składniki na jednolite ciasto. Uformuj z niego kulę, owiń folią i włóż do lodówki na 20-30 minut.
Ciasto wyjmij z lodówki i podziel na 2 części. Stolnicę lub blat posyp mąką, każdy kawałek ciasta rozwałkuj, nadając mu kształt koła. Pierwszym wyłóż spód i boki formy na tartę. Spód ciasta nakłuj widelcem, na cieście połóż arkusz papieru do pieczenia i wysyp kilka garści suchej fasoli. Piecz 10 minut w piekarniku nagrzanym do 170° C. Wyjmij z piekarnika, usuń fasolę i papier, wyłóż wiśnie i przykryj drugim kawałkiem ciasta. Ponownie wstaw do piekarnika rozgrzanego do temp. 180° C na 25-30 min, aż wierzch ciasta stanie się złoty. Drugi kawałek ciasta możesz również pokroić w paski i ułożyć z nich kratkę na wiśniach.
Wystudzone ciasto oprósz cukrem pudrem. Świetnym dodatkiem będzie kleks bitej śmietany lub gałka lodów waniliowych.
Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 60 minut Porcja: 340 kilokalorii