Witamina E – właściwości i wpływ na organizm

Witamina E nazywana jest również witaminą młodości i płodności. Możemy znaleźć ją w składach wielu suplementów diety i kosmetyków. Substancja odgrywa istotną rolę w ludzkim ciele, dlatego nie powinno brakować jej w codziennej diecie. Uzupełnieniem różnorodnego jadłospisu może być odpowiednio dobrana suplementacja. Jak witamina E działa na organizm? Z jakimi symptomami wiąże się niedobór substancji?

Rola witaminy E w organizmie człowieka

Witamina E, tak jak witaminy C i A, jest silnym przeciwutleniaczem. Substancja zwalcza wolne rodniki, chroniąc ciało przed uszkodzeniem komórek oraz stresem oksydacyjnym. Opóźnia procesy starzenia się skóry, odżywia ją, regeneruje, natłuszcza i nawilża. Witamina E efektywnie poprawia kondycję naskórka, dlatego znajdziemy ją w składach wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy. To częsty składnik preparatów stosowanych w kuracjach przeciwzmarszczkowych. Witaminą E wzbogacane są też kosmetyki do opalania, dlatego że należy ona do naturalnych filtrów UV.

Omawiana substancja pełni również ważną funkcję w kontekście pracy układu krwionośnego. Wspomaga zachowanie odpowiedniej krzepliwości krwi. Utrzymuje przepuszczalność błon komórkowych oraz ogranicza zlepianie się płytek. W ten sposób substancja zapobiega zakrzepom. Witamina E ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Uczestniczy też w przemianach lipidowych i obniża stężenie niepożądanego cholesterolu. Dzięki wspomnianym właściwościom suplementy z witaminą E znajdują zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego.

Wsparcie mięśni i płodności

Witamina E wpływa korzystnie na pracę mięśni i wspiera ich wydolność. Dzięki niej można zachować wysoką sprawność układu ruchu. Witamina E nazywana jest również witaminą płodności. Wspomniane określenie jest zasługą tego, że składnik wspiera wytwarzanie nasienia i produkcję męskich hormonów płciowych. Substancja wspomaga również prawidłowe krążenie krwi u mężczyzn. Wykorzystuje się ją w leczeniu męskiej bezpłodności i zaburzeń potencji. U kobiet witamina E wspiera owulację i prawidłowy rozwój płodu. Przyjmowanie wspomnianej substancji okazuje się ważne na etapie przygotowania do ciąży oraz w jej przebiegu.

Witamina E a ciąża

Jak zostało wcześniej wspomniane, witamina E jest konieczna dla prawidłowego przebiegu ciąży. Dzięki substancji kształtuje się wzrok dziecka. Witamina wpływa również na masę urodzeniową noworodka. Razem z kwasem foliowym przeciwdziała powstawaniu wad wrodzonych oraz uszkodzeniom układu nerwowego płodu. Niedobór witaminy E wiąże się z niewłaściwym rozwojem dziecka albo przedwczesnym porodem. W najgorszych przypadkach nieodpowiedni poziom substancji prowadzi do obumarcia płodu i poronienia.

Objawy niedoboru witaminy E

Choć rzadko dochodzi do niedoborów witaminy E, niekiedy mogą się one przydarzać. Niewłaściwy poziom wspomnianej substancji w organizmie najczęściej dotyczy osób z celiakią, zaburzeniami wchłaniania tłuszczu albo mukowiscydozą. Do objawów niedoboru witaminy E należą anemia, kłopoty z koncentracją, zmęczenie, rozdrażnienie oraz pogorszenie widzenia. Symptomami tego, że przyjmujemy za mało witaminy młodości, są również zaburzenia neurologiczne, podatność na infekcje, bolesność i zanik mięśni, a także wypadanie włosów.

Witamina E pełni w ciele człowieka wiele ważnych funkcji. Uczestniczy w rozmaitych procesach fizjologicznych, wpływa na pracę układu krążenia oraz kondycję skóry. Warto dbać o prawidłową podaż witaminy E, stosując urozmaiconą dietę i w razie potrzeby przyjmując suplementy apteczne.

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy