Reklama

Z wiśniowego sadu

Mimo czasochłonnego drylowania pestek, wszyscy cały rok czekamy na wiśniowy sezon. Świeże świetnie pasują do zup, mięs i deserów, a zimą smak konfitury lub syropu przywołuje wakacyjne wspomnienia..

Choć kwaśne i cierpkie, jednak są niezastąpione jako orzeźwiający posiłek w letnie upały. Wiśnie mają bogate zasoby witaminy C, K, B1, B2, żelaza, miedzi, potasu oraz kwasu foliowego. Są źródłem błonnika, obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają anemii, obniżają gorączkę i poprawiają apetyt.

Sok z wiśni jest doskonały dla maratończyków, ponieważ pozwala organizmowi szybciej wrócić do normy. Zmniejsza podatność na stany zapalne i pomaga w odzyskaniu pełnej zdolności funkcyjnej mięśni. Dodatkowo jest znakomitym remedium na opuchliznę spowodowaną wakacyjnymi upałami, gdyż sprawnie reguluje pracę nerek i usuwa nadmiar wody z organizmu. Korzystajmy więc z sezonu na wiśnie, które nadają koloru zarówno deserom, jak i wytrawnym daniom.

Reklama

Kaczka w sosie wiśniowym

Składniki na 4 porcje: 2 kacze piersi i dwa udka, 4 łyżki oleju, mielony cynamon, 1/2 łyżeczki ziela angielskiego, 1 łyżka przyprawy do drobiu, cukier, sól, 150 g boczku, 1 szalotka, 250 g wiśni, 200 ml czerwonego wina, 1 kostka rosołowa l 1 łyżka skrobi ziemniaczanej, 1 cytryna.

Przygotowanie: Kacze piersi i udka umyj, osusz i natnij ostrym nożem. W misce wymieszaj 2 łyżki oleju, cynamon, ziele angielskie, przyprawę do drobiu oraz cukier. Posmaruj kaczkę i marynuj w lodówce ok. 3 do 6 godzin przewracając mięso od czasu do czasu. Na patelni rozgrzej pozostały olej i krótko podsmaż mięso z obu stron. Na blachę wyłóż pokrojony boczek, posiekaną szalotkę, wydrylowane wiśnie, wino, pokruszoną kostkę rosołową oraz podsmażone piersi. Piecz przez 10 minut w temperaturze 170 st. C. Wyjmij mięso, do sosu dodaj skrobię rozpuszczoną z odrobiną wody i wymieszaj. Dopraw sokiem z cytryny, cukrem, pieprzem i solą. Pierś z kaczki pokrój w plastry.

Pierogi z wiśniami i śmietaną



Składniki na 4 porcje. Farsz: 600 g wiśni, 1-2 łyżeczki cukru. Ciasto: 350 g mąki, 125 ml ciepłej wody, sól. Dodatkowo: masło, 10 dag płatków migdałowych, 40 dag cukru pudru, 200 ml ubitej śmietany.

Przygotowanie: Umyj owoce, odsącz i dokładnie wydryluj. Zlej sok, wiśnie przesyp 1-2 łyżeczkami cukru, wymieszaj i odstaw na 30 min. Do miski wsyp połowę mąki i sól.

Wlej łyżkę wrzątku, zamieszaj i dodaj ciepłą wodę. Po wymieszaniu zacznij dodawać resztę mąki. Zagniataj ciasto na pierogi przez około 5 minut, rozwałkuj cienko, wykrój krążki o średnicy 6-7 cm. Na krążki połóż 3-4 wiśnie (zależnie od wielkości), złóż na pół i starannie zalep brzegi. l Gotuj we wrzątku do momentu, aż wypłyną. Wtedy odkryj, zmniejsz ogień i dogotuj jeszcze około 2 minuty. Wyjmij łyżką cedzakową, odsącz i przełóż na półmisek. l Podawaj polane roztopionym masłem migdałowym (na maśle zrumień migdały) i posypane cukrem. Osobno podaj ubitą śmietanę i polej wiśniowym sokiem.

Gęsty chłodnik wiśniowy

Składniki na 4 porcje: 1 kg wiśni, 4 łyżki cukru, sól, szczypta mielonego cynamonu, skórka z cytryny, 4 łyżki mąki, 400 ml śmietany 12 proc., 100 ml jogurtu naturalnego.

Przygotowanie: Wiśnie opłucz na sitku i usuń z nich pestki. Kilka owoców odłóż na bok, by udekorować gotową zupę. W garnku zagotuj litr wody. Dodaj cukier, trochę soli, skórkę z cytryny i cynamon. Tak doprawioną wodę gotuj około 10 minut. Do garnka dodaj wcześniej wydrylowane wiśnie. Trzy łyżki mąki rozmieszaj w połowie szklanki wody i dodaj do gotującej się zupy (po 5 min).

Po upływie kolejnych 10 minut dodaj śmietanę wymieszaną z pozostałą mąką. Gotuj przez 5 minut na małym ogniu i zdejmij z kuchenki pozostawiając do wystygnięcia. Zupę podawaj mocno schłodzoną. Do dekoracji użyj odłożonych wiśni oraz wcześniej przygotowanego jogurtu naturalnego. 

Krótka historia pierogów ruskich

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: pierogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy