Zapomniane potrawy wigilijne

Chcesz zaskoczyć bliskich nietypową wigilijną potrawą? Zobacz, co pojawiało się dawniej na stołach Polaków i zainspiruj się.

123RF/PICSEL

Zapomniane potrawy wigilijne

Pierogi ze śliwkami

Pierogi ze śliwkami są popularne szczególnie w Małopolsce. Nie jest to może potrawa do końca zapomniana, ale nie jada się ich już tak często jak kiedyś. A szkoda, bo to danie, które z pewnością zasługuje na uwagę. 

Śliwki powinny być koniecznie wędzone. Trzeba je namoczyć w wodzie i przystąpić do wykonania ciasta. Do tego celu użyj jajka, wody i mąki. Przyda się też sól. 

Ciasto trzeba rozwałkować i wyciąć z niego kółka, (najlepiej za pomocą szklanki). 

Po włożeniu do środka śliwek, należy je skleić, chwytając delikatnie za brzegi i gotować przez około pięć minut w delikatnie osolonej wodzie. 

Kiedy będą już gotowe można je posypać na przykład cukrem. 

A.W
Kulebiak z kapustą i grzybami

Kulebiak to potrawa pochodząca z Kresów, ale dawniej w wieczór wigilijny pojawiała się ona również na polskich stołach. 

Ten pieczony pieróg kształtem może niektórym kojarzyć się z walcem. Najczęściej robi się go z ciasta drożdżowego i nadziewa farszem. Najczęściej takim z kapustą i grzybami. 

Do zrobienia kulebiaka można wykorzystać też gotowe ciasto francuskie. Wtedy przygotowanie potrawy zajmuje o wiele mniej czasu. 

Oczywiście podstawa to grzyby, które muszą być dobrze wymoczone i dokładnie ugotowane. Woda, która zostanie również będzie przydatna, więc nie należy jej wylewać, a zachować ją na potem. 

Ugotowane grzyby powinno się pokroić na małe paseczki, a kapustę kiszoną po uprzednim opłukaniu - poszatkować i ugotować w zachowanym i doprawionym przyprawami grzybowym wywarze. Powinno to trwać około pół godziny. 

Teraz nadszedł czas, aby usmażyć cebulę i grzyby. Powinno się je doprawić solą i pieprzem. 

Kapustę należy odcedzić i wymieszać z grzybami i cebulą. Na płacie gotowego ciasta francuskiego trzeba ułożyć farsz i zwinąć całość. 

Wierzch powinno się posmarować roztrzepanym jajkiem, a następnie piec wszystko w temperaturze dwustu stopni przez około pół godziny.
Kluski z makiem

Nie są może zapomniane, ale nie je się ich wszędzie. Bardzo popularne są w Małopolsce i na Podlasiu. Za to na pewno są przepyszne, więc każdy choć raz w życiu koniecznie powinien ich spróbować. 

Ich przygotowanie nie jest trudne. 

Najpierw trzeba zagnieść ciasto i rozwałkować je i pociąć na pasy, z których uformuje się grube kluski. Następnie gotuje się je w lekko osolonej wodzie.

Uprzednio oczyszczony mak trzeba zalać wrzątkiem i gotować przez co najmniej dziesięć minut. 

Kiedy przestygnie i zostanie odsączony, najlepiej jest tradycyjnie utrzeć go wałkiem.
 
Do rozgrzanego na patelni masła koniecznie trzeba dodać mak, bakalie i miód. Wymieszaną całość przez chwilę jeszcze smaży się, a później dodaje do niej ugotowany wcześniej makaron.
Szczupak i inne ryby

Kto powiedział, że na świątecznym stole koniecznie musi pojawić się karp? 

Dawniej to nie ta ryby była najpopularniejsza. Chętnie wybierano gatunki słodkowodne i śledzie. 

Jednak to szczupaki były potrawą, z której Polacy słynęli w całej Europie. Podawano je na przykład w sosie szafranowym. 

Oskrobanego i opłukanego szczupaka pokrój, posól i odstaw na godzinę. W tym czasie możesz zająć się gotowaniem wywaru z włoszczyzny, cebuli, oraz z głów i ogonów.

Szczupaka umieść w rondlu i zalej przygotowanym przed chwilą wywarem. Dodaj cytrynę, ocet i rodzynki, a następnie gotuj przez około pół godziny. 

Zasmażkę przygotujesz z mąki i masła. Możesz dodać również wino, szafran i odrobinę cukru. Następnie wlej to do naczynia ze szczupakiem i duś przez chwilę.

Potrawę możesz podawać na przykład z ziemniakami.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas