Reklama

Wyjątkowe odkrycie w Egipcie. Znaleźli grobowiec wypełniony skarbami

Egipt i jego starożytna historia ma jeszcze wiele do zaoferowania współczesnym archeologom, historykom i naukowcom. Do nowego odkrycia doszło w Sakkarze, położonej około 30 km na południe od Kairu. Archeolodzy odnaleźli tam wyjątkowy grobowiec, liczący 4500 lat, a w jego środku nie brakowało skarbów.

Wyjątkowe odkrycie w Egipcie. Bezcenne skarby

Sakkara, miejscowość  położona na południe od Kairu i na zachód od Memfis, kryje w sobie wiele starożytnych skarbów Egiptu. Archeolodzy dokonali tam niezwykle ważnego, kolejnego odkrycia, odnajdując wykuty w skale ponad 4000 lat temu grobowiec.

Odkrycia dokonali pracujący wspólnie egipscy i japońscy archeolodzy  — zostało ono potwierdzone przez egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności.

Podczas prac międzynarodowy zespół odkrył wiele skarbów, w tym: grobowce, elementy architektoniczne i szereg fascynujących artefaktów.

Reklama

Jednym z najważniejszych odkryć był liczący prawie 4500 lat grobowiec należący do człowieka pochowanego w sarkofagu pochodzącym z XVIII dynastii (1550-1295 p.n.e.). O samym właścicielu grobowca niewiele jeszcze wiadomo, ale skarby i szczątku, które znaleziono w tym miejscu, są bezcenne.

Zobacz również: Poznaj największe zabytki starożytnego Egiptu

Sarkofag i zdobione maski to nie wszystko. Co kryją grobowce Sakkary?

Sakkara w starożytnym świecie była nekropolią, czyli miejscem chowania zmarłych. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkryto tu kilkanaście piramid, w tym słynne budowle w Gizie, a także mniejsze piramidy w Abu Sir, Dahshur i Abu Ruwaysh.

Nic dziwnego, że archeolodzy wciąż mają tam wiele pracy i jeszcze sporo do odkrycia. W nowoodkrytym doskonale zachowanym grobowcu japońsko-egipski zespół naukowców znalazł nie tylko ludzkie szczątki. 

Po wejściu do grobowca archeolodzy znaleźli maski w jaskrawych kolorach, a także miejsce pochówku małego dziecka z czasów II dynastii (2890 - 2686 p.n.e.), co ciekawe umieszczono je w trumnie z XVIII dynastii (1550-1295 p.n.e.), a w jej wnętrzu znajdowało się doskonale zachowane alabastrowe naczynie.

Trumny i naczynia były częścią obrzędów pogrzebowych starożytnego Egiptu i po ich pochodzeniu oraz bogactwie zdobień, można dociekać, kim była osoba pochowana w tym miejscu i jak wysoki status posiadała w egipskim społeczeństwie.

Zobacz również: Przełomowe odkrycie w Egipcie. Odkopano pierwsze takie grobowce w historii

Niezwykle ważne posągi

W grobowcu odkryto także dwa posągi z terakoty przedstawiające starożytną egipską boginię Izydę oraz dziecięce bóstwo Harpokratesa, który znany jest jako bóg ciszy i tajemnic w okresie ptolemejskim.

Archeolodzy odnaleźli także stelę, czyli rzeźbioną kamienną płytę, na której widnieje zapis, świadczący o imieniu mężczyzny - "Heroides". 

W grobowcu obecne były także amulety, chroniące duszę zmarłego podczas pośmiertnej wędrówki po zaświatach według starożytnych wierzeń.

Zobacz również: W starożytnym grobowcu brakowało mumii faraona. Jednak wnętrze sali zachwyca

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy