Reklama

Anna Janowska: "Monsun przychodzi dwa razy"

​Na fascynującą wyprawę tam, gdzie pieprz rośnie, zaprasza podróżniczka i dziennikarka Anna Janowska - "Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar".

Ziarenko pieprzu. Czy coś tak małego i - zdawałoby się - nieistotnego może kryć w sobie  fascynującą historię? Anna Janowska przekonuje, że niejedną! Wykorzystując pieprz jako pretekst do podroży, rusza do Omanu, na Zanzibar i do Kerali w Indiach, skąd przyprawa ta pochodzi. Odkrywa przed czytelnikiem, jak bardzo te odległe miejsca się przenikają i pokazuje, że za pieprzem stoi nie tylko ocean opowieści, ale również... Ocean Indyjski. Jego brzegi dzięki monsunom od zawsze były bliżej siebie, niż sugeruje mapa - to właśnie pieprz i inne drogocenne przyprawy zmniejszyły tę odległość.

Autorka książki odwiedza plantacje, rozmawia z farmerami i trafia na trop pieprzowego kryzysu. W Kerali wybiera się na plażę, do której dopłynął Vasco da Gama. W Omanie zabiera czytelnika na wybrzeże, skąd pochodzili najlepsi żeglarze i najszybsze łodzie dau o skośnych żaglach. Natrafia na Szlak Kadzidła - żywicy przez wieki równie pożądanej co pieprz. Monsuny nie pozwalają jej ruszyć przez pustynię i pchają na południe, ku wybrzeżom Afryki, na pachnącą goździkami wyspę Zanzibar... Reporterska ciekawość sprawia nawet, że podróżniczka trafia za mury szpitala ajurwedycznego. Jej opowieść toczy się gładko niczym przesypujące się pomiędzy palcami ziarenka pieprzu, roztaczając przed czytelnikiem kolejne smaki, zapachy i zdziwienia.

Reklama

"Po raz pierwszy zobaczyłam go przypadkiem. Oplatał zielonym uściskiem pień drzewa, wijąc się niczym wąż. Zielone liście w kształcie serc skrywały długie na palec grona pieprzu. Aż podskoczyłam z wrażenia - zupełnie się go tu nie spodziewałam. Byłam na wybrzeżu, wśród kanałów, rzek i jezior tworzących rozlewiska Kerali. Tam, gdzie pieprz rośnie, w głąb lądu, w góry na granicy z Tamilnadu, miałam jechać później. Jednak tak to już jest, że życie spotkania planuje za nas i lubi przewrotne niespodzianki. I tym sposobem moja wyprawa po pieprz zaczęła się wcześniej, niż planowałam, a spotkany przypadkiem krzak wzbudził we mnie niesłychany entuzjazm". - fragment książki

Anna Janowska - podróżniczka, dziennikarka i fotografka. W domu ma zawsze dwie walizki: jedną już spakowaną, drugą wciąż nierozpakowaną. Od lat ponad pół roku (w roku) spędza w podróży - w poszukiwaniu ciekawych miejsc, ludzi, smaków i tematów artykułów. Uważa się za wyjątkową szczęściarę, bo żyje swoją pasją i na co dzień realizuje ją w pracy. Może to dlatego, że jako dzieciak najbardziej na świecie chciała zostać Winnetou? Publikuje w pismach podróżniczych oraz kobiecych. www.janowska.pl

"Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar"

Anna Janowska

Wydawnictwo: MUZA SA


Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy