Annapurna. Góra kobiet

Dramatyczny opis pierwszego kobiecego wejścia na jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników.

Annapurna. Góra kobiet
Annapurna. Góra kobietStyl.pl/materiały prasowe
Annapurna. Góra kobiet
Annapurna. Góra kobietStyl.pl/materiały prasowe

To jedna z najinteligentniejszych książek na temat himalaizmu i fascynujący opis zarządzania grupą indywidualistek. Książka znalazła się na liście magazynu "Fortune" - The 75 Smartest Business Books We Know, zaś "National Geographic Adventure Magazine" wybrał ją jako jedną ze 100 najlepszych przygodowych książek wszech czasów.

W tej historii triumfu nie da się oddzielić od tragedii.

Bernadette McDonald, autorka bestsellerowej "Ucieczki na szczyt"

W roku 1978 grupa trzynastu kobiet pojechała do Nepalu, by wspiąć się na Annapurnę, jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór ziemi. Do tej pory na ośmiotysięczniki wspinali się tylko mężczyźni. Wiele osob - zresztą obojga płci - uważało, że kobietom po prostu brakuje sił, umiejętności i odwagi, czyli cech niezbędnych do takiej wspinaczki. Jednak pomimo burz, lawin, a nawet strajku szerpów udało nam się wejść na pokryty lodem szczyt. Wyprawa przeszła do historii jako pierwsza amerykańska i zarazem pierwsza kobieca ekspedycja na dziesiątą co do wysokości górę świata. Napisałam tę książkę, by opowiedzieć o tym, jak i dlaczego wspięłyśmy się na Annapurnę. Pragnę także sama, patrząc z perspektywy czasu, lepiej zrozumieć wyzwania, które podejmowałam wtedy jako liderka grupy.

Arlene Blum - z przedmowy do wydania z okazji 20. rocznicy wyprawy

Lektura tej książki poruszyła mnie do żywego, częściowo z powodu dramatycznych wspomnień łączących mnie z Annapurną. Opis wyprawy, podczas której dwie himalaistki dotarły na szczyt, a dwie inne straciły życie*, poważnie mną wstrząsnął. Bezpośredni styl, wartka narracja i wzruszające szczegoły książki Arlene Blum sprawiają, że czytelnik czuje się jednocześnie uczestnikiem wyprawy.

Maurice Herzog - lider ekspedycji, która dokonała pierwszego wejścia na Annapurnę w 1950 r., były minister sportu we Francji

15 października 1978 na szczyt Annapurna I (8091 m) wszedł zespół w składzie Věra Komárková, Irene Beardsley Miller oraz Szerpowie Mingma Tsering i Chewang Ringjing. Niestety tragicznie zakończyła się wspinaczka drugiego zespołu szczytowego. Alison Chadwick-Onyszkiewicz (żona Janusza Onyszkiewicza) i Vera Watson zginęły po upadku na lodowym stoku blisko obozu V.

Arlene Blum (ur. 1945) - amerykańska alpinistka, feministka, pisarka, publicystka i naukowiec. Pisze na łamach "New York Timesa", "Huffington Post" i "Science". W 1978 roku zorganizowała i poprowadziła pierwszą kobiecą wyprawę na Annapurnę, wcześniej zdobytą tylko przez ośmiu himalaistów. Było to pionierskie przedsięwzięcie. Kobiety wywalczyły pozwolenie na wspinaczkę, zebrały 80 tysięcy dolarów, głównie ze sprzedaży koszulek z kultowym hasłem wyprawy "Annapurna. Miejsce kobiety jest na szczycie", pokonały tysiące przeszkód i w 1978 roku Himalajska Ekspedycja Amerykanek wyruszyła do Katmandu.

"Annapurna. Góra kobiet"  

Arlene Blum

Wydawnictwo Agora

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas