Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego

Arystokratki, służące i prostytutki. W odradzającej się Polsce dzieliło je niemal wszystko. Połączyła je zbrodnia. Z miłości, z zazdrości, z chęci zemsty. Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz dotarli do sensacyjnych i bulwersujących spraw, którymi w dwudziestoleciu międzywojennym żyła cała Polska.

Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego
Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennegoStyl.pl/materiały prasowe
Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego
Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennegoStyl.pl/materiały prasowe

Zabójstwa dokonywane przez zazdrosne kochanki w kawiarniach, podszywanie się pod arystokrację, szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu, spektakularne kradzieże - repertuar kobiecej zbrodni był nieskończenie szeroki.
Przestępstwa, które popełniały, nie schodziły z pierwszych stron bulwarowej prasy i z ust rozplotkowanych czytelników. Warszawa, Łódź, Lwów, Wilno - cała Polska była areną, na której rozgrywało się pasjonujące widowisko: najpierw przestępstwo, potem śledztwo i pościg, wreszcie proces sądowy i wyrok.
Polska odradzająca się po latach niewoli to kraj pełen kontrastów - postępującej modernizacji towarzyszą zacofanie i przesądy, a raj, o który walczyły emancypantki, niekiedy bardziej przypomina piekło.

Przewodnikiem po świecie zabójstw, oszustw, szpiegostwa i pospolitych kradzieży dokonywanych przez kobiety jest codzienna prasa dwudziestolecia międzywojennego, łatwo i szybko ferująca wyroki, wynosząca na piedestał i strącająca w niebyt społecznej pamięci kobiety, które dopuściły się zbrodni.

Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz - kulturoznawcy i wykładowcy akademiccy. Zajmują się wszelkimi aspektami rzeczywistości realnej i wyobrażonej sprzed 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem tematów fascynujących czytelników ówczesnych bulwarówek: wirujących stolików, szalonych wynalazków, krwawych morderstw, wizji przyszłości oraz mózgu Józefa Piłsudskiego. Autorzy antologii zapomnianych przedwojennych tekstów fantastycznych "Śniąc o potędze" (Warszawa 2013), stali publicyści "Nowej Fantastyki", współpracują z Cyfrową Biblioteką Narodową Polona. Swoje historyczne odkrycia prezentują codziennie w ramach projektu "Fantastyka z lamusa" na www.facebook.com/lamusowo.

Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz         

"Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego"

Wydawnictwo: Akurat

Premiera: 18  listopada 2015

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas