Reklama

Reklama

Bon turystyczny: Kto może się o niego starać?

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii bon turystyczny jest pomocą nie tylko dla polskich rodzin, ale także branży turystycznej.

Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku. Przysługuje on każdemu dziecku do 18 roku życia, wynosi 500 złotych i jest jednorazowy. Dodatkowe świadczenie o tej samej wartości przysługuje dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jest to forma uzupełnienia bonu. 

Tak jak w przypadku programu 500 Plus, otrzymanie bonu nie jest zależne od poziomu dochodów. 

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny jest ważny do ostatniego dnia marca 2022 roku. Dotyczy on zarówno wakacji, jak i ferii zimowych. Ma postać elektroniczną i może zostać wykorzystany do opłacenia noclegów np. w hotelach lub pensjonatach. Oprócz tego może pokryć koszt pobytu na obozach sportowych, harcerskich lub rekreacyjnych. 

Można go wykorzystać na terenie całej Polski. Wcześniej należy jednak sprawdzić, które podmioty akceptują taką formę zapłaty.

Reklama

W grudniu 2020 roku do Sejmu trafiła poprawka do ustawy. Nowelizacja zakłada możliwość opłacenia także jednodniowych wycieczek. Jedynym wymaganiem jest skorzystanie z minimum dwóch usług. Może to być m.in. usługa przewodnicka, przejazd autokarem lub zwiedzanie muzeów. 

Nie ma możliwości opłacenia bonem wycieczki zagranicznej. Dodatkowo świadczenie nie podlega wymianie na gotówkę.

W przypadku, gdy kwota do zapłaty jest mniejsza niż wartość bonu, to pozostałą część można wykorzystać w innym terminie. Natomiast gdy koszt usługi jest większy, dopłaty można dokonać gotówką, kartą lub przelewem.

Jak otrzymać bon turystyczny?

By otrzymać bon turystyczny, należy dokonać rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Odbywa się to za pomocą profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub wybranych systemów bankowości internetowej. 

Aktywacja bonu następuje po potwierdzeniu danych. Kod obsługi płatności wyświetli się zaraz po wyrażeniu chęci aktywacji. Dodatkowo zostanie przesłany na podany wcześniej numer telefonu oraz adres e-mail. Jest on niezbędny do zapłaty za noclegi lub inne imprezy turystyczne.

Czytaj więcej:


Podróże odwetowe. Szykuje się boom w turystyce?

Park Narodowy Gór Stołowych

Żuławy Wiślane. Polska Holandia na weekend

"Mam Talent!". Mając 3 latka recytował Pana Tadeusza. Jak wygląda dziś chłopiec, który skradł serca widzów?

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | Polski Bon Turystyczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama