Bukietnica Arnolda: Cuchnie i zachwyca

Wygląda niczym bohaterka powieści Charlesa Lutwidge'a Dodgsona. Nic to, że jest kwiatem – bukietnica Arnolda z pewnością mogłaby znaleźć się w "Alicji w Krainie Czarów".

Oto najrzadszy kwiat na świecie - bukietnica Arnolda
Oto najrzadszy kwiat na świecie - bukietnica Arnolda AA/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Niezwykła roślina wymaga niezwykłego tła. Gdy w roku 1818 gubernator Thomas Stamfird Raffles i dr Joseph Arnold przemierzali lasy tropikalne, tam natknęli się na niezwykły kwiat. Nie dało się go nie zauważyć - nie dość, że gigantycznych rozmiarów, to jeszcze o wyjątkowo intensywnej jasnoczerwonej, czy też pomarańczowej barwie.

Na ich cześć okaz zaczęto nazywać bukietnicą Arnolda lub bukietnicą Rafflesia, przy czym gubernator znany jest przede wszystkim nie z botanicznych odkryć, ale z tego, że dzięki niemu mała wioska, jaką był Singapur, rozwinęła się w duże, portowe miasto. Nie dość, że zwolnił kupców tu handlujących z podatków, to jeszcze sporządził całą mapę ulic, miejsc handlowych i mieszkalnych, dzięki czemu Miasto Lwa (simha - lew, pura - miasto) rozkwitło.

Co ciekawe, niektórzy z historyków uznają, że odkrywcą bukietnicy był Ludwik August Deschamps, podróżnik, chirurg i botanik, któremu zostały odebrane wszystkie notatki - też te dotyczące rośliny - po tym, jak jego statek został schwytany przez Brytyjczyków.  

Każdy ekoturysta chce ją zobaczyć na żywo
Każdy ekoturysta chce ją zobaczyć na żywo AA/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Wracając do bukietnicy (inaczej zwanej reflezją) - występuje w południowo-wschodniej Azji i obejmuje aż 20 gatunków. Niektóre, jak ta na zdjęciu, potrafią osiągać metr średnicy i nawet 10 kilo wagi. Nie posiada liści, korzeni ani łodygi, jest rośliną pasożytniczą, która składniki odżywcze pobiera od swojego żywiciela specjalnymi kłączami.

Reflezja nie ma sobie równych - nic większego na Ziemi nie istnieje (albo jeszcze nie zostało odkryte). Niezwykły pąk zwinięty jest przez 15 miesięcy, by zakwitnąć zaledwie przez 7 dni. Każdy turysta marzy, by zobaczyć na żywo ten dziw natury, tym bardziej, że jeden okaz kwitnie raz na kilka lat.

Zapach odstrasza ludzi za to przyciąga muchówki
Zapach odstrasza ludzi za to przyciąga muchówki AA/ABACA/Abaca/East NewsEast News

Na Borneo i Sumatrze uważa się roślinę za kwiat diabelski, wszystko przez specyficzny zapach, przypominający psujące się mięso. Im starszy okaz, tym woń jest mocniejsza - w ten sposób bukietnica przyciąga muchówki, które zapytają roślinę. Reflezję uważa się także za afrodyzjak.

Należy do roślin najrzadszych na świecie i póki co, nie udało jej się wyhodować w sztucznych warunkach.

Ma szczęście ten, na kogo ziemi zakwitnie - gospodarz za oglądniecie tego dziwu natury pobiera zazwyczaj opłatę, a chętnych jest wielu, bo okazja może się nie powtórzyć.    

Czytaj więcej:

Zobacz także:

Alergia na kota. Jest na to sposóbInteria.tv
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas