Reklama

Reklama

Co ukrywają przed nami restauratorzy?

Jak wygląda prawdziwe życie za kuchennymi drzwiami i co ukrywają przed nami restauratorzy. Do tej pory wiedziała o tym garstka. Czas, aby dowiedziała się cała Polska. "Gastrobanda" to książka, która zmieni świadomość kulinarną Polaków. Napisana mocnym językiem bezlitośnie obala kulinarne mity. Premiera już 22 czerwca.

W dobie niezliczonej liczby programów kulinarnych, charyzmatycznych szefów kuchni, niegasnącej mody na gotowanie i celebrowanie posiłków - każdy bywalec restauracji i wielbiciel kuchni ma pytania, które chciałby zadać, ale nie ma ku temu okazji. Co łączy gastronomię z mafią? Jak uczy się przyszłych kucharzy? Dlaczego praktykantów wysyła się po korzeń Adama? Jak oszukuje się niedoświadczonego klienta przy zamawianiu ryby? Kim jest prawdziwy szef kuchni? Czy prowadzenie restauracji jest opłacalne? Jak rozpoznać, czy jedzenie było mrożone? Dlaczego między kuchnią a obsługą toczy się wojna?

"Gastrobanda" to pierwsza polska książka, której autorzy szczerze rozprawiają się z kuchennymi mitami. Odpowiadając na każde, nawet niewygodne, pytanie w bezkompromisowy sposób odsłaniają nieznany laikowi barwny świat gastronomii - od trudnych początków, przez opowieści o wojnie z dostawcami, umiejętnościach psychologicznych barmanów i kelnerów, aż po klasyfikację restauracyjnych gości. Każdą historię tworzy inna osoba z kuchennej hierarchii: czy jest to pomocnik kucharza, "runner", "królewna na zmywaku", barman i kelner, czy kucharz, szef kuchni, a nawet właściciel restauracji - wszystko szczerze i bez ogródek.

Reklama

Całość przyrządzona i zaserwowana została przez dwóch autorów - kucharza Kamila Sadkowskiego i dziennikarza Jakuba Milszewskiego - z ciętym dowcipem i wieloma anegdotami. Oprócz licznych zapisków z podziemnego życia kuchni w "Gastrobandzie" znaleźć można wskazówki, jak ugotować danie dla licznej grupy osób w możliwie krótkim czasie czy na co zwracać uwagę przy zamawianiu restauracyjnego posiłku. Cała prawda o polskiej gastrobandzie - opowiedziana prostym, mocnym językiem kuchennego slangu - to książka, która wkrótce zmieni spojrzenie na kulinarną rzeczywistość. 

Kamil Sadkowski - szef kuchni, jeden z twórców Akademii Kulinarnej Fumenti, wieloletni współpracownik Roberta Makłowicza. Przeszedł przez wszystkie szczeble branży gastronomicznej: był kelnerem, barmanem, kucharzem, pracował w firmie dostarczającej produkty do restauracji, uczestniczył w tworzeniu jednego z najpopularniejszych programów kulinarnych. Znawca japońskiej kuchni i bywalec lokalnych restauracji na całym świecie.

Jakub Milszewski - dziennikarz, odpowiedzialny za kształt językowy książki, współautor kontrowersyjnego cyklu felietonów "Mucha w zupie", w których zadaje niewygodne pytania pracownikom kuchni i hotelowych restauracji.

"Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś widzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść"

Jakub Milszewski, Kamil Sadkowski

Wydawnictwa: Smak Słowa oraz Agora

Premiera: 22 czerwca

 

 

Styl.pl/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy