Dziedzictwo i rozwój, czyli ważne pytania o europejskie skarby
Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – czy sprzyja trosce o zabytki? Czym jest archeologia społeczności? Jak korzystać z odpowiedzialności za dziedzictwo, minimalizując jednocześnie negatywne skutki jego eksploatacji? Czy odpowiedź kryje się w zrównoważonej turystyce? Trwające właśnie szóste Forum Dziedzictwa Europy Środkowej pozwoli przyjrzeć się wzajemnym relacjom pomiędzy dziedzictwem kulturowym a szeroko rozumianym rozwojem.
100 badaczy z 31 krajów bierze udział w trzydniowej konferencji organizowanej przez MCK. Są to badacze, pracujących na styku różnych dyscyplin - ekonomii, historii, architektury, sztuki, kulturoznawstwa, antropologii, czy zarządzania. Wykłady plenarne wygłoszą m.in. australijski ekonomista kultury prof. David Throsby, litewski pisarz mieszkający w Kanadzie Laimonas Briedis oraz sekretarz generalna Europa Nostra Sneška Quaedvlieg-Mihailović.
- Aktualny kryzys pokazał współzależność wielu obszarów życia społeczno‑gospodarczego, na przykład instytucji dziedzictwa kulturowego (muzeów), miast historycznych i turystyki. Mamy nadzieję, że ta konferencja przyniesie kolejne głosy, które będą udowadniać, że kultura i dziedzictwo mogą być pomocne w jego przezwyciężaniu, a zatem należy finansowanie tych sektorów traktować jako inwestycję w przyszłość - podkreśla Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.
Uczestnicy konferencji usłyszą ponad 90 referatów poruszających tematykę m.in. integracji społecznej, odnowy miast, katastrofy klimatycznej i adaptacji. Zajmując się takimi kwestiami, jak na przykład znaczenie dziedzictwa dla zrównoważonego rozwoju lub zaangażowanie obywatelskie i integracja społeczna.
Choć Forum ma charakter eksperckiej konferencji, wykładów mogą wysłuchać wszyscy zainteresowani, po bezpłatnej rejestracji na platformie streamingowej. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Międzynarodowego Centrum Kultury.
Zobacz również:
Gdy piosenka szła do wojska
Najlepsze systemy edukacyjne świata - Finlandia
Kultowe pytania i wpadki w Familiadzie. Śmiała się z nich cała Polska
***